ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

День Героїв Небесної Сотні


Фото: Українська Правда

20 лютого 2014 року – болісна дата в історії України. Саме цього дня 10 років тому в Києві під час протестів на Майдані загинула найбільша кількість осіб – 48. Їх, а також інших 54 загиблих та смертельно поранених учасників мирних протестів упродовж 2013-2014 років й  п’ятьох активістів Майдану, що загинули навесні 2014 року, ми тепер знаємо й пам’ятаємо як «Героїв Небесної Сотні».

Назва «Небесна Сотня» виникла за аналогією з основними структурними одиницями Самооборони Майдану – сотнями. Уперше вона з’явилася під час прощання із загиблими на столичному майдані Незалежності 21–22 лютого 2014 року. 21 лютого датовані вірші поетес Людмили Максимлюк і Тетяни Домашенко, в яких використано словосполучення «Небесна Сотня». Наступного дня про Героїв Небесної Сотні вже говорили зі сцени Майдану та писали на інтернет-ресурсах. На Урядовому порталі згадка про Героїв Небесної Сотні з’явилася 28 лютого 2014 року.

До Героїв Небесної Сотні належать люди різних національностей, віросповідання, освіти, віку. Серед них громадяни України, Білорусі та Грузії. Наймолодшому з Героїв, Назарію Войтовичу, було 17 років, найстаршому, Іванові Наконечному, – 82 роки. Зі 107 Героїв Небесної Сотні – три жінки: Антоніна Дворянець, Ольга Бура та Людмила Шеремет.

Смерть першого з Героїв Небесної Сотні, Павла Мазуренка, настала 22 грудня 2013 року внаслідок тілесних ушкоджень, завданих невідомими особами, які були одягнені у форму спецпризначенців. Останній із лав Героїв, Віктор Орленко, помер 3 червня 2015 року через ускладнення після вогнепального поранення, отриманого під час штурму Майдану силовиками 18 лютого 2014 року. 

Із метою вшанування пам’яті громадян, які загинули під час Революції Гідності у боротьбі за ідеали демократії, права та свободи людини, європейське майбутнє України, завдяки яким було змінено хід історії нашої держави, 20 лютого відзначається День Героїв Небесної Сотні.


Фото: Еспресо TV

Більше про перебіг подій Революції Гідності можна дізнатись у книжці «Мій Майдан», автором якої є Володимир Щербак. У виданні, присвяченому Революції Гідності, відтворена хронологія подій листопада 2014 – лютого 2015 з коментарями і спогадами автора, який спостерігав більшість подій на власні очі. Книга містить також перелік Героїв Небесної Сотні з коротким описом їхньої участі в подіях на Майдані і обставин загибелі.

 

«[...] Це мій Майдан, тому що люди вийшли на вулиці не за гроші, навпаки, вони віддавали свої. Це мій Майдан, тому що люди там не чекали, коли за них щось вирішать політики. Це мій Майдан, тому що там не було політичних «ідолів» і люди не наосліп підтримували “своїх” опозиційних політиків», – пише Володимир Щербак. 

Про мету створення своєї праці автор розповідає так:  «[...] Я стояв на Майдані, бачив, як повз нерухомі тіла люди йдуть у своїх справах і розумів: смерть – єдине, що не можна виправити. Ніяк.
Саме для того, щоб історія Майдану не була з часом перекручена і спаплюжена і головне, щоб вшанувати памʼять про людей, які там загинули, я і описав все так, як побачив.
Шану і памʼять – все, чим ми можемо тепер віддячити їм, героям Небесної сотні. їх імена і деяка інформація, яку я знайшов у відкритих джерелах, є в додатку до моїх записів. Вічна памʼять».

Тож, сьогодні схиляємо голову перед тими, хто віддав свої життя за наше майбутнє й щиро мовимо: «Вдячні за свободу!»

 

Видання із фонду НІБУ: 

Щербак, Володимир. Мій Майдан [Текст] : революція гідності, листопад 2013 – лютий 2014 / В. Щербак. - Київ : ЗН УА, 2015. - 270 с. : іл.

Електронні посилання: 

День Героїв Небесної Сотні [Електронний ресурс] // Український інститут національної пам’яті. – Режим доступу: https://uinp.gov.ua/istorychnyy-kalendar/lyutyy/20/den-geroyiv-nebesnoyi-sotni. – Дата звернення: 19.02.24.

Небесна сотня [Електронний ресурс] // Енциклопедія сучасної України. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-72671. – Дата звернення: 19.02.24.

Укладач: Покропивна А. Ю
(відділ культурних комунікацій)