ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Отто Мюльбрехт (1838-1906) — людина, закохана в книгу

30 вересня відзначають своє професійне свято бібліотекарі, робота яких є дуже давньою. У всі часи влада багато уваги приділяла бібліотекам. Саме в них зосередженні величезні нашарування вікового культурного надбання, які тисячоліттями збирали та узагальнювали наші славетні предки. І сьогодні книга лишається джерелом мудрості і культури, якої ми так прагнемо, а бібліотеки – місцем, де твориться культурне сьогодення нації.

Бібліотеки – це скарбниці всіх

багатств людського духу.

Лейбніц Г. (1646–1716)

 

Книги з давніх часів були невід’ємною частиною людських знань, а бібліотеки – їх скарбницями. Перші бібліотеки виникли ще за античних часів, а мати власну бібліотеку було завжди престижним для правителів та заможних людей.

З появою книг з’явився і потяг до збирання й глибокого вивчення книжок, який вилився в термін бібліофільство, бібліофілíя (від грец. biblion – книга, philia – любов). Поняття «філобібл» («любитель книг») зустрічається вже в давньогрецьких творах І–ІІІ ст. Сучасне написання «бібліофіл» з’явилося в кінці XVII ст., з кінця XIX ст. – закріплюється як термін.

Бібілофільство не належить до якоїсь галузі бібліології (книгознавства). Воно охоплює різні прояви любові до книги – від створення «бібліофільської» книжки й колекціонування до психологічних і суспільних причин та наслідків цього феномену. Бібліофіл, бібліофіли – елітний прошарок книголюбів, люди, які розуміються в питаннях історії книги, вміють оцінити її як пам’ятку книжкової культури тієї чи іншої епохи, володіють звичайно книжковою колекцією, зібраною за певним принципом, заохочують до бібліофільства інших.

До таких людей відноситься Отто Мюльбрехт (нім. Otto Mühlbrecht; 1838-1906) – німецький книготорговець, видавець, бібліограф, історик бібліографії; автор відомої книги «Книголюбство в його розвитку до кінця ХІХ ст.» (1896).

У відділі документів іноземними мовами зберігається друге вдосконалене та доповнене унікальне видання 1898 року з 213 ілюстраціями в тексті та 11 художніми додатками.

Mühlbrecht, O. Die Bücherliebhaberei in ihrer Entwickelung bis zum Ende des XIX. Jahrhunderts. Ein Beitrag zur Geschichte des Bücherwesens [Текст] / Otto Mühlbrecht. - 2. verbesserte und vermehrte Auflage. - Bielefeld ; Leipzig : Velhagen & Klasing, 1898. - XII, 335 s. : il. - Нім.

  

Ця фундаментальна праця з історії книгодрукування містить справжні кріплені німецькі тканинні обкладинки для книг кінця 19 століття, які дуже барвисті.

Насправді друге видання є абсолютно новою працею порівняно з першим, схожим на чернетку, і його автор, чия бібліографічна література має дуже видатну бібліографію політичних і правових наук, зробив дуже добру послугу, переглянувши та розширивши її.

Праця поділена на дев'ять розділів:

1. Про цінність книги. Течії в літературі. Труднощі формування фондів бібліотек.

2. Історичні основи. Книгодрукування. Зовнішні характерні особливості давніх друкованих творів.

3. Опис різних напрямків книголюбства — це одна з найцінніших частин книги. Бібліомани та бібліофіли. Інканабули XV ст.. Заборонені та знищені книги. Книги з дивним змістом і дивними назвами.

4. Історія екслібрисів, екслібрисні асоціації. Відомі ілюстратори екслібрису. Історія знаків друкарень та видавництв. Історія розвитку книжкової палітурки.

5. Про пристрасть до колекціонування книг, особливо на основі творів Поля Лакруа (Бібліофіл Якоб) і Жуля Жаніна. Приклади книголюбів. 

В 6-9 розділах  автор описує любов до книг у Франції, Бельгії, Нідерландах, Англії та Німеччині, згадуючи найвідоміших аматорів та їх колекції тощо.

  

  

 

 

Підготувала Світлана Лещенко