ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

100 років Національному академічному драматичному театру імені Івана Франка

До 100-річчя «першої сцени» нашої країни віртуальна книжкова виставка «100 років Національному академічному драматичному театру імені Івана Франка»

Театр імені Івана Франка було засновано у Вінниці 28 січня 1920 р. частиною акторів Молодого театру на чолі з Гнатом Юрою та акторами Нового Львівського театру на чолі з Амвросієм Бучмою. Об’єднавшись, митці утворили театральний колектив під назвою «Новий Драматичний театр імені Івана Франка», керівником якого обрали Гната Юру. Перший театральний сезон у Вінниці був відкритий п'єсою «Гріх» українського письменника і громадського діяча Володимира Винниченка.

Основою репертуару перших сезонів стали вистави «Молодого театру»: «Затоплений дзвін» Г. Гауптмана, «Молодість» М. Гальбе, «Цар Едіп» Софокла. Цікавим є той факт, що Володимир Винниченко, подивившись вистави Гната Юри ще в «Молодому театрі», саме йому приніс для постановки п'єсу «Гріх», яку Юра тоді здійснив у «Молодому», а згодом цим твором відкрився театр ім. Франка. До речі, у перший сезон існування театру на його кону більшу частину репертуару складали п'єси В. Винниченка. В цей же час була підготовлена одна з нових постановок — «Весілля Фігаро» Бомарше, в якій Юра виступив як перекладач, режисер та виконавець головної ролі. Починаючи з прем'єри, що відбулась 27 серпня 1920 року, ця вистава тринадцять років не сходила з афіш франківців.

Перші роки свого існування театр багато мандрував по містах і селах центральної України.

У 1923 році театр з Вінниці переїжджає в Харків, а ще через 3 роки - до Києва.

Бібліографічний список:

XX років театра імені Івана Франка (1920–1940) / Ред. Б. Гурман. – К.: Мистецтво, 1940. – 225 с.: 7 л. іл.

 

Книга присвячена 20-річчю від дня заснування у м. Вінниця майбутнього Національного академічного драматичного театру ім. І. Франка. Основну частину матеріалу складають праці українського театрального режисера Гната Юри та театрознавця Олександра Борщаговського. Вони поетапно описують історію існування театру за ці 20 років у Вінниці, Черкасах, Харкові і зрештою в Києві.

Веселовська Г. І. Більше ніж театр. Національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка. 2001–2012 / Г. І. Веселовська. - Київ: Антиквар, 2019. – 324 с.

Книга є першим узагальнюючим і комплексним виданням, присвяченим творчій діяльності Національного театру імені Івана Франка періоду керівництва ним видатним українським артистом Богданом Ступкою. Десятки нових вистав у репертуарі, десятки нових авторських імен на афіші, запрошення іменитих майстрів, численні гастрольні поїздки, відкриття нових естетичних горизонтів, відхід від стереотипних поглядів на вітчизняну класику, складні пошуки рівноваги всередині творчого колективу — усе це ввібрало життя франківців 2001–2012 років — часу, який сьогодні називають Часом Ступки. У книзі відсутній хронологічний принцип подачі матеріалу: кожний з трьох розділів присвячено окремому тематично-проблемному напрямку діяльності театру.

Винниченко В. К. Твори. Т. 12: Драматичні твори / В. К. Винниченко. – Київ; Харків: Рух, 1926. – 528 с.

Приплетено:

1.Винниченко В. К. Твори / В. К. Винниченко. – Київ: Рух, 1926. – 263 с.

2.Винниченко В. К. Твори / В. К. Винниченко. – Київ: Рух, 1929. – 264 с. 

Зі змісту: «Гріх» драма на три дії. – С. 95-173.

Коломієць Р. Франківці: Театр і час. Митець і влада. Душа і сцена / Р. Коломієць. – Київ, 1995. – 300 с.

До 75-річчя Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка

Марущенко В. Франківці. Миттєвості / В. Марущенко; Нац. акад. драм. театр ім. Ів. Франка. – Київ: Антиквар, 2019. – 110, [1] с.

Зібрання ексклюзивних фото, знятих у 1979-2019 роках майстром театральної фотографії Віктором Марущенком.

Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка. Альманах прем’єр. 2016 / М-во культури України; відп. за вип. А. Коржова ; літ. ред. Н. Пономаренко. - Київ: Антиквар, 2019. – 70, [1] с.

// 2017, 2019. – 71 с.

// 2018, 2019. – 70, [1] с.

// 2019, 2019. – 69, [2] с.

Кожен з чотирьох випусків «Альманаху» презентує репертуарні оновлення франківців за певний рік — з 2016-го до 2019-го. Яскраві фоторепортажі з прем’єр супроводжуються переліком дійових осіб і виконавців, короткими історіями постановок, коментарями критиків. До видань увійшли спектаклі, які можна побачити на основній та камерній сценах театру.

Савченко Я. П’ятнадцять років театру імені Ів. Франка / Яків Савченко. – Київ : Мистецтво, [1935?]. – 54, [1] с.

Дане видання є працею українського радянського поета, літературного критика та публіциста Якова Григоровича Савченко. Воно присвячене п'ятнадцятиріччю одного з найбільших українських театрів — театру ім. І. Франка. Розглядаються актори та режисери, які працювали у театрі за ці роки та вистави, які виносилися на розсуд публіки. Описуються різні періоди формування та розвитку театру на фоні різноманітних суспільно-політичних подій, досягнень соціалістичного будівництва. Матеріал доповнений знімками акторів, інших театральних діячів та сцен з вистав.

Сценографія. Пошуки власної естетики. 1920–2020 / Нац. акад. драм. театр ім. Ів. Франка; упоряд.: А. Александрович-Дочевський, А. Коржова, Н. Понамаренко. - Київ: Антиквар, 2019. – 302, [1] с.

Художній альбом, присвячений творчості митців, які співпрацювали з театром протягом століття. Щоб окреслити певні мистецькі тенденції, притаманні різним періодам існування Театру, та осмислити пошук художньої форми як змісту часу, упорядники умовно розділили матеріал на чотири частини. Перший розділ охоплює 1920–1930-ті роки, коли можна простежити вплив європейського ар деко та вітчизняного супрематизму. Другий присвячено 1940–1950-м рокам, що характеризуються тотальним пануванням соцреалізму. Третій розділ — 1960–1980-ті роки, позначені відносною свободою та народженням самого поняття «сценографія». У четвертому розділі представлені 1990–2010-ті роки, тобто сучасність із притаманними їй новітніми технологіями, багатовекторністю, розмаїттям мистецьких форм, колажністю прийомів, постмодерністським культурологічним цитуванням.