ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

нові надходження до відділу обслуговування користувачів 09.07.2020

1.jpg

А42263

78
К629
Коляда І
. А. Квітка Цісик / І. А. Коляда, Ю. І. Коляда, П. В. Юрчишин. - Харків : Фоліо, 2019. - 119, [4] с. - (Знамениті українці).

Чарівною квіткою України, «легендою за океаном» називають представницю української діаспори Квітку Цісик, незабутній голос якої пронизує до глибин душі, недарма ж бо весь американський шоу-бізнес захоплювався її неповторною манерою, адже з нею працювали Майкл Джексон, Вітні Гюстон та інші світові зірки. Дивна, багато в чому трагічна доля випала маленькій симпатичній жінці, яку в 1998 році назвали найбільш упізнаваним голосом США: завдав болю ранній розрив із Батьківщиною, який Квітослава гоїла українськими піснями, а невиліковна хвороба привела за собою ранню смерть. Однак мрія усього життя чудової Квітки, яка могла би стати окрасою будь-якої сцени, все-таки здійснилася. Далекий голос України досі лунає між нас і продовжує зігрівати серця та душі людей на всій планеті.

Зміст

2.jpg

А42259

8(с)
П16
Панасенко Т
. М. Леся Українка / Т. М. Панасенко. - Харків : Фоліо, 2019. - 122, [1] с. : [1] л. вкл. портр. - (Знамениті українці).

Українка (справжнє ім’я Лариса Петрівна Косач, 1871-1913) – славетна українська письменниця, геніальна поетеса і драматург, перекладач і культурна діячка. Багато її творів визнані шедеврами світової літератури. Перший свій вірш вона склала у дев’ять років, останній – у 40. Усього Леся Українка написала близько 270 віршів, а ще поеми і віршовані драматичні твори. Її ставлять в один ряд із геніальними Тарасом Шевченком та Іваном Франком. Довкола життя видатної письменниці завжди було багато міфів. Та й небезпідставно – цьому сприяли складні стосунки з матір’ю, життєві перипетії, трагічне кохання і хвороби, які супроводжували тендітну Лесю Українку чи не все життя.

Зміст

3.jpg

А42255

792
К612
Коломієць Р. Г.
Наталія Ужвій / Р. Г. Коломієць. - Харків : Фоліо, 2019. - 122, [3] с. : [2] л. вкл. портр. - (Знамениті українці).

Наталія Михайлівна Ужвій (1898-1986) – легендарна українська акторка театру і кіно. Талант Ужвій найяскравіше розквітнув у театрі «Березіль». Щаслива доля дозволила вижити в період сталінського терору, але забрала дорогих їй людей – поета Міхайля Семенка, братів, режисера Леся Курбаса. Майже пів століття Наталія Ужвій була на сцені Київського драматичного театру імені Івана Франка, відзначена найвищими радянськими нагородами. Особисте життя і життя в мистецтві Наталії Ужвій – складне і тернисте, сповнене удач і розчарувань, радощів і тривог, шалених сценічних успіхів та особистих трагедій, і все в ньому нерозривно сплелося…

Зміст

4.jpg

А42253

8(с)
Д696
Дорошенко О
. Є. Василь Стус / О. Є. Дорошенко. - Харків : Фоліо, 2019. - 120, [1] с. : [2] вкл. л. фот. - (Знамениті українці).

Трагічна доля судилася Василю Стусу (1938-1985) – талановитому українському поету, прозаїку, перекладачу, літературознавцю, правозахиснику, одному з найактивніших представників українського культурного руху 1960-х років. Він був людиною, не здатною на компроміси, яка завжди йшла шляхом правди і заплатила за це власним життям, людиною, яка з гідністю казала про себе: «Голови гнути я не збирався, бодай що б там не було. За мною стояла Україна, мій пригноблений народ, за честь котрого я мушу обставати до загину».

5.jpg

А42256

8(с)
З-144
Загребельний М
. П. Майк Йогансен / М. П. Загребельний. - Харків : Фоліо, 2019. - 119, [2] с. : [2] л. вкл. портр. - (Знамениті українці).

Майка (справжнє ім’я Михайло) Йогансена (1896-1937) – українського поета, прозаїка, перекладача епохи «Розстріляного відродження» - називають найменш дослідженим письменником своєї епохи. Він лишив широке поле для інтерпретацій – літературознавці записують його то до формалістів, то до конструктивістів, то до авангардистів, то до футуристів. І в поезії, і в прозі Йогансен зберігав творчу індивідуальність, часто вдавався до експериментів (в одному творі поєднував прозу й поезію), до містифікацій. За 17 років творчої діяльності видав вісім книг віршів, десять – прози, чотири книжки для дітей та дві з літературознавства. 1937 року був заарештований та страчений.

Зміст

6.jpg

А42254

792
К612
Коломієць Р
. Г. Лесь Курбас / Р. Г. Коломієць. - Харків : Фоліо, 2019. - 119, [2] с. : [2] л. вкл. портр. - (Знамениті українці).

Шекспірівські слова «Весь світ – театр, і ми актори в ньому» були девізом життя Леся Курбаса, ім’я якого овіяно суцільними легендами і вигадками. Ще за життя його вважали титаном, творцем, пророком-інтуїтом. «Заручником вічності в полоні часу» вважає Леся Курбаса автор цього видання – режисер, театральний історик і критик, педагог, перекладач Р. Г. Коломієць, доктор філософії, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, професор. Ця книжка – остання робота автора у циклі видань «Вибрані сторінки сучасного театру», присвячених творчості провідних театрів, видатних акторів і режисерів.

Зміст

7.jpg

А42250

8(с)
С763
Стамбол І
. І. Іван та Юрій Липи / І. І. Стамбол, С. В. Кучеренко. - Харків : Фоліо, 2019. - 120, [1] с. : [2] вкл. л. фот. - (Знамениті українці).

Це видання підготовлено одеськими істориками в рік подвійного ювілею українських письменників-лікарів Івана Львовича Липи (1865-1923) та Юрія Івановича Липи (1900-1944) і містять нові факти громадської, політичної, літературної та культурної діяльності батька і сина, знайдені у документах, творах, листах і спогадах Лип та їх сучасників. Оглядаючись на своє життя, І. Липа писав: «… Якби довелося наново вибирати шлях, то тільки цей і взяв би».

Зміст

8.jpg

А42257

9(с2)
С439
Скляренко В
. М. Павло Харитоненко / В. М. Скляренко, В. В. Сядро. - Харків : Фоліо, 2019. - 119, [4] с. : [2] вкл. л. портр. - (Знамениті українці).

Павло Іванович Харитоненко успадкував від батька, Івана Герасимовича, найбільше в Російській імперії об’єднання цукрових заводів і за роки своєї праці зумів зміцнити його і збільшити. До 1914 року статки Харитоненка досягли 60 млн. рублів, його земельні володіння становили 56 тис. десятин (не рахуючи орендованих), а в Державному банку у нього була кредитна лінія в 9 млн. рублів. Тож П. І. Харитоненка по праву називали «цукрової держави».

Але в історію він увійшов ще й як один з найвідоміших меценатів Російської імперії. Харитоненко зібрав одну з найбільших в Росії колекцій живопису, очолював московське відділення Російського музичного товариства, фінансував будівництво в Києві пам’ятника Богдану Хмельницькому… У Сумах побудував дитячу лікарню, кадетський корпус, міст через річку, замовив бруківкою головні вулиці, оплачував навчання студентів… Згідно із заповітом в Сумах Харитоненко був і похований.

Зміст

9.jpg

А42262

8(с)
У95
Ушкалов Л. В.
Григорій Сковорода / Л. В. Ушкалов. - Харків : Фоліо, 2019. - 122, [1] с. : [2] л. вкл. портр. - (Знамениті українці).

Просвітитель, філософ, поет Григорій Савич Сковорода (1722-1794) – видатний український мислитель, один із найбільших і найзагадковіших християнських філософів світу. Освіту здобув у Києво-Могилянській академії. Блискуче знання мов, поетики й риторики, античної й нової філософії поєднувалося у ньому з неабиякими здібностями в галузі літератури і мистецтва. Переслідуваний світськими та духовними властями, з 1770-х років Сковорода вів життя мандрівного філософа і протягом 25 років побував у багатьох містах і селах України, проповідуючи свої ідеї. Через пісні, кантати і псалми він поширював свої філософські погляди, таврував соціальне зло, уславляв природу, волелюбність людини.

10.jpg

А42261

9(с2)
К245
Карнацевич В. Л.
Битва під Конотопом / В. Л. Карнацевич. - Харків : Фоліо, 2019. - 119, [2] с. : [2] вкл. л. іл. - (Знамениті події історії України).

Битва під Конотопом, в якій українська армія під проводом Івана Виговського разом з кримськими татарами перемогла цвіт московського війська, довгий час була однією з найтаємніших сторінок історії України. Часи змінилися, та запитань з приводу того, що саме відбувалося влітку 1659 року і які були наслідки тієї битви, причини того, чому українцям не судилося розвинути успіх, і досі хвилюють істориків.

Зміст

11.jpg

А42258

9(с2)
К629
Коляда І
. А. Богдан Хмельницький / І. А. Коляда. - Харків : Фоліо, 2019. - 119, [2] с. : [2] вкл. л. іл. - (Знамениті українці).

Богдан Хмельницький був не першим, хто розпочав боротьбу за свободу України. Але саме йому вдалося створити боєздатну армію, сформувати систему гетьманської влади і почати розбудовувати державу. Завдяки діяльності Хмельницького майже все українство, незважаючи на станові інтереси, виступило єдиною як ніколи силою в боротьбі за національне визволення. І хоча Великому Гетьманові не все вдалося зробити для збереження державності, його діяльність не тільки визначила долю самої України, а й відчутно вплинула на тогочасне європейське політичне життя.

Зміст

12.jpg

А42260

9(с2)
М702
Мицик Ю
. А. Іван Виговський / Ю. А. Мицик. - Харків : Фоліо, 2019. - 118, [3] с. : [2] вкл. л. портр. - (Знамениті українці).

Іван Виговський – один з керівників Національно-визвольної війни 1648-1658 рр., найближчий помічник Богдана Хмельницького у розбудові Української держави, переможець в битві при Конотопі. Ставши гетьманом у надзвичайно складний період, Виговський намагався за будь-яку ціну зберегти незалежність України, на яку почав зазіхати царський уряд, проте не зміг об’єднати різні верстви українського суспільства і втратив владу. Вже не маючи владних повноважень, він зробив останню спробу прислужитися своїй країні, але загинув на самому початку нового етапу свого життя.