ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Густав Фрідріх Вааген

До уваги користувачів пропонуємо виставку видань з фонду документів іноземними мовами, присвячену 230-річчю від дня народження Густава Фрідріха Ваагена (1794—1868), німецького історика мистецтва, художнього критика і музейного працівника, першого директора Берлінської Королівської картинної галереї.

Л. Кнаус. Портрет Г. Ф. Ваагена. 1855. Полотно, олія. Стара Національна галерея (Берлін)

Біографія

Густав Фрідріх Вааген (нім. Gustav Friedrich Waagenнародився в Гамбурзі в сім'ї художника Крістіана Фрідріха Генріха Ваагена та Йоганни Луїзи Альберті. Мати Ваагена була дочкою гамбурзького пастора Альберті, її сестра Амалія у 1798 році стала дружиною письменника-романтика Людвіга Тіка. Його молодший брат Карл та син Адальберт також були художниками.

Г. Ф. Вааген у 1812 році почав навчання в університеті Бреслау, але в 1813 році поступив добровольцем в прусську армію, що билася з Наполеоном. Після закінчення військових кампаній продовжив навчання у Бреслау, Дрездені, Гейдельберзі та Мюнхені та присвятив себе філософським та історичним дослідженням.

Вааген рано виявив у собі пристрасть до вивчення історії мистецтва. З метою ознайомлення з творчістю художників фламандської школи живопису здійснив подорож до Нідерландів; кілька років прожив у центрі німецького мистецького життя – Мюнхені. Вивчав картинні галереї та музеї Лондона та Берліна. Вперше звернув на себе увагу твором «Про живописців Губерта та Яну ван Ейках» (Бреслау, 1822). У 1821 році його було прийнято до членів-кореспондентів Баварської академії наук.

У 1823 році Ваагена призвали до Берліну для допомоги у створенні художнього музею. У 1824 році разом із Карлом Фрідріхом Шінкелем він вирушив до Італії. 1828 року приєднався до комісії зі створення Берлінського музею; склав каталог Картинної галереї. З 1830 до 1864 року Вааген був директором «Старого музею» в Берліні (спочатку Королівської картинної галереї) — першої будівлі з Музейного комплексу на «Острові Музеїв» (Museumsinsel) у центрі прусської столиці.

Після ознайомлювальних поїздок музеями Франції та Англії Вааген опублікував три томи про витвори мистецтва та художників Великобританії (Берлін, 1837—1839). Опубліковано також у розширеному англійському тритомному виданні під назвою «Скарби мистецтва у Великій Британії» (The Treasures of Art in Great Britain, 1854). Додатковий том «Галереї та кабінети мистецтва у Великій Британії» (Galeries and Cabinets of Art in Great Britain) вийшов 1857 року. «Твори мистецтва та художники в Німеччині» (Die Kunstwerke und Künstler in Deutschland; 2 томи, Лейпциг, 1843–1845) були видані після поїздки до південної Німеччини. У 1841–1842 роках Вааген був зайнятий в Італії закупівлями для Берлінського музею. У наступні роки він здійснив поїздки до Лондона (1851), Парижа (1855), Манчестера (1857). У 1862 році в Штутгарті був виданий «Путівник по німецькій і голандській школам живопису» (Handbuch der deutschen und niederländischen Malerschulen).

Вааген також описав найбільш визначні пам'ятки мистецтва, що знаходяться у Відні (2 томи, Відень 1866–1867). Його розрізнені есе було зібрано у збірнику «Малі твори» (під редакцією Альфреда Вольтмана, Штутгарт, 1875). 1844 року Густав Генріх Вааген став ад'юнкт-професором історії мистецтв у Берлінському університеті.

Вааген мав надзвичайну ерудицію і всебічне знання пам'яток історії мистецтва, поєднуючи великі знання з критичним розумінням тенденцій історичного розвитку культури. Його книги цінні і як джерело інформації про приватні художні колекції ХІХ століття. Навіть у похилому віці він багато подорожував та оглядав колекції, такі як картинна галерея в Ольденбурзі (Нижня Саксонія) восени 1867 року. У 1860 році на запрошення імператора Олександра II Вааген прибув до Санкт-Петербурга для редагування каталогу Картинної галереї Імператорського Ермітажу. Вааген провів у російській столиці кілька місяців і приїжджав удруге наступного року. Його приїзд, за словами В. Ф. Левінсона-Лессінга, «зіграв велику роль у житті галереї», переважно у справі виправлення «застарілого характеру атрибуцій цілого ряду картин» та «багато в чому невдалого розташування картин галереї… Наукова література з історії мистецтва ще тільки створювалася…». Саме Вааген, використовуючи накопичений ним досвід, «започаткував наукове вивчення ермітажних картин».

Результатом його вивчення збірки картин Імператорського Ермітажу стала книга: «Колекція живопису Імператорського Ермітажу в Санкт-Петербурзі». У вступі до книги, створеної у формі каталогу, Вааген привів щось на кшталт критичного нарису, а також нотатки, присвячені картинам Академії мистецтв та кількох приватних збірок. Вааген запропонував просторе розвішування картин замість застарілого «шпалерного» принципу, що закриває полотнами всі стіни згори до низу, враховуючи особливий характер архітектури палацових залів. Він також наполіг на хронологічній послідовності картин у межах кожної художньої школи та творчості конкретного майстра. Багато пропозицій було відкинуто, але переважно новий план галереї був здійснений у 1870—1871 роках і зберігався до 1917 року.

Ваагену також було доручено здійснити відбір картин для новоствореної Картинної галереї при Рум'янцевському музеї в Москві. З Ермітажу до музею було передано двісті одну картину. Після відвідин Санкт-Петербурга, Вааген оглянув та описав картинні галереї Відня та міст Іспанії, потім вдруге відвідав Париж для звіту про витвори мистецтва на Всесвітній виставці 1867 року.

Він помер 15 липня 1868 року під час подорожі Копенгагеном. Його племінниками були геолог Вільгельм Генріх Вааген та баварський генерал-майор Густав Вааген.

З фонду НІБУ:

Waagen, G. F. Manuel de l'Histoire de la peinture. Ecoles allemande, flamande et hollandaise. T. 2 1500-1690 / G. F. Waagen. - Bruxelles : Muquardt, 1863. - 310 с.

Waagen, G. F. Manuel de L'Histoire de la peinture. Ecoles Allemande, Flamande et Hollandaise. Т. 3 / G. F. Waagen. - 354 с.

Waagen, Gustav Friedrich. Kunstwerke und kunstler in England und Paris. Pt. 2 / G. F. Waagen. - Berlin, 1838. - 620 с.
Waagen, Gustav Friedrich. Kunstwerke und kunstler in England und Paris. Ч. 2 / G. F. Waagen. - Berlin, 1838. - 621 с.

Waagen, Gustav Friedrich. Kunstwerke und Künstler in Paris / G. F. Waagen. - Berlin : Nicolai, 1839. - XIV, 812 с.
Waagen, Gustav Friedrich. Kunstwerke und Künstler in England. 2er Th. / G. F. Waagen. - Berlin, 1838. - X, 620 с.
Waagen, Gustav Friedrich. Kunstwerke und Künstler in England. 1er Th. / G. F. Waagen. - Berlin, 1837. - XVI, 520 с.

Waagen, Gustav Friedrich. Kunstwerke und Künstler in England. T. 1 / G. F. Waagen. - Berlin, 1837. - XVI, 520 с.

Waagen, Gustav Friedrich. Kunstwerke und Künstler in England von Dr. G. F. Waagen, Direktor des Gemäldegellerie des königl. Museum zu Berlin / G. F. Waagen. - Berlin : Nicolaischen Buchhandlung, 1837. - 520 с.

Waagen, G. F. Manuel de l'Histoire de la peinture : ecoles allemande, flamande et hollandaise. Т. 1 / G. F. Waagen. - Bruxelles ; Leipzig : Muquardt, 1864. - XXVI, 256, [7] с.