ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Національні природні парки України

Відділом обслуговування користувачів підготовлено віртуальну книжкову виставку до дня довкілля «Національні природні парки України»

18 квітня в Україні відзначається День довкілля – національне екологічне професійне свято з охорони навколишнього середовища, мета якого - привернути увагу суспільства до проблем довкілля.

Сьогодні як ніколи дуже важливо усвідомлювати необхідність бережливого ставлення до природи, об’єднувати зусилля держави та громадськості, спрямовані на охорону природних ресурсів, їх відтворення та збереження для теперішніх та майбутніх поколінь.

Вирішення екологічних проблем є одним із найважливіших завдань сьогодення, від цього залежить рівень безпеки та благополуччя всієї цивілізації й, зокрема, нашої країни.

Природа України багата та різноманітна. У нас є просторі степи й густі ліси, лагідні моря й величні гори, бурхливі річки та спокійні озера. Природно-заповідний фонд нашої країни складається з об’єктів, які мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу.

Важливою частиною природно-заповідного фонду України є національні природні парки, які знаходяться у державній власності, охороняються державою від людської діяльності й забруднення та призначені для відвідування туристами і відпочинку.

В Україні існує більше півсотні національних природних парків. Ми хотіли б звернути увагу на деякі найцікавіші й найкрасивіші з них.

 

Синевир

Синевир – національний природний парк в Українських Карпатах, у межах Міжгірського району та частини Хустського району Закарпатської області. З 2017 р. його ділянки Дарвайка, Красовець, Стримба і Вільшани входять у світову спадщину ЮНЕСКО як один з масивів букових пралісів Карпат та інших регіонів Європи.

Площа парку складає 43 тис. га. Більшість території парку розташована в межах гірського масиву Внутрішні Горгани, які зайняті хвойними, здебільшого ялиновими лісами.

На території парку розташовані такі природні об’єкти: озеро Синевир, верхове оліготрофне болото Глуханя та Замшатка, пам’ятки природи Озірце та Кам’янецький водоспад, а також лісовий заказник «Кам’янка».

Є й інші цікаві об’єкти: мінеральні джерела, пам’ятки дерев’яної архітектури, Музей лісу і сплаву, Музей архітектури і побуту «Старе село», багато дерев’яних церков. У 2011 році на території національного парку створено єдиний в Україні реабілітаційний центр для бурих ведмедів.

Озеро Синевир є справжньою перлиною Карпат, визнане водно-болотним угіддям міжнародного значення і є одним із семи природних чудес України.

Карпатський

Карпатський національний природний парк знаходиться на території Івано-Франківської області і створений для збереження унікальних лісових екосистем Центральної Європи. Це перший і один з найбільших в Україні національних природних парків. Його площа становить 50 тис. га. Тут знаходиться найвища точка України – Говерла.

Парк розташований у найбільш високому і цікавому в географічному відношенні секторі Черногірського і Горганського масивів. Головною водною артерією парку є річка Прут. Найважливішими об’єктами охорони парку є природні лісові субальпійські та альпійські біогеоценози Чорногори, реліктові осередки сосни звичайної та кедрової, високогірні ландшафти з льодовиковими карами, валами і озерами льодовикового походження, цінні ботанічні, геолого-морфологічні пам’ятки.

Шацький

Шацький національний природний парк, площею 49 тис. га, розташований у Шацькому районі Волинської області. Він був створений у 1983 році для охорони рідкісних природних комплексів у районі Шацьких озер.

Територія парку розташована на заході Полісся і включає здебільшого типові для цього регіону екосистеми: озерні, лісові, болотні та лучні. Чорницево-зеленомошні соснові ліси є тут найхарактернішим типом лісів.

Визначальною особливістю цієї території є зосередження на ній великої кількості озер, різних за своїми характеристиками та походженням, що утворюють одну з найбільших систем Європи.

До складу території Шацького національного природного парку входять об’єкти природно-заповідного фонду України: ботанічний заказник загальнодержавного значення Втенський, лісові заказники місцевого значення «Ростанський», та «Ялинник», іхтіологічний заказник «Соминець», ботанічні пам’ятки природи місцевого значення «Дуб-велетень-1», «Дуб-велетень-2», «Сосна і дуб-1», «Сосна і дуб-2».

Поєднання численних озер з лісовими масивами, своєрідний поліський колорит, різноманіття рослинних угрупувань та висока їхня естетична цінність приваблюють чимало туристів та відпочиваючих. На берегах озер розміщений пансіонат «Шацькі озера», безліч баз відпочинку, спортивних та дитячих таборів, наметових містечок.

Подільські Товтри

Національний природний парк «Подільські Товтри» увійшов до семи природних чудес України у 2008 р., а його масив «Сатанівська дача» з 2017 р. входить у світову спадщину ЮНЕСКО як один з масивів букових пралісів Карпат та давніх букових лісів Німеччини.

Парк створений для збереження, відтворення та раціонального використання природних ландшафтів Поділля з унікальними історико-культурними комплексами, які мають високе природоохоронне, естетичне, наукове, рекреаційне та оздоровче значення.

За площею – це найбільший парк України, який займає територію в 261 тис. га Наявні унікальні рукотворні об’єкти та неповторні природні комплекси створили виняткові умови для розвитку туризму – не тільки оздоровчого, але й пізнавального. На території парку перебуває під охороною 129 об’єктів природно- заповідного фонду загальнодержавного та місцевого значення, серед яких ландшафтні, ботанічні та ентомологічні заказники, геологічні, гідрологічні, ботанічні та комплексні пам’ятки природи, заповідне урочище «Жабинецька дача», ботанічний сад, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва. Є також 19 історичних та понад 300 історико-архітектурних пам’яток (зокрема, в Кам’янці-Подільському – понад 200 об'єктів).

Нижньодністровський

Нижньодністровський національний природний парк розташований в Одеській області та займає площу 221 тис. га. В парку виділено чотири зони: заповідна зона, зона регульованої рекреації, зона стаціонарної рекреації та господарська зона. До його складу входять об’єкти природно-заповідного фонду України – заповідне урочище «Дніпровські плавні», ландшафтний заказник місцевого значення «Лиманський» та Карагольська затока.

Одна з найбільших цінностей парку – водні угіддя. Парк розташований у межах водно-болотних угідь міжнародного значення «Північна частина Дністровського лиману» та Межиріччя «Дністра-турунчука», які є Рамсарськими угіддями.

Нижньодністровський парк за оцінкою ЗМІ входить у десятку найкращих національних парків нашої країни. «Тут справжній рай для любителів природи». Для туристів тут розроблено чотири екологічні маршрути.

Гуцульщина

«Гуцульщина» - національний природний парк в Івано-Франківській області, створений з метою збереження, відтворення та раціонального використання генетичних ресурсів рослинного і тваринного світу унікальних природних комплексів та етнокультурного середовища Покутсько-Буковинських Карпат. Площа парку складає 25 тис. га, до його складу входять такі об’єкти природно-заповідного фонду України: ландшафтні заказники місцевого значення «Грегіт», «Кам’янистий хребет» та лісовий – «Каменець», ботанічні пам’ятки природи «Модрини», «Еталон букового насадження», «Цуханівське» й гідрологічні - «Водоспад на річці Рушір», «Сірководневе джерело», також сім заповідних урочищ та дендропарк «Дендрарій».

Парк «Гуцульщина» розташований у мальовничій частині Покутсько-Буковинських Карпат, яка є чи не найцікавішим регіоном України, де виразно та досить повно збереглися прадавні самобутні ремесла, промисли, традиції, звичаї етносу гуцулів.

На території парку багато баз відпочинку, курортів, санаторіїв, пролягають численні туристські маршрути, екологічні стежки, функціонують гірсько-лижні траси, розвивається сільський зелений туризм, етнотуризм.

Сколівські Бескиди

Національний природний парк в Українських Карпатах «Сколівські Бескиди» розташований у південній частині Львівської область, охоплює частину басейнів річок Стрий та Опір і займає площу 35 тис. га. На території парку на річці Великій Річці розташований водоспад Гуркало, на річці Кам’янці – Кам’янецький водоспад, також державний історико-культурний заповідник «Тустань» та Східницьке родовище мінеральних вод.

Своєю мальовничою природою парк приваблює багато туристів, крім того, він розташований в околицях традиційних курортних місцевостей – Східниці, Сколе, Славське.

 

Гетьманський

Національний природний парк «Гетьманський» створений на території Сумської області з метою збереження, відтворення і раціонального використання природних комплексів Лівобережного лісостепу, зокрема заплави річки Ворскли, що мають важливе природоохоронне, наукове, історико-культурне, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення. Основою парку стали урочище «Литовський бір» та Бакирівський гідрологічний заказник. Його площа складає більше ніж 23 тис. га.

До складу території парку входять об’єкти природно-заповідного фонду України: гідрологічні заказники загальнодержавного значення «Хухрянський», «Климентівський», «Бакирівський» та місцевого значення – «Ямний»; заповідні урочища – «Литовський Бір», «Нескучанська дача», «Залугове», «Красне», «Сумська діброва», «Веселе»; також гідрологічні пам’ятки природи місцевого значення - «Джерело Кремньове» та «Криничка».

Дністровський каньйон

Національний природний парк «Дністровський каньйон» - природоохоронна територія України площею 11 тис. га в Тернопільській області, створений з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об’єктів лісостепової зони в районі середньої течії ріки Дністер.

Дністровський каньйон – найбільший каньйон в Україні та один з найбільших в Європі. Тут протікає одна з найкрасивіших річок Європи, друга за величиною в Україні – річка Дністер. Всесвітнім визнанням каньйон завдячує неповторним геологічним пам’яткам. Різноманітні за походженням скелі пройшли всі геологічні та біологічні епохи.

До складу парку входять ландшафтні та ботанічні заказники та комплексні біологічні, геологічні й ботанічні пам’ятки природи загальнодержавного значення; також парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва «Більче-Золотецький парк», ботанічний заказник місцевого значення «Урочище Вівошів» та велика кількість пам’яток природи місцевого значення.

Дністровський каньйон найцінніший передусім своїми скельними відслоненнями. Ці так звані стінки – пам’ятки природи, подібним яким у світі дуже мало.

Особливою цінністю є травертинові скелі – унікальні за своєю привабливістю порівняно молоді геологічні утворення з химерними формами, печерами, гротами, навісами, водоспадами, сталагмітами та сталактитами. На території парку (або поруч з ним) відомо близько 50 великих і малих печер. Серед них – одні з найдавніших у світі Оптимістична (240,5 км) та Озерна (134 км). Також цікавим є найстаріший в Україні ранньохристиянський печерний храм.

На схилах каньйону виходять потужні джерела чистої води, що живлять струмки, які каскадами водоспадів збігають вниз до Дністра, Стрипи, Джурина. На річці Джурин розташований найвищий рівнинний водоспад України – Червоногородський водоспад.

Ужанський

Ужанський національний природний парк розташований у межах Українських Карпат на північному заході Закарпатської області та є складовою частиною першого у світі тристороннього українсько-польсько-словацького міжнародного біосферного резервату «Східні Карпати», який включено до світової мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. Займає площу більше 39 тис. га. До його складу входять: ботанічна пам’ятка природи загальнодержавного значення «Гора Яворник», багато лісових та ботанічних заказників й гідрологічних пам’яток природи місцевого значення та геологічна пам’ятка природи печера «Княгиня».

Із пам’яток культури необхідно відмітити шість дерев’яних церков, які належать до шедеврів народного мистецтва краю і взяті під охорону держави. Також на території парку є понад 15 мінеральних джерел.

Список літератури:

Братченко Т. Таємниці парку “Олександрія”/ Т. Братченко, Є. Чернецький. - Біла Церква: Білоцерківдрук, 2018. - 30, [2] с.: іл.

Вижницький дивокрай: Історія-культура-туризм: Україна: Путівник/ Національний природний парк "Вижницький". - Чернівці, 2008. - 20 с.: іл. - (Наш Світ).

Дерлеменко Є. А. Парки України: фотоальбом = ParksofUkraine/ Є. А. Дерлеменко. - Київ: Балтія Друк, 2008. - 271 с.: іл.

Деснянсько-Старогудський національний природничий парк/ ред. В. І. Кочубей. - Суми: Університетська книга, 2008. - 36 с.: фото.цв.

Зачаровані Карпати: Заповідники та національні природні парки Закарпаття. Фотокнига/ Ред. В. В. Браславець. - Ужгород: Карпати, 2005. - 318 с.: фото

Київ. Парки, площі, вулиці: Фотоальбом/ Інститут гуманітарних досліджень Української Академії наук національного прогресу; ред. Ю. О. Храмов. - Київ: Фенікс, 2006. - 320 с.: фот

Клименко Ю. О. Старовинні парки Чернігівщини/ Ю. О. Клименко, А. В. Клименко. - Київ, 2001. - 54 с.: іл.. - (Журнал "Квіти України", листопад 2001 р.)

Кривошея І. Парки “Софіївка” та “Олександрія”: (кінець 18 - початок 20 ст.): компаративний аналіз історії/ І. Кривошея, С. Васільєв; М-во регіонального розвитку та будівництва України, Державний історико-архітектурний заповідник “Стара Умань”. - Умань, 2010. - 31 с.

Надрага О. Серед львівських парків/ О. Надрага. - Львів: Піраміда, 2004. - 292 с.: фот.

Національний природний парк “Синевир”: історія та сьогодення/ М-во екології та природн. ресурсів України, Національний природний парк “Синевир”; ред.: О. Б. Колесник, О. Г. Радченко. - Ужгород: Патент, 2019. - 439 с.: іл., фот., карти

Палацово-парковий ансамбль садиби Закревських у с. Березова Рудка/ Березоворудський народний історико-краєзнавчий музей; авт. тексту В. В. Гончар. - К.: Києво-Могилянська академія, 2014. - 40 с.: іл., фот.

Пилип’юк В. Це моя Україна: національні парки України. Т. 2/ В. Пилип’юк. - Львів: Світло й Тінь, 2009. - 272 с.: фото. кол.

Старовинні забуті парки Херсонщини = AncientForgottenParksofKhersonRegion/ О. Є. Ходовцев [та ін.]; М-во освіти і науки України, Херсонський держ. ун-т. - Херсон: Гельветика, 2019. - 297 с.

Стойко С. Національні парки та заповідники Гуцульщини, їх значення для збереження природної, культурної та історичної спадщини [Текст] / С. Стойко, П. Трибун // Історія Гуцульщини. - 1999. - Т. ІV. - С. 93-122

Шацький національний природний парк: фотоальбом/ Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки; ред.: І. П. Палиця, К. Т. Ящук. - Луцьк: Східноєвроп. нац. ун-т ім. Лесі Українки, 2013. - 400 с.: фот.

Більше документів по даній  темі Ви можете знайти в електронному каталозі та тематичних БД нашої Бібліотеки.