ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Проект розбудови електронної бібліотеки «Історична спадщина України»

Пропозиції щодо проекту розбудови електронної бібліотеки
«Історична спадщина України»
(оцифрування рідкісних видань власного фонду) Національної історичної бібліотеки України

 

Назва проекту «Історична спадщина України – світовий доступ в цифровому форматі»
Замовник проекту (бенефіціар) Національна історична бібліотека України
Резюме

Згідно з Концепцією розвитку Національної історичної бібліотеки України, Бібліотека з 2009 року спрямовує свою діяльність на збереження, підвищення ефективності використання і забезпечення доступу до власного інформаційного ресурсу - документів з історії та історичного краєзнавства, який становить історичну, наукову і культурну цінність для світової спільноти.

В 2011 році Національною історичною бібліотекою України спільно з компанією «Електронні архіви України», Українською бібліотечною асоціацією, Молодіжною громадською організацією «Асоціація молодих науковців «Інтелектуальне лідерство» за підтримки Міністерства культури України розпочата реалізація проекту «Історична спадщина України – світовий доступ в електронному форматі» для збереження та популяризації унікальних фондів бібліотеки.

Проектом, передбачено:

  • створення електронного каталогу на фонд Бібліотеки, забезпечення віддаленого доступу до документів з використанням Інтернету
  • створення страхового фонду, електронних колекцій рукописних і стародрукованих видань
  • облаштування електронної читальної зали на базі Бібліотеки

В рамках реалізації проекту на даний час створено імідж-каталог бібліотеки з вільним доступом через Інтернет та виготовлено високоякісні електронні копії 1001 рідкісної книги.

Наступним етапом, який розпочато, є створення електронної бібліотеки стародрукованих та рідкісних видань XVI – поч. ХХ століття історичного профілю, що поєднує 15 тематичних колекцій з єдиним інтерфейсом та оптимальними пошуковими можливостями. Зокрема, відскановано пам’ятні книжки губерній та округів, історико - статистичні описи церков та парафій, видання з колекції Митрополита Флавіана тощо. Більшість з цих видань наразі перебувають у зоні підвищеного ризику руйнування. Тому саме ці пам’ятки культури потребують насамперед створення страхових електронних копій для вирішення проблеми їх збереження і доступності. Право власності на електронний фонд та каталог належить НІБ України, тому саме вона приймає рішення про умови доступу й використання цих ресурсів.