ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Дарувальники

Впродовж всіх років існування історична бібліотека України отримує дарунки від меценатів та спонсорів.
 
Дарунки Бібліотеці – це надзвичайно давня форма доброчинності та надійне джерело поповнення фонду без залучення додаткових джерел фінансування.

Подаровані видання постійно надходять до фонду НІБУ незважаючи на складний для нашої країни час.

Величезна подяка всім дарувальникам за вагому підтримку і розуміння того, що знання історії, культури свого народу, виховання високопатріотичної молоді – шлях до незалежності держави в боротьбі з російською агресією.

Подаровані видання за ІV квартал 2023 року.

Національна історична бібліотека України щиро дякує Мушегу Цироняну за дарунок артбуку – цінного і суспільно значимого видання у фонд Бібліотеки. 

Циронян М. Життя в українській столиці, яке змінила, але не зламала війна : [артбук] / М. Циронян. - Київ : Циронян М., 2023. –  [449] с. : фот.

Життя людей в Києві під час війни – це окрема історія, яка розповідає про різні емоції, серед яких знайшлося місце суму і радощам, невідʼємно поєднаним між собою. Зібрані у цій книзі фотознімки відображають цей особливий історичний період в Україні. Війна, що обрушилася на Україну, обʼєднала нас спільними переживаннями, болем і жахом різних людей, і неважливо, відоме твоє імʼя чи ні. Головне, що у нас одна мрія на всіх.
Портретні знімки, авторства Мушега Цироняна, зроблені у столиці в період повномасштабного російського вторгнення доводять це. Атмосфера, яку передають представлені світлини, говорить сама за себе – десь без зайвих слів усе зрозуміло, а в деяких випадках історії доповнюють зміст фото. Війна не зупиняє життя, і мешканці Києва на власному прикладі у цьому переконують: «A Life That Never Stopped».

Національна історична бібліотека України дякує Сергію Тарадайку сучасному українському філософу, письменнику, есеїсту за подаровану книгу, яка стане важливою частинкою фонду нашої бібліотеки.

Тарадайко С. Філософія лінії. Микола Колядко / С. Тарадайко. – Київ : ArtHuss, 2021. – 150, [1] с. : іл.

Микола Колядко (1951-1999) дуже цікавий художник, який поєднує досить абстрактні та стародавні, власне народні мотиви. Це розкрито в есеї, примітному вже за жанром, а саме: коли про твори живопису пише філософ. Отож увагу зосереджено не на впливах і «запозиченнях», а на баченні світу, що притаманне самому майстру. Додається великий обсяг ілюстрацій.
 

Шептицька Т. Сла(і)вень «Віршню» / Т. Шептицька. – Вінниця : Мерркьюрі-Поділля, 2023. – 39 с.

Всеукраїнський фестиваль поезії і авторської пісні «Віршень» (попередні назви – «Під знаком Водолія», «Сліва-фест») став яскравим і визначальним явищем української літератури кінця XX – початку XXI ст.. На цого сценах у різних містах України упродовж майже тридцяти років існування виступило кілька тисяч письменників, бардів, перекладачів, громадських діячів, чимало з яких здобули уже й європейського визнання та формують обличчя сучасної національної культури.
Пропоноване видання є першою серйозною спробою описати історію появи та розвиток «Віршня», який продовжує відкривати нові імена, гуртувати як молодь, так і важковаговиків художнього слова, творити модерну українську поезію.

Українське село першої половини XX ст. через призму людської пам’яті : зі збірок спогадів, зібраних В. Аннусовою / передм. Л. Богачевої ; упоряд.: В. Аннусова, В. Рибалка ; художнє оформ. Ю. Лисенко. – Дніпро, 2022. – 125 с.

Увазі читачів пропонується збірка вибраних спогадів, які наочно характеризують життя українського села, починаючи з відносно стабільних 1910-х років, закінчуючи ще одним злочином радянської влади  - голодом 1946-1947 рр. Ці свідчення людської пам’яті походять з одного мікрорегіону: сільських районів Луганської області, що знаходяться довкола м. Старобільськ (Біловодська територіальна громада Старобільського району Луганської області). Спогади були записані у період з 1971 по середину 2000-х рр. однією особою – спочатку школяркою, потім студенткою і, нарешті, сільською вчителькою математики Вірою Аннусовою. Спогади зберігаються у колекції комунального закладу «Музей спротиву Голодомору» Дніпровської міської ради.

Борщ по-МАНівськи, або Вивчаймо українські традиції разом! : каталог учасників Всеукраїнського конкурсу учнів. молоді «Український борщ – національний бренд кулінарної культури» / Київська міськдержадмін. Департамент освіти і науки, Київська Мала академія наук учнівської молоді ; авт. ідеї Є. В. Моїсеєнко ; відп. ред. І. Поліщук. – Київ, [2021]. – 126 с.

Ця збірка з’явилась завдяки проекту Київської Малої академії наук «Україна – моя родина». Він об’єднав українців у прекрасній справі – вивченні традицій нашої багатющої української культури. Метою кулінарно-етнографічного конкурсу учнівської молоді «Український борщ – національний бренд кулінарної культури» було спробувати об’єднати школярів та їхніх батьків, запропонувати цікаву всім спільну справу, показати молоді, що робити щось разом з батьками або бабусями-дідусями – це цікаво й захоплююче!

ЮНЕСКО у дзеркалі досліджень молоді: сфера культури : збірник тез доповідей I Міжнародої практичної конференції, 25 квіт. 2023 р., Київ / Київська міськдержадмін. Департамент освіти і науки, Київська Мала академія наук учнівської молоді ; відп. ред. І. Поліщук. – Київ, 2023. – 147 с.

У збірнику подані тези доповідей I Міжнародної практичної конференції, метою якої було отримання молодим поколінням навичок дослідницької роботи, формування в юних науковців розуміння значимості і ролі культурної спадщини у творенні національної ідентичності, ознайомлення із сучасними дослідженнями, актуальними проблемами у справі забезпечення захисту та збереження культурного надбання, особливо в умовах російсько-української війни, коли через збройні дії держави-агресора під загрозою знищення перебувають унікальні історико-культурні цінності України.

Скрипник О. Спецоперація «НЕКРО» : розсекречені історії з архіву розвідки / О. Скрипник. – Київ : АДЕФ-Україна, 2023. – 607 с.

Ця книга – про досі невідомі епізоди спецоперацій ГПУ / НКВД / МГБ / КГБ СССР за кордоном щодо вбивства визначних діячів українського національно-визвольного руху Симона Петлюри, Євгена Коновальця, Степана Бандери, про спроби ліквідувати Миколу Капустянського, Олега Ольжича, Андрія Мельника, Ярослава Стецька, про агентурно-оперативні розробки Павла Скоропадського, Андрія Лівицького, Василя Вишиваного та багатьох інших борців за свободу й незалежність України, про застосування спецзасобів і агентів-бойовиків, про так звані активні заходи і загалом політику державного тероризму кремля.

Фольклор Нововоронцовського району : репертуарно-методична розробка / уклад. В. Другальов. – Херсон, 2011. – 26 с.

До сьогоднішнього часу етнокультурна спадщина Нововоронцовського району – найменш досліджене явище Херсонщини. Разом з тим фольклор Нововоронцовщини притягує до себе своїм багатством та розмаїттям народної традиційної культури, як з огляду на обряди так і своїм музичним фольклором.
Твори, що ввійшли до запропонованої розробки цілком можуть стати в нагоді керівникам фольклорних колективів під час підбору репертуару для колективу. А свята та обряди допоможуть краще зрозуміти етносоціальний побут населення цього чудового краю. Адже відомо, що пісня і обряд існують в нерозривній єдності дії – слова, музики, світу.

Диктатори XX-XXI століть: тоталітарні режими та наслідки для суспільства : за матеріалами Міжнародної наукової конференції, 22 листоп. 2022 р., Київ : до 90-х роковин пам’яті жертв Голодомору-геноциду українців, вчиненого комуністичним тоталітарним режимом. – Київ : Харків : Право, 2023. – 487 с.

Основу збірника склали доопрацьовані авторами виступи, доповіді, статті учасників конференції – правників, істориків, журналістів, лікарів, слідчих, військових, які досліджують злочини, вчинені диктаторами XX-XXI століть, і розкривають причини та наслідки Голодомору-геноциду 1932-1933 рр. і геноциду українців 2022 р.

Скибін Р. Кримськотатарська кераміка : [артбук] / Кримський інститут стратегічних досліджень, Київська державна академія декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. М. Бойчука, Національний музей українського народного декоративного мистецтва ; Р. Скибін. – Київ, [2023]. – [48] с.

Це унікальне видання про основні різновиди побутових, повсякденних кримськотатарських керамічних виробів. Посуд, що традиційно використовували кримськотатарські господині, виготовляли вручну. Представлена в артбуці добірка гончарних виробів – це унікальні авторські копії з 18-ти предметів кримськотатарського керамічного посуду XVIII-XX століть, виготовлені також вручну. Безумовно, вони передають усі його тогочасні суттєві риси і властивості, але вже через призму сучасності.
Особливість артбука полягає ще в тому, що робота поєднує наукові підходи і практику кримськотатарського кераміста, заслуженого майстра народної творчості України Рустема Скибіна, який створив оригінальний стиль поліхромного розпису керамічних виробів, зберігаючи при цьому багатовікові культурні традиції і стильові характеристики у своїх виробах.

Гаврилишин П. Табори для інтернованих і військовополонених на території Західноукраїнської Народної Республіки – Західної області Української Народної Республіки (1918-1919) : [монографія] /П. Гаврилишин, Р. Чорненький. – Івано-Франківськ : Дискурс, 2023. – 484,[2] с.

Метою дослідження, викладеному у цьому виданні, є комплексний аналіз процесу становлення та розвитку утримання української владою інтернованих та полонених під час польсько-української війни 1918-1919 рр. у Косачові, Тернополі і Язловці. У монографії проаналізовано джерельну базу та історіографію проблеми, охарактеризовано політику української влади стосовно інтернованих і полонених, особливості їхнього повсякденного життя та побуту. Показано також процес підтримки інтернованих та військовополонених місцевим польським середовищем.

Вічний мандрівник : [краєзнавчий часопис]. – Київ : Пам’ятки України, 2019 – . – Засновник та видавець: ВД «Пам’ятки України».

«Вічний мандрівник» - новий краєзнавчий та географічний часопис авторами матеріалів якого є виключно українці, в якому об’єднано статті і світлини українських мандрівників, журналістів, фотографів, природознавців та усіх, хто не уявляє свого життя без подорожей та пізнання навколишнього світу.
"Немає кращого способу дізнатися світ і самого себе, ніж подорож. Майже п’ять років я подорожую Україною і відкриваю для себе все більше нових дивовижних місць, а також намагаюся залучити до цього своїх друзів, знайомих і колег. Україна – дивовижне джерело туристичних відкриттів, і я вірю, що скоро подорожувати по нашій країні буде дуже модно, а внутрішній туризм в Україні буде наймасовішим. Але недолік інформації про ті унікальні місця, які є в Україні, залишається проблемою – люди просто не знають, які багатства зберігає їх власна країна, тому поява цього журналу я вважаю дуже своєчасним, і думаю, що у нього велике майбутнє!", – прокоментувала журналістка, автор проекту "Tour de Ukraine на Zruchno.Travel" Валерія Мікульська – в перший випуск альманаху увійшов її матеріал про подорожі по Херсонщині.

Лохвиччина: фольклорно-етнографічні студії та матеріали / Національна академія наук України, Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильского, Громадська організація «Моя провінція». – Київ : ІМФЕ, 2023. – 554 с.

У книзі представлено сучасний культурно-антропологічний образ історичного козацького краю. Автори аналізують різні аспекти сільського та міського повсякдення, усну історію, пісенність, декоративне мистецтво. Монографія містить оригінальні фольклорно-етнографічні матеріали, записані від мешканців Лохвиччини під час експедиції у вересні 2020 року.

Наука і суспільство : щомісячний науково-популярний і літературно-художній ілюстрований журнал / Товариство «Знання», Правління, Український центр духовної культури». – Київ : Український центр духовної культури, 1923– . – Засновник: Правління Товариства «Знання» ; видавець: Український центр духовної культури.

Часопис «Наука і суспільство» є одним з найстаріших науково-популярних журналів в Україні, заснований у 1923 році. Надає читачеві важливу і необхідну інформацію з актуальних проблем суспільства, про розвиток суверенної України, утвердження ідеалів гуманізму. Нині основна тематика журналу це: політичні процеси, етнокультурна, духовність, наукові досягнення. Видання містить такі рубрики: «Історія України: погляд через віки», «Вони стояли біля витоків державності України», «Стежками рідного краю», «Філософське осмислення світу і місця людини в ньому», «З архіву журналу» та ін.

Сивопляс Л. Щоденник чернігівки : (100 днів тривог та надій) / Л. Сивопляс». – Київ : Інтерсервіс, 2022. – 133, [2] с.

Лариса Сивопляс – мешканка Чернігова, інженер-будівельник. З гуркотом ворожих снарядів написання щоденника стало для неї спасінням, щоб не з’їхати з глузду під час бомбардувань рідного міста. Авторка відверто та емоційно описує життя своєї родини крізь призму сприйняття перших ста днів широкомасштабного вторгнення російських загарбників на територію нашої країни.

Гардт В. 24 години війни : спогади / В. Гардт. – Київ, 2023. – 73 с.

Лейтенант Віталій Гардт – офіцер із тактичної медицини спец корпусу «Омега» Національної гвардії України, учасник російсько-української війни. Загинув 22 березня 2023 року під час виконання бойового завдання в районі м. Авдіївка Донецької області. У спогадах «24 години війни» він зафіксував свої роздуми й події одного дня боїв, 2 червня 2022 року, на території Сєверодонецького авторемонтного заводу. Ці нотатки Віталій писав у листопаді – грудні 2022 року, між виходами на завдання, будучи в зоні бойових дій на Донеччині. Завершити їх йому не судилося…

Колесник В. Шкільництво Поділля наприкінці XVIII – у першій третині XIX ст. : [монографія : документи] / В. Колесник ; Музей Вінниці. – Вінниця, 2023. – 584 с. : іл.

У праці розглянуто поступ шкільної справи на Правобережній Україні з детальнішим висвітленням Поділля за часів діяльності Комісії національної освіти Речі Посполитої та в нових реаліях Російської імперії. Проаналізовано особливості проведення освітньої реформи 1803-1804 рр. у Віленському навчальному окрузі, до якого було включено Правобережну Україну. Детально висвітлено історію Подільської гімназії, її структуру і навчальні програми, педагогічний колектив і учнівський склад, матеріальне забезпечення, провідне місце у системі губернського шкільництва. Праця ілюструє процес формування і функціонування шкільництва, яке мало польський характер, його поступову русифікацію та ліквідацію після польського національно-визвольного повстання 1830-1831 рр.

Биківня - територія пам’яті : науково-допоміжний біобібліографічний покажчик. Ч. 1. 1941-1991 / упоряд.: М. Бривко, О. Полідович, В. Філімоніхін ; авт. вступ. ст. Т. Шептицька. – Вінниця : Меркюрі-Поділля, 2023. – 56 с.

Мета данного покажчика – виявити, облікувати та репрезентувати літературу про Биківнянські поховання, а також події, які їм передували чи їх стосувалися, довготривалий шлях з відкриття правди про братські могили у Биківнянському лісі, достойників, що сприяли поширенню інформації про терор у Києві, персоналійний вимір Биківнянського мартиролога. Відновлення пам’яті про десятки тисяч закатованих, що навіки спочили на території теперішнього Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили», потрібне не лише їхнім родинам, що втратили батьків, дідів та прадідів, а й всій українській спільноті.
Вказаний покажчик є першою спробою довідкового видання, що репрезентує публікації другої половини XX ст., присвячені Биківнянській трагедії.

Ковальчук І. М. Історія однієї картини І. С. Їжакевича, або Тарас Бульба та учні Пархомівської середньої школи / І. М. Ковальчук, І. М. Ковальчук. – Київ : Вид. дім Дмитра Бураго, 2023. – 79 с. : іл., фот.

Епістолярна спадщина І. С. Їжакевича, представлена в цьому виданні, з одного боку, описує історію написання картини «Тарас Бульба зустрічає своїх синів» для Пархомівського художнього музею ім. П. Ф. Луньова, а з іншого, розкриває особистість Івана Сидоровича не лише як творця, а й як вчителя.
У роботі використані документи, малюнки, ескізи, стоп-кадри відеоматеріалів, які зберігаються в Національній бібліотеці України ім. В. І. Вернадського, Пархомівському художньому музеї України, Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України, Центральному державному аудіовізуальному та електронному архіві, Центральному державному історичному архіві України, Інституті мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильского НАН України.
Усі архівні матеріали друкуються без будь-яких змін, зі збереженням орфографії, стилістики, пунктуації авторів.

 

 

Подаровані видання за ІII квартал 2023 року.

Національна історична бібліотека України щиро дякує Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України за отримані академічні видання в межах доброчинної акції Інституту «Національна академія наук України – бібліотекам».

Історична бібліотека отримала в дарунок 281 примірник наукових видань, які стануть цінним поповненням фонду історичної книгозбірні та сприятимуть поширенню знань з історії України, народної культури, самобутніх традицій та звичаїв рідного краю, збереженню історичної пам’яті.

Завдяки Благодійному фонду Дениса Парамонова в рамках проекту «100 книг – для 100 бібліотек України» Національна історична бібліотека України отримала дві чудові книжки присвячені життю та творчості видатних українських митців:

Горбоносов В. О. Дорогами Сковороди. Слобідська Україна / Горбоносов В. О., Парамонов А. Ф. - Харків : Точка, 2022. - 215 с. - (Григорій Сковорода. 300 років).

Книга присвячена подорожам Слобідською Україною по місцях, де ходив, бував і подовгу жив у XVIII ст. Григорій Савич Сковорода. Це колишні маєтки, колишні й нинішні монастирі, села і старі дороги. Маршрут прокладено за давніми мапами та іншими архівними документами. Автори уникають міфології, пов’язаної в ім’ям Сковороди, між тим ставлять нові питання, які потребують подальших досліджень. У книзі суттєво доповнені біографії учнів та друзів Сковороди. Особлива увага приділяється місцям перебування Сковороди у Харкові. Багато подробиць ніби переносять читача у XVIII століття.

Парамонов А. Григорій Квітка-Основ’яненко : від Основи до Харкова / А. Парамонов. - Харків : Парамонов А., 2023. - 126 с. 

Книга присвячена одному із засновників української літератури Григорію Федоровичу Квітці-Основ’яненку до 245-ї річниці з дня народження та до 180-ї річниці від дня смерті, а також родині Квіток та їхньому впливу на розвиток Харкова. У книзі наведені найповніша на сьогодні генеалогія Квіток із важливими екскурсами в побут їхніх часів, історія родового гнізда – села Основа, та сучасна біографія Григорія Федоровича Квітки.

Дарунки авторів та друзів бібліотеки:

Баулін Ю. Сягнувши вершини, продовжую путь… : (до70-річчя від дня народження) / уклад.: О. Петришин, В. Бесчасний ; упоряд.: М. Аршевська, О. Джерелейко-Гольська. – Київ : ВАІТЕ, 2023. – 709 с.

До видання вміщено акти Конституційного Суду України, у яких Юрій Баулін був суддею-доповідачем у справі, а також вибрані статті, тези доповідей, інтерв’ю за роки його роботи у Конституційному Суді України.

Войтович В. Оскар Сосновський. Скульптор / В. Войтович. – Рівне : Войтович В., 2022. – 563 с.

Видання «Оскар Сосновський. Скульптор» приурочене до 210-ї річниці народження визначного скульптора українського і світового образотворчого мистецтва Томаша Оскара Сосновського (1812, Україна, Новомалин – 1886, Італія, Рим), твори якого прикрашають багато католицьких храмів, музеїв та художніх галерей, зокрема в Римі, Ватикані, Єрусалимі, Назареті, Варшаві, Кракові, Вільнюсі, Львові, багатьох інших містах. Валерій Войтович знайомить читача з біографією митця, видатними особистостями, з котрими той зустрічався на своєму життєвому шляху, також в монографії розглянуто багату культурну спадщину  митця.

Годж С. Коротка історія мистецтва : ключові напрями, роботи, теми і техніки / С. Годж ; з англ. пер. П. Мигаль. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2023. – 224 с. 

Для розвитку західного мистецтва — від первісних часів і до сьогодення — характерне розмаїття течій та стилів, технік і матеріалів, розвиток нових ідей та новаторських стилістичних прийомів і взаємні мистецькі впливи.
Завдяки цьому кишеньковому пораднику ви зможете відстежити розвиток мистецтва від найдавніших часів, дізнатися про найвидатніших представників культурних епох і мистецьких рухів та переглянути їхні найвідоміші роботи. Кожну із них розглянуто в історичному контексті, а короткі біографічні анотації дають ширше уявлення про авторів і першоджерела їхньої творчості.

Документи Української революційної доби 1917-1921 рр. у Державному архіві Київської області : тематичний путівник по фондах / Державний архів Київської області ; голов. ред. С. Каменєва. – Київ : Ліра-К, 2021. – 172 с.

Пропоноване видання у систематизованому вигляді репрезентує документи періоду Української революції 1917-1921 років з фондів Державного архіву Київської області. Описові статті путівника містять історичні довідки до фондів та анотації про склад і зміст документів вказаної тематики. Видання оснащене сучасним довідковим апаратом. Довідник  розрахований на фахівців архівної справи, істориків, краєзнавців, усіх, хто цікавиться історичною спадщиною України, зокрема історією Українських національно-визвольних змагань.

Іванець А. Підтримка «традиційними» релігійними організаціями РФ агресивної та геноцидної війни Росії проти України : (період з 24.02.2022 р. по лютий 2023 р.) / А. Іванець. – Київ : Українська культура, 2023. – 47 с. 

У роботі аналізується ставлення до геноцидної і агресивної війни Росії проти України «традиційних» російських релігійних організацій, яке вони продемонстрували під час фази широкомасштабної агресії з лютого 2022 р. до початку 2023 р. В РФ до «традиційних» релігій відносять: православ’я, іслам, буддизм та іудаїзм. Автор на підставі заяв і дій релігійних організацій демонструє, що переважна більшість з них є залученими до процесу обґрунтування потреби війни проти України, її сакралізації, приховування агресивних дій Росії та вчинення нею інших тяжких злочинів, створення передумов для геноциду української нації. Автор пропонує цивілізованим державам і міжнародним організаціям, релігійним об’єднанням та авторитетам деякі заходи реагування на співучасть релігійних організацій Росії в агресивній війні проти України та геноцид української нації.

Кармаш С. Перший український космонавт Павло Попович в Україні, Києві, у 24-й школі м. Києва / С. Кармаш. – Київ : Франко Пак, 2022. – 85 с. 

Вперше подано факти з життя та діяльності Павла Поповича, пов’язані з Україною і Києвом, про два його героїчних польоти у Космос, які уславили нашу країну у світі. Книга поєднує документальне дослідження про історію школи, у зв’язку з родиною відомих меценатів Терещенків, діяльністю техніка-архітектора М. В. Клуга, інженера-архітектора П. І. Голландського, романом Михайла Булгакова «Біла гвардія», сином М. С. Хрущова Сергієм, знаним архітектором Й. Ю. Каракісом, іншими видатними особистостями зі спогадами автора про зустріч його у київській школі № 24 з першим українським космонавтом. Використані документи і джерела, окремі світлини друкуються вперше.

Коцаренко В. Краматорськ : витоки / В. Коцаренко. – Житомир : О. О. Євенок , 2018. – 215 с. 

Це збірник краєзнавчих нарисів, присвячених історії міста, відомого в багатьох країнах світу як центр машинобудування на сході України. Видання адресоване всім, кого цікавить дивовижне минле Донецького краю. Вперше відроджена історія Краматорська викладена українською мовою тиражем 3000 примірників. У книзі представлені світлини Краматорського селища початку XX століття з архіву автора. Види сучасного міста — творча робота фотохудожників Дмитра Алімкіна, Артема Гетьмана, Марини Чернишової. Юне покоління краматорчан бачить Краматорськ майбутнього розвиненим і культурним містом на сході України, де будуть панувати праця, гармонія і комфорт, а діти і дорослі будуть безмежно щасливі. Автори дитячих малюнків — учасники конкурсу «Краматорськ ще через 150 років».

Кулиняк Д. За нашу і вашу свободу : документально-історичне есе / Д. Кулиняк, І. Дерек. – Київ : Саміт-Книга, 2018. - 112 с.

155 років тому в Польщі на той час колонії російської імперії вибухнуло потужне національно-визвольне повстання, яке охопило і Литву, і білорусію, і частину Правобережної України. Його гаслом було «За нашу і вашу свободу» - саме ці слова на прапорах об’єднували повстанців, у лавах яких було й чимало українців. На жаль, тривалий час героїчна участь українців у польських повстаннях, зокрема в січневому 1863-го року, замовчувалась – чи не тому, що воно було спрямоване проти царської росії?

Микита Шаповал. Схема життєпису. Біографія. Листи / упоряд. та передм. А. М. Савченко ; прим.: А. М. Савченко, М. В. Кулішов. – Харків : Мачулін Л. І., 2023. – 165 с. 

Повернення через століття – так можна було б назвати книгу, що презентує постать Микити Шаповала його землякам і всім українцям. Зібрані в книзі спогади про минуле рідного краю (сучасної частини Донеччини і Луганщини) і дитинство, листування з рідними, документально відтворюють атмосферу кінця «довгого XIX століття», напружений початок XX століття, трагічні наслідки поразки українських визвольних змагань. Історія великої родини Шаповалів є дзеркалом глобальних історичних подій. Як знищували український Схід, позбавляючи мови, відбираючи майно, руйнуючи традиції, фальсифікуючи історію. Книга розставляє крапки над «і», спростовує міфи довкола історичного минулого Донеччини й Луганщини, пояснює причини підміни ідентичності мешканців Сходу України і наслідки, які ми маємо сьогодні.

Воронюк Л. О. Нетлінні. Українські державні символи у народній вишивці та ткацтві / Л. О. Воронюк, В. В. Щибря. – Київ : Р.К. Майстер-принт, 2023. – 353 с.
Видання являє собою етнографічний фотоальбом, в якому вперше опубліковано та описано вишиті та ткані експонати з українською державною символікою та її мотивами. Під час дослідницьких експедицій команди ГО «Всесвітній день вишиванки» було зібрано понад 350 експонатів початку – середини XX століття, близько 200 найбільш унікальних презентовано у виданні. Вишивки та ткані речі із державною символікою цього періоду мають не лише високу естетичну, а й історичну цінність. Більшість із них були створені в період радянської окупації та засвідчували культурно-політичний спротив тоталітарній системі. Наукове опрацювання зібраного матеріалу здійснено фахівцями Центру фольклору та етнографії Навчально-наукового інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Петро Петрович Верна. Сонячні його сліди / упоряд.: Н. Йова, Т. Гойда, В. Сайко. – Київ : Люксар, 2011. – 35 с. 
Це видання про одного з найталановитіших майстрів української різьби по дереву. Бог щедро наділив Петра Петровича Верну талантами: він чудово малював, складав вірші, був талановитим актором, мав гостре почуття гумору та утвердився як митець він у різьбярстві, де в повній мірі розкрився його великий талант скульптора. П. Верна створив багато чудових речей, які ввійшли до кращих надбань українського образотворчого мистецтва.

Подоляка Н. С. Громадський діяч, редактор, видавець Іван Миколайович Лизанівський (1872—1937) : монографія / Н. С. Подоляка ; ред. Н. П. Пономаренко. – Ніжин : Лисенко М. М., 2021. – 84 с.

У монографії розглянуто ключові етапи життєвого та творчого шляху видавця, літературознавця, члена Правління Харківського кооперативного видавництва «Рух», активного учасника подій, які розгортались в Україні на початку XX століття, Івана Миколайовича Лизанівського. Зроблено спробу узагальнити досвід його видавничої діяльності. На жаль, недостатня обізнаність широкої громадськості в його суспільній і професійній діяльності робить малопомітною особистість редактора і видавця.

Саша Прахова : [альбом] / [сост. Н. Гончаров]. - Киев : Такие дела, 2012. - 270 с. 

Книга присвячена пам’яті української художниці-графіка Олександрі Миколаївні Праховій, представниці Нової української хвилі, яка працювала в стилі абстрактного неоекспресіонізму. В першій частині книги представлені малюнки, графіка, живопис Олександри Прахової – від перших самостійних робіт до творів останнього періоду її життя, зокрема ті, які раніше не експонувались. 
У другій частині – літературно-мемуарний матеріал про різні етапи життя та творчості художниці, який містить статті мистецтвознавців, тексти колег та особисті спогади друзів та близьких Олександри Прахової.

Симоненко К. 2 000 000 кілометрів до мрії / К. Симоненко. – Київ : Симоненко К., 2021. – 445 с.

Книга про пригоди єдиного українця, який відвідав усі країни світу! Костянтин Симоненко за 10 років подолав понад 2 мільйони кілометрів і відвідав усі 193 визнані країни світу. Його досягнення було офіційно внесено до Книги рекордів України. Всього 180 людей у світі змогли відвідати усі країни, це втричі менше, ніж людей, які побували в космосі. У цій книзі ви не знайдете нудних описів із путівника. Тільки захоплюючі та повні гумору історії справжнього мандрівника! Автор дасть важливі поради з власного досвіду та розповість, які небезпеки чекають у дорозі, та як правильно готуватися до складних подорожей. У книзі понад 300 фотографій, зроблених автором під час своїх подорожей! На вас чекають 468 сторінок повних пригод у найекзотичніших країнах нашої планети: Сомалі, Мавританії, Ліберії, Еритреї, Гамбії, Камеруну, Чаду, Гвінеї, Гані, Беніну, Того, Науру, Мікронезії, Вануату, Кірибаті, Палау, Тувалу, Північній Кореї, Бутану, Афганістану, Тринідаду і Тобаго, Перу, Перу , Болівії, Іраку, Саудівської Аравії, Ємену та багатьох інших!

Симоненко К. Вкрадена весна : повість про війну, життя та подорожі / К. Симоненко. – Київ : Симоненко К., 2023. – 240 с.

У цій книжці автор розповідає про перші два місяці війни. Але це не сухий воєнний щоденник, а яскрава і емоційна розповідь про те, як ми змогли встояти перед натиском ворога. Що давало сили, що відбувалося в тилу та на полі бою. Як Україна оговталася від першого шоку та почала давати відсіч ворогові. Але книга не лише про війну. Автор — відомий мандрівник, перший українець який відвідав усі країни світу. Тому, значна частина твору це спогади про подорожі, дивовижні країни та пригоди. Усюди автор намагався знайти паралелі з нашим сьогоденням. Іноді поринав в історію, щоб зрозуміти, як ми прийшли до тих чи інших подій, а іноді згадував цікаві випадки із свого життя. Незважаючи на драматичні події, книга дуже оптимістична.

Соціокультурні передумови російсько-української війни: еволюція рашизму : монографія / упоряд. Р. М. Потапенко. – Переяслав : Домбровська Я. М., 2023. – 327 с.

У монографії розглянуто комплекс питань, пов’язаних з соціокультурними передумовами російсько-української війни. Досліджуються витоки і походження ідеології рашизму. Автори аналізують: особливості неоімперської, тоталітарної ідеології рашизму, спрямованої на нівелювання національно-культурних цінностей, формування меншовартісної свідомості та самосвідомості українців; вплив на ідеологеми «руського міра» історичного та політичного міфів; роль особи у реалізації практики рашизму.

Огієнко І. І. (митрополит Іларіон). Митрополит-мученик Арсеній Мацієвич : іст. монографія / упоряд., авт. передм. М. Тимошик. - Київ : Наша культура і наука, 2022. - 327 с.

З усіх життєписів про великих українців цей Огієнків твір є чи не найсильнішим: за обсягом маловідомого фактажу, детективною і водночас експресивно наснаженою сюжетною лінією, силою впливу на читача.
Твір суголосний із реаліями сучасного життя. В ньому вивищена гостро актуальна проблема місії й чину так званої еліти нації. Ідеться про те, як Богом обдарована талантами Особистість відстоює правду, всупереч сильного опору найвищих владних чинників, наперекір байдужості й боязні ближчого оточення, за умов домінування в суспільному середовищі явища не патріотизму, продажності, угодовства. У тексті вгадується багато автобіографічного з життєпису самого автора.

Огієнко І. І. (митрополит Іларіон). Фортеця православ’я на Волині Свята Почаївська лавра / упоряд., авт. передм. М. Тимошик. - Київ : Синодальне видавничо-просвітницьке управління ПЦУ, 2023. - 435 с.

В основі дослідження – драматична й цікава сімсотлітня історія невпокореної ніким твердині українського православ’я на святій Почаївській горі. Огляд подій двох найскладніших періодів існування обителі – під польського та під російського – завершується 30-ми роками ХХ століття.
Детально розповідається про головні лаврські святині – цільбоносну стопу та чудотворну ікону Божої Матері, чудотворні мощі святих; аналізуються чудеса, які в різні часи творилися на цьому місці; описуються зруйновані і відновлені церкви; аналізуються їх архітектурні особливості та змістове наповнення іконостасів тощо.
Головною ідеєю твору стала незламність духу українського народу, вірність вірі своїх батьків, готовність і вміння кращих представників цього народу боронити свої національні святині.

Наказ № 00485. Антипольська операція НКВС в Радянській Україні, 1937-1938 : [каталог виставки] / Інститут національної пам’яті. Архів. Комісія з переслідування злочинів проти польського народу. - Варшава, 2018. - 63 с. 

Пропонований увазі користувачів Бібліотеки каталог виставки, підготовлений саме завдяки архівним матеріалам, що були передані українськими партнерами. Документи, винесені на стенди виставки та показані в каталозі, - це у більшості невідомі дотепер архівні матеріали, які ніколи раніше не були надбанням громадськості, а доступ до них не надавався навіть дослідникам чи журналістам.

Шлях : вісник літератури, мистецтва та громадського життя / засновники вид.: М. Шаповал, О. Мицюк. – 1917, берез. – Київ, 1918 – . – Місячник. 1918, ч. 8 ; 1919, ч. 1.

Два репринтних видання журналу «Шлях», засновником якого був Микита Шаповал, свідчать про його модернові погляди й дають уявлення про тренди в культурному середовищі тих часів.

Шморгун Л. Г. Дзвони пам’яті : історико-краєзнавчий нарис про троє сіл: Панасівка, Пузирки, Держанівка Козятинського (нині – Хмільницького) району Вінницької області / Л. Г. Шморгун. – Житомир : Рута, 2022. – 278 с.

У праці простежується історія трьох подільських сіл: Панасівки, Пузирок і Держанівки Хмільницького району Вінницької області. Подано об’єктивний історичний матеріал, що відображає багатовікову долю мешканців вищезгаданих населених пунктів від періоду скіфів-землеробів до сьогодення.

Amos A. Kolekcje Bykowni dotyczące zbrodni Katyńskiej : foto-album z krótkim materialem archiwalnym o ofiarach reżimu stalinowskiego / A. Amos. - Kijów : Prineko, 2021. - 206 s.

Книга-фотоальбом містить історичні документи й фотоматеріали, отримані під час археологічних досліджень у місцях масових поховань жертв політичних репресій 1937-1941 років на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили». Подані також світлини речей розстріляних бранців київських тюрем, віднайдені у безіменних могилах на території 19-20 кварталів Дніпровського лісництва біля селища Биківня під час проведення там археологічних робіт у 1971, 1987, 1989 та 2001-2012 роках.
Серед решток розстріляних органами НКВС УРСР віднайдені особисті речі загиблих радянських, польських, румунських, німецьких громадян та представників інших держав, їх прикраси, предмети особистого користування, фрагменти одягу, взуття, церковна символіка, монети і, навіть, печатки радянських правоохоронних органів.
Ці знахідки є безмовними свідками репресивної політики радянського тоталітарного режиму кінця 30-х, початку 40-х років ХХ століття на Київщині.

Antykomunizm Polaków w XX wieku / redakcja naukowa P. Kardela I K. Sacewicz. - Białystok : Olsztyn : Warszawa : Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, 2019. - 863 s.

Колективна праця, яка показує різні обличчя польського антикомунізму в 20 столітті. Статті підготували провідні дослідники проблеми з кількох академічних і наукових центрів Польщі.

Papakin A. Polskie formacje wojskowe na Ukrainie, 1917-1919 / A. Papakin. - Lublin : Test, 2019. - 221 s. : il.

Польські військові формування російської армії, які перебували в 1917-1919 роках у Києві, Одесі, Бессарабії, Північній Буковині, Східній Галичині, Київщині, Слобожанщині, Черкащині, Волині та Поділлі, стали серйозним аргументом у польсько-українських відносинах та відіграли важливу роль у політичних подіях в Україні. «Польські легіони» згадуються в багатьох документах, спогадах часів українських національно-визвольних змагань та наукових працях, присвячених Українській революції 1917-1921 рр., але автори не завжди торкаються подробиць перебування поляків в Україні, часом навіть плутають польські військові формування російської армії з польськими легіонами Юзефа Пілсудського, сформованими поряд з австро-угорською армією, що воювала по той бік фронту.
Погляд автора книги – українського вченого Артема Папакіна на історію польських військових формувань, створених у росії та Україні є дуже цікавим для польських істориків, оскільки вже знайшов значне відображення у польській військовій історіографії ХХ-ХХІ століть.

Rocznik Lwowski. 2022. - Warszawa, 2022. - 346 s.

«Rocznik Lwowski» — науковий і загальнокультурний часопис, видається з 1991 р. у Варшаві Львівським інститутом.  Містить наукові тези, статті та літературознавчі твори (вірші, оповідання, п’єси) та огляд літератури. Зміст стосується Львова або Південно-Східного Кресса (сьогодні Західна Україна).

Подаровані видання за ІI квартал 2023 року.

Щира подяка Разміку Григоровичу Маркосяну за книжковий дарунок Національній історичній бібліотеці України. 
Размік Григорович МАРКОСЯ́Н - учасник вірменського Руху Опору, однодумець та колишній співкамерник українського поета Василя Стуса, став ініціатором видання збірки поезії дисидента вірменською та українською мовами. Ця збірка стала посмертною молитвою вірменською мовою автору, що поліг за свободу і незалежність України.

Стус В. О боже, тиші дай! / В. Стус. – Єреван : Антарес, 2016. – 360 с.

Збірка вперше знайомить вірменського читача із сповненою філософських роздумів поезією Василя Стуса (1938–1985) – видатного українського поета, багаторічного в’язня радянських таборів, Героя України, лауреата Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка. 
 

Размышления о Василе Стусе / сост. Р. Маркосян. – Ереван : Авторское издание, 2017. – 90 с.

У книзі опубліковані статті і публіцистичні матеріали вірменської інтелігенції, присвячені українському інакомислячому поетові, загиблому під час сибірської каторги, героєві України, лауреатові державної премії імені Т. Шевченка, кавалерові ордену Ярослава Мудрого - Василю Стусу.

Бондар А. Історія Першої білоцерківської гімназії в особах / А. В. Бондар, Б. М. Смуток. – Біла Церква : Пшонківський О. В., 2020. – 184 с. 

Цю книгу присвячено персоналіям, доля яких пов’язана з білоцерківськими гімназіями 1847-1920 рр. У ній на основі архівних та літературних джерел досліджуються біографії відомих учнів та працівників гімназії. У ході дослідження були заново відкритті для Білої Церкви такі імена, як Євген Слабченко (Єжен Деслав), Юрій Покос, Михайло-Палій Сидорянський, а також спростовані міфи щодо Івана Сошенка та Юрія Смолича.
Книга розрахована на істориків, краєзнавців, учителів, учнів та широке коло читачів усіх тих, кого цікавить історія рідного краю.

Вітик І. Р. Українська повстанська армія - гордість української нації. Боротьба українського народу за створення своєї української соборної самостійної держави, 1914-1944 / І. Р. Вітик ; ред. О. Волкова ; худож. оформл. В. Карпенко, О. Карпенко. – Київ : Вадим Карпенко, 2022. – 572 с. 

Ця книга про причини та передумови створення Української повстанської армії. У ній висвітлено основні бої УПА з німецькими й радянськими окупантами країнської землі. В основу покладено напрацювання істориків та дослідників українського національно-визвольного руху, спогади учасників боротьби за створення Української Соборної Самостійної Держави – провідників ОУН, бійців-козаків і офіцерів УПА, а також документи, що описують цю боротьбу. Книга призначена для широкого кола читачів, викладачів вузів, шкіл, гімназій, вчених-істориків, які цікавляться історією боротьби українського народу за створення Української Соборної Самостійної Держави. Видання проілюстровано світлинами провідників ОУН, бійців і командирів УПА, копіями карт бойових дій. Робота присвячується всім українцям, які у XX ст. боролись за створення Української держави. 

Вітик І. На олтар боротьби. Боротьба українського народу за створення своєї української соборної самостійної держави з 1944 року по наш час / І. Вітик . – Київ : В. Карпенко, 2022. – 528 с. 

Ця робота присвячується всім Українцям, які у ХХ ст. боролись за створення незалежної Української держави і продовжують цю боротьбу вже у прийдешньому ХХІ столітті.
Видання проілюстровано світлинами політичних діячів, провідників ОУН, бійців і командирів УПА, та копіями документів.

Геноцид українців 1932-1933 за матеріалами досудових розслідувань / упоряд. О. Петришин, М. Герасименко, О. Стасюк ; Нац. акад. прав. наук України та ін.; вступ слово : О. Петришин. – Київ ; Харків : Право, 2022. – 664 с.

У другому виданні наукового збірника друкуються укази та розпорядження Президентів України та закони України щодо вшанування пам’яті українців, знищених у роки Голодомору-геноциду, та засудження і заборони комуністичного тоталітарного режиму. Основу джерельної бази видання формує вибірка з матеріалів архівної кримінальної справи № 475, яка складається із 331 тому та зберігається в архіві Київського апеляційного суду.

Гримич М. В. Звичаєве цивільне право українців ХІХ - початку ХХ ст. / М. Гримич. – Київ : Арістей, 2006. – 560 с.

Книга є системним науковим історико-етнологічним аналізом особливостей звичаєво-правової культури українців у XIX - на початку XX ст., комплексним вивченням означеної наукової теми, з широким залученням історичного, етнолі-нгвістичного, етнографічного, історико-правового матеріалу. На основі використання нового джерельного матеріалу і застосування сучасних методологічних та методичних засад розкриваються питання народної правосвідомості, реконструюється народний юридичний термінологічний словник, аналізуються особливості українського звичаєвого інституту власності, риси українських земельних відносин, історичні форми земельної власності, сімейні звичаї поділу майна і спадкування, "жіноче право", інститут приймацтва, внутрішньосімейні та позасімейні договірно-зобов'язальні, економічні звичаї. Виявлено загальноукраїнські моделі побутування звичаїв та їх локальну специфіку. Територіальні межі дослідження охоплюють усі етнічні території українців.

Карамаш С. Перший український космонавт Павло Попович в Україні, Києві, у 24-й школі м. Києва / С. Карамаш. – Київ : Франко Пак, 2022. – 64 с.

У запропонованованому науково-популярноу виданні висвітлюється основні досягнення Павла Поповича, його родинні та творчі зв’язки з іншими відомими діячами науки і техніки. Вперше подано факти з життя та діяльності Павла Поповичв, пов’язані з Україною і Києвом, про два його героїчних польоти у Космос, які уславили нашу країну у світі. Книга поєднує документальне дослідження про історію школи, у зв’язку з родиною відомих меценатів Терещенків, діяльністю техніка-архітектора М. В. Клуга, інженера-архітектора П. І. Голландського, романом Михайла Булгакова «Біла гвардія», сином М. С. Хрущова Сергієм, знаним архітектором Й. Ю. Каракісом, іншими видатними особистостями зі спогадами автора про зустріч його у київській школі № 24 з першим українським космонавтом. Автор посилається на відповідні документальні, краєзнавчі та архівні джерела.

Карпенко О. Холодна зброя різних часів і народів / О. Карпенко. – Київ : Вадим Карпенко, 2021 – 280 с.

У цій книзі автор намагався по можливості докладніше висвітлити найцікавіші та маловідомі моменти розвитку холодної зброї різних часів та народів. Подається розгалужена класифікація відповідно до конструктивних та цільових особливостей за географічним принципом. Книга насичена цікавими, не затертими, історичними фактами. Довідник призначений для широкого кола зацікавлених читачів, містить понад 300 графічних ілюстрацій.

Йова Н. Петро Петрович Верна. Сонячні його сліди / Н. Йова, Т. Гойда. – Бориспіль : Люксар, 2011. – 36 с.

Це видання  про одного з найталановитіших майстрів української різьби по дереву. Бог щедро наділив Петра Петровича Верну талантами: він чудово малювавЮ складав віршіЮ був талановитим актором, мав гостре почуття гумору та утвердився як митець він у різьбярстві, де в повній мірі розкрився його великий талант скульптора. П. Верна створив багато чудових речей, які ввійшли до кращих надбань українського образотворчого мистецтва.

Петрик А. Сни про Херсон / А. Петрик. – Харків : Фоліо, 2023. - 158 с.

Артем Петрик кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії та археології Балтійського регіону (Клайпедський університет, Литва), став свідком та активним учасником подій упродовж усієї «Херсонської Голгофи». Його книжка про подвиг і малодушність, про спротив і розправу, про відчай та надію, про останні передсмертні листи та вільні сни в неволі, про тих, хто мріяв, але не дожив, і про тих, хто вижив усупереч безжальному кривавому часу, хто, попри терор окупантів та крики катівень, вірив у визволення і не здавався, не зрадив друзів і принципи – не зрадив Україну. На цих сторінках – пам'ять про всіх наших, хто вічно тінями стоятиме за плечима й подихом теплого вітру з таврійських степів не дасть забути, як боровся Херсон, як здобув славу національного символу спротиву й відданості Батьківщині, як став складовою нової українськості доби Великої визвольної війни. В основу книжки покладено записи в щоденнику, який автор вів в окупації, під час звільнення міста та перших тижнів потому. Оповідь ведеться від першої особи, хоч у ній показано досвід й інших містян, які мимоволі потрапили в жорна окупації. Збережено також стилістику й емоційний антураж, властивий першоджерелу.

Пилипчук К. Війна, яка змінила нас : збірка новел і нарисів / К. Пилипчук. – Харків : Відкриття ; Київ : Поліпринт : 2022. – 132 с.

Збірка сплетена із емоцій та переживань звичайних людей, які стали героями. Вона видана одразу українською та англійською мовами, адже мета книжки – допомогти людям у всьому світі краще зрозуміти, що відчував кожен із українців, і як ця війна змінила кожного з нас.

П’ядик-Халявка І. Г. Роде наш красний / І. П’ядик-Халявка. – Київ : К.І.С., 2021. – 174 с. 

Книга описує долю, життєвий шлях і побутові обставини представників різних поколінь родини Собкевичів, П’ядиків, Халявок та пов’язаних з ними людей у ХХ ст.
Особливістю книги є пряма мова членів родини, задокументована в листах, інтерв’ю або просто збережена у спогадах автора. ІІ спостереження та враження дають можливість відчути повсякденне життя і взагалі дух тих часів.
Книга багато ілюстрована світлинами і документами із сімейного архіву, представлені фото колекції картин.

Розсоха Людмила Села і хутори Миргородщини ХVII – XX ст. / Л. Розсоха. – Вінниця : Твори, 2023. – 448 с.

У книжці подано матеріали з історії сіл і хуторів, які протягом ХVII – XX століть існували на території колишнього Миргородського полку, Миргородського повіту й Миргородського району, станом до адміністративно-територіальної реформи 2020 року.
Довідник знадобиться історикам, краєзнавцям, дослідникам минувшини, шанувальникам старовини, освітянам, учням і студентам, музейним архівним та адміністративним працівникам, людям які дошукуються власних родових коренів.

Смешко І. Нариси з історії України / І. Смешко. – Київ : Саміт-книга, 2023. – 232 с. 

У світ вийшла книга українського військового, політичного і державного діяча, Голови Політичної партії «Сила і Честь», кандидата у Президенти України, Надзвичайного і Повноважного Посла України, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, доктора технічних наук, професора, генерал-полковника Ігоря Смешка.
Що являє собою будівля сучасної європейської цивілізації? На якому фундаменті її збудовано? І головне: чи були присутні складові цієї цивілізації – ще з найдавніших часів! – на території сучасної України? Цей комплекс проблем проаналізовано у даному нарисі.

Теліженко С. А. Різночасові пам'ятки поблизу села Ратнів на Волині. Дослідження 2015 року  / С. Теліженко, В. Манько ; Ін-т археології НАН України. – Київ ; Ратнів : Гурович В. Г., 2021. – 203 с.  

У монографії здійснюється публікація матеріалів розкопок поселення Ратнів ІІ та результатів розвідок у околицях села Ратнів Луцького району Волинської області. У процесі археологічних досліджень були виявлені численні пам’ятки, що існували у басейні ріки Чорногузки протягом мезоліту – пізнього середньовіччя. Результати досліджень призвели до відкриття багатьох пам’яток заключного періоду кам’яної доби, що дозволило створити нову гіпотезу про походження культури лінійно-стрічкової кераміки Волині. Відкриття яскравого поховального комплексу доби ранньої бронзи дозволило провести антропологічне вивчення залишків 3 скелетів, що належали носіям межановицької культури. Досліджені численні об’єкти межановицької, лужицької, милоградської культур, а також об’єкти пізньоримського й ранньослов’янського часів. Величезний інтерес складають дослідження слов’яно-руських об’єктів, у тому числі зернової ями, що копіювала форму піфоса.

Українська писемність та мова в манускриптах і друкарстві / Департамент культури Київської міської державної адміністрації, Музей книги і друкарства України; упоряд. : С. Кагамлик, Д. Палій. – Київ, 2022. – 216 с. 

У ювілейній збірці Музею книги і друкарства України представлено широкий спектр книгознавчих студій українських та зарубіжних науковців, музейчиків і мистецтвознавців. Окрему увагу присвячено історії та видавничій діяльності Києво-Печерської друкарні, її знаковим книжковим пам’яткам – «Києво-Печерський патерик» (1661), «Житія святих» (1689-1705) Дмитрія Туптала, а також окремим аспектам мистецтва оформлення стародруків. В англомовних статтях підкреслено унікальність гравюри Никодима Зубрицького «Вид Гори Синай» (1693-1694) та вплив української графіки на видання румунських друкарень 19 ст. Традиційно збірка містить матеріали з комплектування, атрибуції, аналізу колекцій Музею книги і друкарства України та інших музейних і бібліотечних установ.

 

Подаровані видання за І квартал 2023 року.

 

 

Книжковий дарунок української поетеси, прозаїкині, літературознавиці, журналістки Людмили Василівни Таран.

 

 

 

 

 

 

 

Видання, передані Відділом молоді і спорту Шевченківського району м. Києва.

 

 

 

 

 

 

 

 

Книги, передані в дар від Київської духовної академії і семінарії.

 

 

 

Видання передані до фонду Бібліотеки авторами та друзями бібліотеки:

30 війн із Zаклятим сусідом / авт. кол. Є. В. Букет, Т. П. Мороз, В. І. Саранцев та ін. – Київ : 2022. – 64 с.

Протистояння України з росією триває не одне століття. Наш героїчний народ і його лицарі-полководці вже багато разів доводили північно-східним сусідам, що є господарями на своїй Богом даній землі. Армія Inform представляє коротку історію 30 збройних конфліктів.

Євген Васильович Букет : біобібліографічний покажчик / Нац. іст. б-ка України ; Київ обл. орг. Нац спілки краєзнавців України, відп. ред. І. Б. Гирич ; упоряд. : Т. А. Приліпко, С. І. Смілянець. – Київ : Мельник М. Ю., 2022. – 288 с.

У виданні висвітлюється життєвий і творчий шлях Євгена Васильовича Букета, відомого українського краєзнавця, журналіста, громадського діяча. Матеріали покажчика укладено за хронологічним принципом.

Воїни світла добра життя : фотоальбом / АРМІЯ INFORM. – Київ : 2022. – 96 с.

Ця книжка – фоторозповідь про людей спроможних перебороти найстрашніші жахіття війни. Світлі обличчя і добрі очі українських воїнів, поєднані на її сторінках з рядками віршів славетних українських поетів, засвідчують неминучу перемогу життя і мирне майбутнє незламного народу України, утверджуючи пророчі слова величного Тараса Шевченка: … І будуть люди на землі.

Бойківщина Сакральна. Історико-культурна спадщина. Ч. 1 : туристичний путівник / ред. В. Великочий. – Київ ; Івано-Франківськ, 2012. – 310 с.

В ході досліджень обстежено й описано понад 170 пам’яток сакрального характеру, значна частина з яких є пам’ятками мистецтва. Окремі з них, як от Скит Манявський, Гошівський монастир – відомі навіть широкій громадськості. Їм  останнім часом  присвячені й окремі наукові дослідження. Але переважна частина об’єктів описується вперше.
Бажання автора зібрати всі церкви Бойківщини в одному виданні є намаганням віддати данину та шану сакральним перлинам рідного краю. А ще – розумінням того, що віра є тим шляхом спасіння, який об′єднує всіх бойків і повертає їх до рідної землі.

Гаврилишин П. Поляки у Станиславові / П. Гаврилишин. – Брустури : Дискурс, 2022. – 208 с. 
Це видання – результат дворічної праці автора з історії Івано-Франківська / Станиславова. Весь інформаційний матеріал, почерпнутий із українських, польських та частково радянських джерел, подано у вигляді окремих науково-популярних тематичних статей.
Хронологічно доробок охоплює період від сер. XVIІ до кін. XX ст. Висвітлення постатей, аналіз подій та коментарі до них відображає наукову позицію автора. До кожної статті додається список використаних джерел та літератури. Книга пройшла апробацію на сайті Центру польської культури та європейського діалогу в Івано-Франківську. Для широкого кола франківчан та гостей міста, учнів, студентів і науковців, а також усіх, хто цікавиться історією рідного краю.

Гирич І. Київ : люди і будинки / І. Гірич. – Київ : Либідь, 2016. – 432 с.

Представлена книга, як зазначає її автор Ігор Гирич, не є путівником по Києву у традиційному сенсі, а радше «культурологічним есеєм про людей, які, живучи в Києві, творили неповторну ауру нашого міста». Героями книги стали визначні українські родини Грушевських, Антоновичей, Шульгиних, Косачів, Старицьких; видатні постаті науковців, інтелектуалів, політиків – В. Науменко, П. Житецький, В. Беренштам, І. Каманін, О. Левицький, О. Кониський, О. Лотоцький, Є. Чикаленко, С. Єфремов, В. Перетц, І. Огієнко, М. Біляшівський, Ф. Ернст, М. Міхновський, С. Петлюра, Д. Дорошенко, В. Винниченко та багато інших. Висвітлено історичну взаємодію спільноти («люди») і урбанізованого простору («будинки»). Книга містить безліч оригінальних світлин.

Крим та донецький край в умовах російської агресіі : гуманітарні, соціополітичні та безпекові виміри : монографія / О. Газізова, Т. Бойко, А. Зінченко та ін. – Київ : Основа-Принт Плюс, 2021 – 350 с. 

У монографії подається аналіз гуманітарних, соціологічних та без пекових вимірів у процесах, які відбуваються в Криму та Донецькому краї в умовах російської агресії. Увага зосереджується на соціокультурних та світоглядно-психологічних передумовах, які на теренах Криму та Донеччини уможливили пряме збройне вторгнення Росії. Автори осмислюють природу деформацій на окупованих територіях України в культурно-ідеологічному, освітньому, інформаційному вимірах. З’ясовані безпекові ризики, які постають перед гуманітарним простором України в контексті анексії Криму та воєнних дій на  сході України. Визначено головні загрози, які російська інформаційна агресія становить для національного суверенітету.

Коваль Р. Тарас Силенко, співець непримиренної України / Р. М. Коваль. – Київ : Мельник М. Ю., 2022. – 510 с.

Це збірка спогадів про кобзаря Тараса Силенка – творця співаної історії України. Його пісні надавали українцям внутрішню силу, утверджували національну самосвідомість. Тарас Силенко – уособлення любові нашого народу до мистецтва, його одвічне прагнення до правди й свободи, ладу й прекрасного. Тарас Силенко ніс людям знання про давнину. «Народний співець України», «співучий філософ» – так про нього говорили друзі.
Тарас Силенко належав до духовної еліти українців.

Любов Панченко: повернення : альбом / упоряд. О. Лодзинська, Л. Крупник . – Київ-Харків : Олександр Савчук, 2021. – 256 с.

Альбом творчості Любові Панченко – перше і поки що єдине видання її творів, підсумок її життя і, водночас, повернення її імені в українське мистецтво, адже завдяки публікаціям в журналі «Радянська жінка» 1960 – поч. 1970-х років її ескізів до вишивання і конструювання моделей одягу з виразними фольклорними українськими мотивами, хоча б цей бік творчого обдарування Любові Панченко був трохи відомий українському загалу. Мисткиня працювала у різних жанрах в її доробку ліричні акварелі, ліногравюри, розкіш фантазійних декоративних розписів і неповторні картини-колажі з пальтової тканини. Проте вся її творчість мала яскраво виражений український колорит, що в часи комуністичного застою вважалося проявом «буржуазного націоналізму» і, відповідно, гальмувалося, замовчувалося владою. Звідси відсутність персональних виставок і публікацій.

Ліміна П. Професія : художник. Книга про Сергія Якутовича / П. Ліміна. – Київ : Артбук, 2018. – 192 с.

Це критична історія життя Сергія Якутовича, мистецтво якого стало віддзеркалення натхнення, зламів, пошуків і міфів цілого покоління. Це видання – не про результат, але про процес творчості, що в певний період стає стилем існування й зливається з особистістю автора. Шлях Якутовича є справжнім мистецьким актом, який надає не менше матеріалу для роздумів, аніж доробок художника.

Сергій Тимошенко. Повернення / за наук. ред. О. Михайлишин. – Харків : Раритети України, 2021. – 288 с.

Ця книга-альбом – данина пам’яті і поваги непересічній людині, визначному українському архітектору і громадсько-політичному діячу Сергію Тимошенку (1881-1950), ім’я якого надовго було викреслене з вітчизняної історії. Зусиллями дослідників з Харкова, Києва, Луцька, Львова, Рівного, Сум зроблена спроба розкрити для широкого загалу життєвий шлях, багатогранність таланту і масштабність творчої спадщини архітектора в Україні та за кордоном. Впродовж свого життя Сергій Тимошенко був одним з подвижників формування та утвердження національної ідеї – як політик, українського архітектурного стилю – як один з найяскравіших представників національного архітектурного середовища першої половини XX століття.

Сковорода і ми / упоряд. О. Доній. – Київ : Саміт-книга, 2022. – 224 с.

Пропоноване видання – збірка статей 40 авторів під редакцією Олеся Донія, присвячених Григорію Сковороді та осмисленню його ідейного спадку.
Ця книга є своєрідною відповіддю на виклики, які стоять зараз перед Україною. Крім того, збірка «Сковорода і Ми» стала переможцем мистецького конкурсу, проведеного Міністерством культури та інформаційної політики і вийшла друком у видавництві «Саміт-Книга».

Сковородинівські місця в Україні / Нац. історико-етнографічний заповідник «Переяслав», 2022. – 23 с.

Видання присвячене 300-річному ювілею з дня народження видатного українського філософа, вчителя, мандрівника, байкаря, музиканта Григорія Савича Сковороди.

Російські загарбники посягнули на духовну святиню України: в ніч на 6 травня 2022 р. рашистська ракета влучила в приміщення Національного  музею. Скульптура «Г. С. Сковорода мислитель» (авт. І. Ястребова) уціліла і стала символом незламності як музею, так і української нації.

Скарби шведських архівів. Документи з історії України / упоряд. М. Траттнер. – Одеса : Музей української книги, 2021. – 268 с. 

У виданні «Скарби шведських архівів» надається короткий огляд різних розділів шведських архівів, в яких зберігаються документи, пов’язані з українською історією. Уперше до наукового обігу запроваджується низка джерел, що стосуються історії України XVI–XVIII ст. Особливе місце з-посеред документів належить до історії шведсько-українських відносин періоду гетьманства Івана Мазепи та Пилипа Орлика. Видання містить передруки малознаних документів та аналіз картографічних джерел. Книга покликана зацікавити істориків, краєзнавців, викладачів і студентів.

Слотюк П. Дзялів: з історії Подільського порубіжжя (від найдавніших часів до 1946 року) / П. Слотюк. – Вінниця : Консоль, 2012. – 146 с.

В книзі висвітлено історію села Дзялова (з1946 р. с. Кам’яногірка Жмеринського району) в контексті історії Подільського порубіжжя з найдавніших часів до 1946 року. Використані фотографії, надані з особистих архівів Остапенком Петром Даниловичем, Липком Михайлом Романовичрм, Томусяком Віталієм Йосиповичем. Розраховано на істориків, студентів, краєзнавців і всіх, хто цікавиться минулим рідного краю.

Шевченко В. Феномен Григорія Сковороди і сковородиністика на позвах часу : монографія / В. Шевченко. – Київ : Саміт-книга, 2022. – 320 с.

Книга є переможцем конкурсу Міністерства культури та інформаційної політики України за проектом «Книга для зміцнення національної єдності».У представленому виданні на прикладі репрезентативних вітчизняних, діаспорних та зарубіжних досліджень розглядаються чотири основні етапи розвитку сковородиністики з виокремленням її початкового, дореволюційного, радянського та новітнього періодів. На багатому фактичному матеріалі розкрито процес формування цілісного портрета Сковороди-людини та митця.

Роль спеціальних операцій у сучасних конфліктах низької інтенсивності (Сучасний досвід асиметричних, гібридних та партизанських бойових дій) / Ю. М. Голуб, В. Н. Большаков, О. В. Кривенко. – Київ, 2019. – 318 с.

У книзі на основі відкритих джерел висвітлено досвід партизанських дій, що є складовою нового покоління війн – «нової війни: війни партизанів, підривників, повстанців, убивців». Зазначені дії, згідно з досвідом виконання  завдань підрозділами Сил Спеціальних Операцій США, можуть відбуватися одночасно в межах однієї чи декількох країн у формі бойових партизанських операцій, диверсійно-підривних чи допоміжних заходів із забезпечення рейдових операцій сил спеціального призначення

Токар Л. Наукові основи українознавства : монографія / Л. Токар. – Київ : ННДІВІ, 2017. – 360 с.

У монографії розкривається сутність, мета і завдання українознавства як єдиного системного знання про український народ і його країну, обґрунтовується його значення у творенні української нації і побудові незалежної держави. Аналізується роль засадничих методологічних принципів і методів у розвитку науки самопізнання й самотворення українського народу.

Федоришин П. Світло і тіні Чортківських замків. Сторінками історії міста (ХІ-ХVIII ст.) Кн. 1 / П. Федоришин – Тернопіль : Терно-граф, 2019. – 880 ст. 

Трикнижний цикл – документальний, психологічний, філософський, художній портрет справжнього Чорткова та його мешканців. Письменник працював, аналізуючи і коментуючи ексклюзивні матеріали (звіти, приватні листи, грамоти, списки, реєстри et cetera) з національних і зарубіжних архівів (Львова, Києва, Відня, Кракова, Вроцлава, Варшави, Вільнюса, Санкт-Петербурга…), які уперше перекладені українською мовою з латинської, польської, французької, німецької, староукраїнської… Тексти супроводжені світлинами.

 

Федоришин П. Таємниці скарбів Садовських. Сторінками історії Чорткова ( 1772 – 1918 рр.). Кн. 2 / П. Федоришин – Тернопіль : Підручники і посібники, 2021 . – 1088 ст.

Федоришин. П. У круговерті часу. Сторінками історії Чорткова (1918 – 1991рр.). Кн. 3 / П. Федоришин – Тернопіль : Підручники і посібники, 2022 . – 1152 с.

 

Подаровані видання за ІV квартал 2022 року.

Мероник А. 24.02 : щоденник війни / А. Мероник. – Чернівці : Книги – ХХ, 2022. – 328 с.

Пропоноване видання це щоденник війни, який містить розповіді і збірку історій від громадян нашої країни: підприємців, лікарів, блогерів, артистів тощо. Книга розповідає невигадану історію про компанію молодих людей, які опинилися посеред війни без власного на те бажання. Про те, як кожного із них «морозило» – чи то від страху, чи то від холоду, коли десь поруч влучала ракета і лунав потужний вибух, який вибивав шибки і вмикав сигналізації.
Як кожен із них намагався бути корисним країні, як розвивалися їхні страхи та сумніви. Про що говорили, про що думали і у що вірили. Ця книга про наших із вами сучасників.

«Сила безсилих?»: явище дисиденства у творенні незалежної України» : матеріали міжнародної конференції / Ю. В. Баланюк, Б. В. Моркляник, І. В. Якубовський. – Київ : Мельник М. Ю., 2018. – 208 с. 
Дослідження ролі дисидентів в історії України є ключем до розуміння сучасних підвалин державності, культури та духовності. Відтак є важливим елементом формування нашого майбутнього. Цей феномен виник у час тотального пригнічення державності та самобутності. Дисиденти стали голосом української нації, осередком духу і боротьби. Левко Лук’яненко, В’ячеслав Чорновіл, Василь Стус, Василь Симоненко, Іван Дзюба та багато-багато інших – це все герої духу вільної нації. Тих, хто критикував режим, переслідували: декого засуджували, декого запроторювали до психіатричних лікарень. Робили це публічно для залякування. КДБ був усесильним. Ми не зламалися тоді і не зламаємося зараз.

Богдан Столярчук / ред.-упоряд. М. Корейчук. – Рівне : О. Зень, 2021. – 268 с. : фот., іл.
У книзі розповідається про життя і творчість відомого в нашому краї поета і фольклориста, краєзнавця і енциклопедиста, музичного виконавця, керівника колективів, письменника і вченого, подвижника культурного життя Богдана Столярчука. Подаються рецензії на його поетичні збірки та окремі добірки. Його титанічна праця нерозривно пов’язана з історією Рівненського державного гуманітарного університету. Багатогранність його таланту завжди тішила і дивувала, його працездатність йшла до читача новими, завжди цікавими і щирими нарисами, збірками, книгами.
№14 Пилип Орлик і мазепинці. Джерела / упоряд. Т. Таїрова-Яковлева. – Київ : Кліо, 2022. – 216 с.
Видання присвячене 350-річчю українському політичному, державному і військовому діячу  Пилипу Орлику.
До збірки увійшло листування Пилипа Орлика та Івана Мазепи з тогочасними політичними та державними діячами Європи, яке розкриває обставини та зміст перемовин гетьмана Мазепи щодо формування європейської коаліції, спрямованої проти Москви, та низка інших документів, які містять цінні відомості про політичну ситуацію в Гетьманщині, її повсякденне життя за часів Мазепи, долю мазепинців. Частина документів, які увійшли до книжки, публікуються вперше та не були відомі не лише широкому загалу, а й фахівцям-історикам. Інша частина джерельних пам’яток, що містяться у збірці, до цього були опубліковані з помилками, які виправлені у цій публікації.

Дарамарчук П. Час Демона / П. Даламарчук. – Чортків : Золота Пектораль, 2017. – 448 с.
Події розгортаються в шістдесятих роках минулого століття у західних областях України. Коли комуністи робили, по суті, останні вже, відчайдушні спроби побудувати, урешті-решт, комунізм в СРСР, коли відбувалися шалені гоніння на церкву та переслідування людей за релігійні переконання, – та коли ж і моральність тих, що власне, взяли на себе місію «ощасливити» підневільний «радянський» народ отим ефемерним суспільством загальної справедливості й рівності досягла нечуваної глибини падіння.

Голуб О. Свято непокори та будні андеграунду. Життєпис двох не визнаних за життя художників, з коментарями / О. Голуб. – Київ : Антиквар, 2017. – 272 с.
Андеграундне мистецтво України радянського періоду належить до маловідомих сторінок вітчизняної історії. Олена Голуб розповідає про художників, з якими разом брала участь у русі неофіційного мистецтва, і висвітлює біографії не визнаних за життя художників Миколи Трегуба (1943-1984) та його друга Вудона Баклицького (1942-1992). Вона вперше оприлюднює деякі архівні документи й роботи з творчого доробку художників. Андеграунд інтерпретує як закономірну опозицію до хворобливих соціальних процесів, притаманних не лише радянському, а й іншим тоталітарно-бюрократичним устроям у світі. 

Гузій В. М. Віра, Любов, Надія : минуле, сьогодення, майбутнє у родоводах Броварщини / В. М. Гузій. – Київ : Світ Успіху, 2019. – 440 с.
На основі церковних метричних книг середини XVIII ст., чисельних архівних матеріалів різних переписів населення минулих століть, зокрема Рум’янцевського перепису 1765 -1769 рр., у цій роботі вперше подано початки родоводів близько тисячі сільських родин Броварщини по чоловічій лінії. Це більше 10 поколінь наших предків з 400-літньою історією. 
Автор заохочує читачів заглянути на таку глибину родинної пам’яті, відкрити невідому історію свого роду. В. М. Гузій намагається встановити історичне походження родових прізвищ. Дослідження такої великої групи родоводів не має аналогів в Україні і закономірно стає новим джерелом історичних знань.

З архіву останньої третини ХVII ст. компанійського полковника Іллі Новицького : збірник документів / упор.: Ю. А. Мицик, І. Ю. Тарасенко. – Київ, 2022. – 180 с.
У книзі представлені документи з т. 4 унікального шеститомного архіву компанійського полковника Іллі Новицького (бл. 1630-1704), у якому представлені листи лубенського полковника Леонтія Свічки, компанійського полковника Івана Рубана (Максимовича) та ін. осіб. Листи стосуються головним чином діяльності компанійських (охочекомонних) полків, їх ролі в обороні південних кордонів Гетьманщини, вирішення проблем забезпечення, розташування компанійців на зимових квартирах на території Лубенського полку тощо.

Коротя В. Г. Роздуми фантома про державотворення / В. Г. Коротя. – Дрогобич : Коло, 2022. – 176 с.
Спогади автора Володимира Короті про війну, життя після неї, строкову службу. Друга частина біографій окопних друзів.
Володимир Коротя (позивний Повстанець) два з половиною роки воював у зоні АТО у складі розвідувального підрозділу 10-ї Окремої гірсько-штурмової бригади. На початку повномасштабної війни очолив добровольчу ротно-тактичну групу «Ірпінь», яка стала на захист міста. Російським підрозділам, які наступали на Ірпінь із Бучі, попри всі їхні зусилля не вдалося прорвати позиції добровольців у районі торговельного центру «Жираф». Після звільнення Київщини Повстанець продовжує військову службу в Силах територіальної оборони ЗСУ. У червні отримав звання молодшого лейтенанта.

Лакизюк В. Полонез над вічністю : роман-хроніка / В. Лакизюк. – Київ : Сергій Наливайко, 2010. – 488 с. 
Книга ґрунтовного дослідження на порубіжжі багатьох наук: історії, мово, літературо та архівознавства, етнології, генеалогії та культурології. Залучивши унікальні джерела зарубіжних архівів, автор спростовує немало хибних тверджень істориків про минуле України, життя найвідоміших постатей Російської імперії у часі XVIII - XIX століть. Робота автора - суто документальна, з використанням першоджерел та описом реальних подій. З глибини століть вона повертає до нас образи й реалії, що нині оповиті таємницею, а то й спотворені неправдою, почасти хворобливою уявою та фальшю. Книга є спробою витіснення облуди та лицемірства при вивченні нашої минувшини, зняття привнесеної ззовні та примноженої місцевими манкуртами омани про неспроможність народу України сотворити свою Державу на Богом даній землі.

 

Листування Є. Ю. Спаської з С. А. Таранушенком / упоряд. Ю. А. Мицик, І. Ю. Тарасенко. – Київ, 2022. – 246 с.
У книзі вміщене виявлене в Інституті рукопису НБУВ листування між двома видатними українськими вченими-мистецтвознавчями, музейчиками, етнографами, дослідниками української старовини Є. Ю. Спаською (1892-1980) та С. А. Таранушенком (1889-1973). ЦІ документи проливають світло на наукову діяльність обох вчених, процес написання важливих праць Є. Ю. Спаської, її біографію.

Лозинський Т. «Роздуми про спомини» / Т. Лозинський. – Коло, 2022. – 180 с.
Це праця талановитого митця, колекціонера, співзасновника Інституту колекціонерства, видавця, упорядника, українця, громадянина, патріота Тараса Лозинського не  тільки про своє життя, а й про часи, у які йому випало народитися, зростати, творити, зберігати.
Автор щиро, відверто, динамічно, цікаво розповідає про свої дитячі та шкільні роки, про службу в армії (окупаційній), етапи особистісного становлення, шляхи формування себе як творчої особистості, про колекціонерство та людей, які товаришували і товаришують йому в житті.
Несподівані, іноді радикальні погляди щодо історичних подій, окремих осіб, всього того, що траплялося на життєвій дорозі автора, підкріплені цікавими історіями, пригодами, жартами.

Народне мистецтво Карпат : альбом / ілюстр. С. К. Маковський; передм. М. Р. Селівачов; упоряд. О. О. Савчук. – Харків : Олександр Савчук, 2019. – 128 с.
Ця книга є перевиданням раритетного альбому, присвяченого народному мистецтву Українських Карпат, що вперше вийшов друком у Празі російською, чеською та англійською мовами у 1925–1926 рр. під назвою «Народне мистецтво Підкарпатської Руси» (за редакції С. К. Маковського). Видання містить 100 чорно-білих та 10 кольорових таблиць ілюстрацій, на яких подано понад 300 унікальних взірців народного мистецтва: різьблення по дереву та кераміки, одягу та прикрас, вишивки, тканин, дерев’яної архітектури тощо. Географічно представлено як Галицька, так і Закарпатська Гуцульщина; охоплено понад 70 населених пунктів Українських Карпат. Альбом доповнено передмовою відомого українського мистецтвознавця проф. М. Р. Селівачова, а також географічним покажчиком.

Наливайко С. Таємниці розкриває санскрит / С. Наливайко. – Київ : Сергій Наливайко, 2009. – 280 с.
На давній землі України жили індоарійські племена, отже звучав і санскрит – мова священнодійств і жерців, мова літератури, науки й культури. Санскритом написані «Ріґведа», «Махабґарата» й «Рамаяна», де боги, царі, мудреці й могутні воїни мають імена, що нині побутують в українців як прізвища, де діють племена, відомі античним авторам на теренах України. Книга українського індолога на конкретних прикладах, із залученням широкого фактографічного й культурологічного матеріалу ілюструє, як санскрит і ці пам’ятки дозволяють по-новому поглянути на давні і сьогочасні реалії, проливають світло на багатовікову вітчизняну історію, культуру, мову. Автор переконаний, що найбільші несподіванки й відкриття чекають на нас при звернені до санскриту й санскритських джерел.

Наливайко С. Давньоіндійські імена, назви, терміни: проекція на Україну : довідник / С. Наливайко. – Київ : Сергій Наливайко, 2009. – 504 с.
П'ята книжка відомого українознавця, мовознавця, сходознавця-індодога про українсько-індійські мовні, етнічні, фольклорні, міфологічні, історичні й культурні зв'язки. Вона в черговий раз засвідчує, що українська мова й духовна культура сягають тисячолітніх часових глибин, а українська історія творилася одночасно і разом з історією найдавніших цивілізацій світу. Окремими розділами представлені родинні, весільні, поховальні, поминальні терміни й терміни, пов'язані з народженням і навчанням дитини.

 

Самородов В. М. А. Є. Зайкевич і полтавщина: факти, документи, бібліографія / В. М. Самородов. – Полтава : Дивосвіт, 2022. – 76 с.
В науковому виданні викладено найбільш повне систематизоване авторське бачення творчої долі класика української аграрної науки А. Є. Зайкевича на наприкладі його зв’язків із своєю малою батьківщиною – Полтавщиною. Констатовано синергізм цих стосунків, їх різнопланову складову, творчий зміст якої залишається актуальним.
Видання присвячене 180-річчю від дня народження професора А. Є. Зайкевича.

Соколова А. В. Традиції лікарсько-аристократичної культури Британії-Англії й Русь-України : монографія / А. В. Соколова. – Одеса : Астропринт, 2020. – 376 с.
Монографія присвячена дослідженню феномену культурних зв’язків країн Британії-Англії і Русі-України, територіально віддалених одна від одної. Релігійно-культурне єднання британців і русів, а пізніше англійців і українців сягає епохи Київської Русі до початку XIX століття, коли особливо повно здійснювалися контакти високого англіканства і православ’я.
Книга призначена для дослідників, педагогів, студентів сфери гуманітарного знання, зацікавлених у поглибленні відомостей про етнічно-національні перетини народів Британії-Англії і слов’янського світу, пов’язані спадкоємними візантійськими традиціями і загальним корінням з бритсько-ірландським древньозахідним православ’ям. 
Тимошик М. Материн заповіт у рушнику 1933-го : автобіографічна канва життя. Біобібліографічний показник із нагоди 65-річчя / М. Тимошик. – Київ : Наша культура і наука, 2022. – 592 с. 
Перша мемуарна, частина наукового видання містить публіцистично наснажену, коротку хронологічну канву поступу особливості раз наперед визначеним шляхом і з власними принципами. Така канва подана на фоні частих суспільно-політичних катаклізмів, що випали на долю покоління, народженого по щойно завершеній епосі сталінізму. Складовими цієї частини є головні інтерв’ю автора та проблемно-тематичні екскурси сторінками його 25-ти книг.
Друга частина – містить опубліковану в різні часи в друкованих та мережевих виданнях інформацію про наукову, журналістську, видавничу, педагогічну та громадську діяльність професора.

Подаровані видання за ІІІ квартал 2022 року.

Сьогодні, коли ворог намагається знищити нашу культуру, нашу історію, знищити нас як націю, кожен на своєму місці може чинити спротив ворогу і робити свій внесок у перемогу

Видання було презентовано у читальній залі Національної історичної бібліотеки України за участю автора - Сергія Невмержицького. Два примірника «Під гербом Чорного Немири» автор передав для читачів книгозбірні.


Невмержицький С. Під гербом Чорного Немири / С. Невмержицький. – Черкаси : Третяков О. М., 2022. – 810 с.
 

Видання створене на основі архівних документів про походження старовинного заможного роду Невмержицьких. У книзі ґрунтовно прослідковується життєвий шлях найстарішого відомого представника роду - Немира Чорного, а також великої кількості його нащадків, які проживали на Подолії, Волині та Овруччині у документах часів Великого князівства Литовського, Речі Посполитої. Праця розрахована на істориків, краєзнавців та всіх хто цікавиться історією рідного краю.
 

Дарунки кандидата історичних наук, завідувача відділу української етнології Науково-дослідного інституту українознавства Фігурного Юрія Степановича.

У представлених наукових дослідженнях аналізується проблематика присвячена Україні, українцям та українознавству. Розкриваются теми походження українського народу, історії українського козацтва, військового мистецтва українців, української етнокультури, державотворення, націєтворення і т.п.

 

 

 

 

Косяк С. М. Донбас, якого ти не знав. Щоденник священника. Кн. 1 / С. М. Косяк, пер. з рос. І. Кримська. – Київ : Засланський О. Ю., 2021. – 288 с.
Книга подана у вигляді щоденника, що його вів автор, житель Донецька, у реальному часі, записуючи події, що відбувалися в місті з кінця лютого 2014 року, – відтоді, коли на Донбасі і в Донецьку зокрема група людей із проросійськими настроями почала відверто проявляти негатив та агресію щодо патріотично налаштованих громадян України. Більшість із поданих  у книзі фотографій зроблені самим автором, проте деякі з них взяті з відкритих джерел в Інтернеті, оскільки частину фотоархіву й текстових записів за період із березня по траваень 2014 року автору для збереження своєї безпеки і життя довелося знищити після перебування в полоні в «НКВС ДНР».

 

 

Кріп. Є. Живопис: графіка / Є. Кріп. – Київ : Фенікс, 2019. – 224 с.
Це видання про Євгена Кріпа – перше дослідження художньої спадщини цього самобутнього українського художника. Воно безперечно зацікавить багатьох шанувальників мистецтва і розширить їхню уяву про його творчість.

 

 

 

 

Ігнатенко І. Народна медицина Українців Середнього Полісся : традиції та сучасність (на польових етнографічних матеріалах) / І. Ігнатенко. – Кам’янець-Подільський : Медобори–2006, 2013. – 336 с.
Книга, яка пропонується до уваги читачів, присвячена народній медицині українців Середнього Полісся, передусім земель, забруднених внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. На основі великого масиву польового матеріалу, зібраного авторкою під час історико-етнографічних експедицій на Полісся, а також залучених архівних джерел, характеризуються традиційні та сучасні погляди на народних лікарів; розкриваються походження та діагностика хвороб, в світоглядних уявленнях пошуків, способи їхнього лікування; простежено традиції та інновації, які мають місце останнім часом у галузі народного лікування.

 

Мех Н. О. Етос українського народу : Ціннісні домінанти культурного простору / Н. Мех. – Київ, 2022. – 187 с.
У представленій монографії увагу зосереджено на проявах високої моралі та піднесеного духу українців у діахронії й синхронії. Заглибившись у скарби історії різних часових зрізів, розглядаються біблійні тексти в культурній пам'яті народу, осмислюється поняття рідної мови як основи духовно-культурного зростання, акцентується увага на важливості знань про свій край і народ, про історичні події, знакові постаті, про етос українців у творчості видатних митців, розглянуто давні зв'язки з європейським світом, наголошено на богоцентризмі як домінанті середньовічної східнослов'янської культури, зроблено спробу осмислити вчення Григорія Палами як фундаменту православної культури та ін.
Особливу увагу приділено поняттю свободи у сакральному вимірі в європейському культурному просторі, осмисленню свободи в концепції особистості Вселенського патріарха Варфоломія, сутності етосу людини в богословських поглядах X. Яннараса, розглянуто поняття часу як свободи любити в єпископа Калліста (Уера). Окремий підрозділ монографії присвячено Православній церкві України та її шляху до свободи.

 

 

Кара-Васильєва Т. В. Стиль модерн в Україні : ІМФЕ ім. М. Рильського / Т. В. Кара-Васильєва. – Київ : Дмитро Бураго, 2021. – 216 с.
У монографії розглядаються особливості формування стилю модерн, який в різних регіонах України та у відмінних концептуальних модифікаціях набув ознак національного стилю. На багатому фактологічному та ілюстративному матеріалі, на тлі широкої хронології явищ образотворчого та декоративного мистецтва висвітлюється проблематика взаємодії просторових мистецтв, архітектури в творенні нової образно-пластичної мови. Значну увагу в книзі приділено традиційному мистецтву як джерелу стилістичних пошуків знаних українських мистців.

 

Калуські історичні студії. Том 6. Збірник наукових статей / наук ред. І. М. Тимів ; заг. ред. О. М. Малярчук. – Івано-Франківськ : Фоліант, 2022. – 232 с.
Збірник містить наукові статті з актуальних проблем історії України і Калущини. Проаналізовано суспільно-політичні виклики, що постали в ХІХ-ХХ століттях, перед українською спільнотою, окреслено дискусійні проблеми соціально-економічного і політичного розвитку краю, висвітлено біографічний сегмент і творчий доробок науковців і краєзнавців. 

 

Нестеренко П. Київ в екслібрисі / П. Нестеренко. – Київ : ЕММА, 2010 – 96 с.
В альбомі представлені книжкові знаки, які зображують музейні будинки. Це будівлі колишньої лаврської друкарні в екслібрисах Л. Хижицького для Я. Степашенка та Музею книги і друкарства України, який розмістився в колишній друкарні, в древориті К. С. Козловського та гравюрі на органічному склі М. Стратілата. В екслібрисі останнього над історичною будівлею постає зображення Нестора-літописця.
Розрахована на науковців, митців, музейних і бібліотечних працівників, колекціонерів, а також усіх, хто цікавиться історією та культурою України. 

 

Нестеренко П. Історія українського екслібриса / П. Нестеренко. – Київ : Темпора, 2016.– 360 с.
Історія українського екслібриса. У щедро ілюстрованому виданні вперше на рівні монографічного дослідження висвітлюється історія виникнення та розвитку мистецтва екслібриса від XVI ст. до нашого часу, розглядаються його різновиди, тлумачиться зміст. Розмаїття екслібрисів постає в історико-художньому контексті як оригінальний і досі мало досліджений пласт української історії та культури. Значне місце відведене питанням класифікації, художньо-стильових особливостей, обґрунтуванню приналежності екслібрисів до українського набутку.
За кількістю представлених у виданні екслібрисів, висвітленням творчості багатьох поколінь художників, ґрунтовністю опрацювання матеріалу монографія не має аналогів. Велика частина представлених бібліотечних знаків публікується вперше. 

Коваль Л. А. «Батько наш… Хліб наш МАЙБУТНІЙ дай нам СЬОГОДНІ… ДАЙ нам  СИЛ ПОДОЛАТИ спокуси…» / Л. А. Коваль. – Кривий Ріг : Роман Козлов, 2022. – 248 с.
В контексті викладеної розвідки світською особою, не богословом, коротко висвітлюється походження державного та національного прапорів; роз’яснюється коли та за яких обставин на Русі-Україні з’явилася писемність; звідки взагалі взялися москалі та їх диявольські облесливо-хамський язик; причини чергової русько-московської війни та умови ПЕРЕМОГИ в ній української Нації.

 

Підлужна А. Гра в ляльки / А. Підлужна. – Київ : АВІАЗ, 2022. – 396 с.
У книзі йдеться про життєвий і творчий шлях видатного українського режисера театру ляльок, народного артиста України, заслуженого діяча мистецтв Польщі, театрального педагога Юрія Сікала (1938-2017). Режисер, у творчому доробку якого біля двохсот вистав лялькового репертуару для дитячої аудиторії та дорослих глядачів, присвятив цьому унікальному жанру п’ятдесят сім років свого життя. А взагалі театрові – й більше сімдесяти років, бо дитиною вже виходив на сцену. Юрій Сікало здійснював постановки вистав у різних театрах України і за іі межами, та його творче життя повною мірою належить Київському академічному Театру ляльок, режисером і головним режисером якого він попрацював п’ятдесят два роки. 
Особливо цінними у книзі виглядають думки режисера, що представлені прямою мовою його розповідей, численних інтерв’ю, статей. Окремий розділ об’єднав спогади колег, однодумців, друзів, рідних. З цих вражень Юрій Сікало постає об’ємною, непересічною особистістю, що прожила багате на події життя. Авторська розповідь супроводжується багатим фотоілюстративним матеріалом.

 

Скоропадські. Родинний альбом. У 2 кн. / упоряд. Т. Остапенко, Ю. Терещенко .– Київ, Темпора, 2014. – 504 с.; 496 с.
Пропоноване видання - це історія славетного українського козацько-старшинського роду Скоропадських у світлинах. Поряд із унікальними фотографіями членів родини останнього гетьмана України Павла Скоропадського публікуються знімки осіб зі споріднених аристократичних родів Дурново, Кочубеїв, Олсуф євих, Білосельських-Білозерських та інших. В альбомі вміщено фото інтер'єрів міських помешкань і маєтків Скоропадських і Дурново дореволюційної доби, які оповідають про їх побут і звичаї, а також приватні фотографії всіх членів родини, близьких та друзів. Зображення у всій повноті розкривають життєву історію цієї знаменитої сім'ї.
У книзі вперше публікуються світлини з приватної колекції гетьманівни Олени Отт-Скоропадської, архівів Східноєвропейського дослідного інституту ім. В. К. Липинського у Філадельфії (CШA), Української вільної академії наук у США і Центрального державного історичного архіву України у м. Київ. Видання розраховане на всіх, хто цікавиться історією України.

 

 

Тимів І. Національно-визвольна боротьба УПА та підпілля ОУН на Калущині в 1944-1946 рр. Збірник документів і матеріалів / за заг. ред. С. Адамович. – Івано-Франківськ : Фоліант, 2022. – 472 с.
Збірник містить джерелознавчий та історіографічний огляд творчого доробку вітчизняних істориків та дослідників діаспори, публікацію документів і матеріалів з історії національно-визвольної боротьби середини 40-х рр. ХХ ст.
У першому розділі видання «Документи про діяльність УПА й підпілля ОУН на Калущині в 1944-1946 рр.» підібрано документи й матеріали повстанського походження (накази, звіти, листи, спогади), в яких висвітлено перебіг збройної боротьби УПА і підпілля ОУН на теренах Калущини.
У другому розділі «Спогади вояків УПА та учасників підпілля ОУН» подано спогади повстанців і підпільників.
Третій розділ «Документи радянських органів влади про боротьбу з УПА та підпіллям ОУН на Калущині в 1944–1946 рр.» – це документи радянських органів влади, що відображають боротьбу з повстанським рухом.

 

Руцький М. Вертеп смерті : розіп’яте село / Руцький М. – Рівне : Овід, 2021. – 164 с.
Документальна пригодницька історична повість розповідає про трагічні для українського народу тридцяті роки на радянській Україні. Примусова колективізація, репресії і голодомор, організовані московсько-комуністичним режимом, нищать українське селянство, яке чинить у 1930 році опір владі у формі так званих «волинок», а подекуди навіть збройний. Події, описані  автором, розгортаються у нинішніх Славутському, Ізяславському, Шепетівському, Полонському, Білогірському та інших північних районах нинішньої Хмельницької області, які  на той час були прикордонними районами Вінницької області. Розповідь про це написана на основі документів, переважно звітів місцевих партійних керівників і начальників ОДПУ та міліції, які знаходяться у головному державному архіві СБУ, Хмельницькому і Вінницькому обласних державних архівах та архівах Російської Федерації.

 

Руцький М. Зірвиголови / Руцький М. – Рівне : Овід, 2020. – 460 с.
Документальний автобіографічний роман-хроніка розповідає про короткий дубенський період життя автора, його студентські роки у Львові, курсантську службу в кадрованій дивізії у Славуті та переїзд у 1985 році до міста атомників – Нетішина. Власне, цьому періоду життя автор приділяє найбільше уваги, адже він пов’язаний з подіями Української національної революції кінця 80 – початку 90-х років ХХ століття та розбудови Української держави на початку ХХІ віку. Автор детально описує становлення та боротьбу за незалежність перших політичних організацій в Україні та Нетішині – УТС, ТУМ ім.. Т. Шевченка, НРУ, заколот ГКЧП, розкол Руху, боротьбу народу проти розширення Хмельницької АЕС, помаранчевий Майдан та інші важливі події з політичного життя України. Але ними він не обмежується. У книзі є й кохання та чимало пригод їз життя автора і його друзів, окремі з яких описані в гумористичному стилі.

 

Чудновець О. М. Монітор «Смоленськ» («Krakow») три долі. (Історія корабля, бойовий шлях та сьогодення 1924-1941-2018 рр.) / О. Чудновець, Р. Латишев. – Київ : Олег Філюк, 2018. – 256 с.
Книга про долю героїчного корабля – річкового монітора «Смоленськ» («Краків»), який перебував в складі польської, а згодом радянської Пінської військової флотилії і загинув в вересні 1941 року при обороні міста Києва. Ця книга про героїзм і військові будні екіпажів монітора. Не забувати нашу історію, зберегти пам’ять про легендарний корабель для нащадків – мета цього видання.
Видання документально розповідає про проектування, будівництво, оброєння та бронювання флотилії. Окремим розділом описаний екіпаж та періоди служби монітора «Смоленськ». Книга багато ілюстрована фотознімками та схемами.

 

Фабрика-Процька О. Народна музична культура лемків і русинів карпатського регіону: традиція, трансформація, ідентифікація : монографія / О. Р. Фабрика-Процька. – Івано-Франківськ : ДВНЗ, 2020. – 496 с.
У монографії на основі широкого кола джерел, наукової літератури та польових матеріалів автора вперше здійснено комплексне дослідження народної музичної культури лемків і русинів Карпатського регіону в контексті збереження їх ідентичності.
Висвітлено історію  та музичну культуру Карпатського регіону, а саме пограниччя України, Словаччини, Польщі ХХ – поч. ХХІ ст. ; визначено  пріоритетні фольклорні жанри музичної культури лемків та русинів Карпатського регіону та специфіку динаміки їх побутування;  розкрито фольклорну традицію як складову духовної культури лемків і русинів; проаналізовано культурно-просвітницьку діяльність регіональних осередків лемків та русинів в країнах. Карпатського регіону та інтеграційні аспекти співпраці світових організацій і об’єднань українських субетнічних груп.

 

Фатуло М. Чорнобильський щоденник. Нарис / М. Фатула. – Київ: Український пріоритет, 2021. – 136 с.
Книга написана відомим у Закарпатті та за його межами лікарем, професором Ужгородського національного університету. У серпні 1986-го він був у складі групи із 56-ти лікарів і медсестер із Закарпаття, де 20 днів працював у Поліській ЦРЛ, яка опікувалася потерпілими та ліквідаторами із Прип’яті й Поліського району. Надавав лікувально-діагностичну допомогу населенню, котре постраждало внаслідок найбільшої в історії людства техногенної катастрофи, а також виїжджав із групами дозиметристів і міліціонерів у Прип’ять. Упродовж 20-ти «чорнобильських» днів М. Фатула вів щоденник, у якому фіксував усе побачене й пережите. Через 35 років він дослідив долі медиків, які несли з ним там вахту, й описав це у книзі. 

 

 

Подаровані видання за ІІ квартал 2022 року.

Видання великої кількості книжок про Президента України, свідчить про інтерес в усьому світі до особи Володимира Олександровича Зеленського. Люди хочуть знати, хто такий Зеленський – людина, яка прийняла виклик володимира путіна. Наша колега Майя Поліщук, яка знаходиться у Варшаві як тимчасово переміщена особа, подарувала Бібліотеці одне із таких видань, авторства журналіста Войцеха Рогаціна, головного редактора польської газети «Polska Times».

Rogacin Wojciech. Zełenski. Biografia / Wojciech Rogacin. - Warszawa : Wielka Litera, 2022. - 304 s. : il.

Володимир Зеленський, який буквально за кілька тижнів став легендою і ім’я якого на вустах у всього світу з популярного комедійного актора, який висміював українську політичну сцену, став сильним президентом і символом боротьби вільного світу з імперією зла. Коли він переміг на виборах 2019 р. очікувалось, що він буде м’яким лідером, між тим він виявився людиною твердою, мужньою і безкомпромісною. 

Незалежно від того як розгортатиметься війна, Зеленський увійшов в історію як лідер який взявся за нерівну боротьбу, щоб жити в свободі, а не під гнітом росіі.

Жіноча сорочка Борщівсько-заставнівського придніпров’я : альбом / упоряд. : А. Булгакова-Ситник, Т. Лозинський. – Львів, 2013. – 336 с.

В альбомі зібрано жіночі святкові сорочки кінця ХІХ - початку ХХ століття з двох осередків вишивальної творчості подільського та буковинського Придністров'я - Борщівського району Тернопільської області та Заставнівського району Чернівецької області. Мета видання - ввести у науковий обіг зразки високого мистецького рівня, які можна побачити в музеях та приватних збірках. Для мистецтвознавців, поціновувачів культурної спадщини України, а також майстрів-вишивальників.

Золоті та срібні прикраси України-Руси : альбом / упоряд.: Т. Лозинський. – Львів : Інститут колекціонерства українських мистецьких пам’яток при НТШ, 2020. – 340 с.

Ювелірне мистецтво Руси - одна з невід'ємних складових світової художньої культури. Воно грунтувалось на власній, із багатовіковими традиціями місцевій орнаментиці та сюжетних композиціях і ввібрало в себе не лише слов'янські корені, а й мотиви та впливи візантійських, арабських, скандинавських та багатьох інших художніх традицій. Золоті та срібні вироби давньоруських майстрів славились не тільки у власній державі, а й далеко за її межами. Ювелірна справа Руси сягнула високого європейського рівня, однак її подальший розвиток перервала монгольська навала. Мистецька спадщина Руси стала тим підгрунтям, на якому формувалися ювелірні традиції пізніших культурних об'єднань, що виникли на її території.

 

Богданов С. Портрет: каталог / Львівський історичний музей. – Львів ; Дрогобич : Коло, 2021. – 488 с. : іл. 

Ілюстрований каталог живописних портретів з фондів Львівського історичного музею представляє одну з найцікавіших колекцій багатої і численної збірки Музею. Видання адресовано музейним працівникам, дослідникам, студентам, краєзнавцям, всім, хто цікавиться вітчизняною і європейською історією та культурою.

В’юнище та Козинці. Історія сіл Переяславського краю: статті, спогади, документи / М. Ю. Чирков ; за наук. ред. : І. І. Доброскок, О. В. Колибенко. – Кам’янець-Подільський : Рута, 2021. – 624 с. 

Пропонована читачам книга – п’ята із серії видань «Затоплені села Переяслівщини», яку підготовлено в рамках науково просвітницького проекту з оприлюднення матеріалів про затоплені Канівським водосховищем села Переяслівщини. Автором-упорядником представлено спогади жителів і документи про села В’юнище та Козинці, акцентовано увагу на документальному підтвердженні участі жителів цих сіл у першій світовій війні.

Зокрема, у цій книзі зібрана інформація про діячів мистецтв та культури – вихідців із сіл В’юнище та Козинці, їх надбань та розвитку. Серед когорти митців Іван Григорович Шпиталь – відомий в Україні журналіст і письменник, Ольга Андріївна Дяченко – поетеса, відома віршами про жахи переселення та журбу за домівкою та ін.

 

Войченко С. Під знаком влади / С. Войченко, В. Новік. – Київ : Саміт-книга, 2022. – 512 с.

Як стати успішним будь-де й будь у чому, бути переможцем, а не переможеним. Де містяться джерела сили і як стати господарем своєї долі. Чому одні люди віддають накази, а інші їх тільки виконують. У чому секрети особистого впливу та як ефективно впливати на події, історію, державу, людей і на себе. Зазирнути в найглибші підвалини влади і дізнатися її найбільш суворо охоронювані століттями таємниці, а також дізнатися, які думки й поради на ці теми висловлювали кращі з кращих – найзнаменитіші постаті й персонажі світової історії.

 

Головчанський Ю. Горбулів і горбулівці. Історико-краєзнавчі нариси: від витоків до сьогодення / Ю. Головчанський, О. Денисюк – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2020. – 735 с. 

Автори книжки дають можливість читачам здійснити захопливу мандрівку в історичне минуле села: від його витоків з найдавніших часів до сьогодення, осягнути переломлення через призму села різнобарвних суспільно-політичних процесів в Україні в XVI-XXI ст., вникнути в перипетії сільського життя в добу панування Польщі та під російською короною, відчути самобутність Горбулева в період соціалістичного експерименту. В книжці зроблено спробу допомогти жителям поліського краю відновити затерту штампами радянської історіографії та пропаганди історичну пам'ять про соколовців та Соколовщину як помітне явище в період українських національно-визвольних змагань 1917-1921 рр., свіжим поглядом подивитися на процеси радянізації села, влаштовані за сталінського режиму непокірним українцям голодомори, репресії та переслідування, осмислити лихоліття та непоправні втрати Горбулева в роки Другої світової війни, перегорнути сторінки соціалістичного села в повоєнний період.. Видання базується на широкій джерельній базі, містить реальну дослідницьку новизну, характеризується введенням у науковий вжиток багатющого незнаного матеріалу, приваблює багатоплановою та різноманітною ілюстративністю.

Гринь М. Кобижча : від сивої давнини до сьогодення / М. Гринь. – Київ : Фенікс, 2021. – 704 с.

Пропонована книга про село Кобижчу написана на основі архівних і документальних матеріалів, газетних публікацій, розповідей старожилів села, які передаються з покоління в покоління. Вона є даниною пошани автора славному Бобровицькому краю рідної йому Чернігівщини. Книга має велике пізнавальне значення і цінність, оскільки містить зібрані по крупинці історичну, краєзнавчу інформацію, призначену для широкого кола читачів, які цікавляться історією міст і сіл.

Гринь М. Кам’яної справи художник : художньо–документальне видання / М. Гринь. – Київ : Фенікс, 2020, – 272 с. 

Ця книга є однією з перших ґрунтовних спроб дослідити життя та діяльність Миколи Даміловського. До цього часу це робили лише фрагментарно, а про його арешт та ганебні звинувачення там згадувалося лише одним штрихом. У цій книзі вперше використані протоколи допитів Миколи Олександровича та його друзів-однодумців слідчими ОДПУ, наведений текст звинувачення та інші документи. Вперше опублікована й частина епістолярної спадщини професора, для належного пошанування якого так мало зроблено в Україні. Зате так званий "старший брат" не посоромився записати його до "известных русских архитекторов".

 

Життєві історії підпільної церкви: збірка інтерв’ю /упоряд. Б. Ґудзяк, О. Турій. – Львів : Український Католицький Університет, 2022 – 592 с.

Збірка включає в себе сім автобіографічних розповідей представників найстаршої – на момент проведення інтерв’ю в 1990-х рр. – генерації діячів греко-католицького підпілля радянського періоду: єпископа Филимона Курчаби, священиків Миколи Маркевича, Володимира Сеньківського та Ярослава Тихого, єромонаха-василіянина Дам’яна (Григорія) Богуна, сестри-студитки Марії (Фаїни) Ляхер та активної мирянки, дочки священика Наталії Попович. Життєві історії оповідачів, що розгортаються на тлі буремних подій ХХ століття: світової війни, радянської та німецької окупацій, сталінських репресій, – віддзеркалюють прагнення до правди, гідності та свободи і являють приклад надхненого вірою опору проти тоталітаризму. Поряд із розповідями про дитинство, шкільну й духовну освіту, церковне та громадське життя міжвоєнної доби в них присутні й драматичні епізоди, пов’язані з насильницькою ліквідацією УГКЦ, поневіряннями в таборах ГУЛАГу, організацією підпільного душпастирства та боротьбою за легалізацію Церкви.


 

 

Михайленко А. Митрополит Андрей Шептицький і нацистський режим 1941-1944: між християнськими ідеалами і політичними реаліями / О. Сидор. – Львів : Український католицький університет, 2021. – 416 с.

Митрополит Андрей Шептицький (1865-1944) по праву вважається однією з найвпливовіших і водночас найскладніших постатей в історії Української Греко-Католицької Церкви. За більш як сорок років на митрополичному престолі він стискався з усіма тими катаклізмами, що спіткали європейців у першій половині ХХ століття: світовими війнами, розпадом імперій, поширенням і пануванням тоталітарних ідей тощо. І хоч сам він не вважав себе політиком, його пастирське служіння неминуче набувало суспільно-політичного виміру та значення, а цьго ставлення, зокрема, до нацистського режиму та його діяльність у роки німецької окупації ще й досі дістають діаметрально протилежної оцінки. Це дослідження - спроба запропонувати новий погляд на діяльність галицького ієрарха в 1941-1944 рр.

 

 

Мартон І. Карпатська рапсодія / упоряд. Н. Пентій-Прокопчук. – Ужгород : РІК-У, 2021. – 120 с.

Кантата «Карпатська рапсодія» для хору, солістів та оркестру – один  із кращих  творів  видатного закарпатського композитора Іштвана Мартона, написаний ним у співпраці з поетом  Юрієм Шкробинцем у 1988 році спеціально для Закарпатського народного хору. Твір є мистецькою посвятою одному з корифеїв закарпатського живопису, народному художнику України Федору Манайлу. Канта складається з чотирьох контрастних частин.

 

 

Мизак Н. Подільський рубікон ОУН (по обидві сторони Збруча). Кн. 19 / Н. Мизак. – Чернівці : Друк Арт, 2021. – 232 с.

У науково-популярному виданні  досліджуються обставини загибелі Збройного підпілля ОУН на останньому етапі боротьби за волю України, зокрема на Хмельницькому Поділлі. Висвітлюються прийоми  засилля  каральними  органами МДБ провокаторів, які зліквідували підпільні структури борців краю. Окреслюються  форми і методи боротьби МБД, розраховані на далеку перспективу із Закордонними частинами ОУН на еміграції. Характеризуються внутрішні джерела стійкості героїв ОУН, які залишилися вірними Національній Ідеї до останнього удару серця.

 

 

Пиртей П. Словник лемківської говірки / упоряд. Л. Тхір. – Івано-Франківськ :  Видавництво, 2019. – 320 с. 

У словнику представлено розмаїття лексики лемківського говору – одного з архаїчних говорів карпатської групи південно-західного наріччя.

Видання містить слова, словосполучення та стійкі звороти, що відтворюють особливості побуту, господарської діяльності та культурної спадщини іі носіїв, репрезентують специфічні риси говору, не властиві іншим українським діалектам.
Словник призначений передусім дослідникам-діалектологам, а також орієнтований на широке коло мовознавців, літераторів, учителів – усіх, хто цікавиться  проблемами діалектів, живого народного мовлення, матеріальною і духовно культурою Лемківшини.

 

 

Панасюк Б. Битви українців за вихід з рабства. Вибрані твори Т. 15 / Б. Панасюк. – Київ, 2021. – 736 с.

У пропонованому виданні автор широко і ґрунтовно дослідив основні битви українців за вихід з рабства колонізаторів: Визвольна війна 1648-1657 рр.; Українська революція 1917-1921 рр.; Українське повстання 1942-1952 рр.; битви українців за волю після 1991 р. У перших трьох битвах українці потерпіли поразку. У висновках щодо захисту незалежності після 1991 р. наголошується, що в цій битві проявляються ті самі прорахунки, які становили причини поразок у попередніх битвах. Керівники держави та урядовці різних рангів у перші 30 років незалежності майже нічим не відрізнялися від попередніх урядовців, починаючи з 1648 р. Висновки мають робити керівники держави і народ.

 

 

Панасюк Б. Вибрані твори. Т. 14 / Б. Панасюк . – Чорнобаївське КПП, 2021. – 404 с.

Пропоноване видання  містить ряд філософських, наукових та історичних результатів досліджень, а також літературних творів, що характеризують епоху українського відродження впродовж тридцяти років незалежності. Подаються документи, які автор подавав до уряду для прийняття практичних рішень.

 

 

 

 

Федорова Л. І. Київ. Архітектурний портрет / Л. Федорова, І. Прокопенко ; фото М. Попельнюх ; Український державний інститут культурної спадщини. – Київ : Саміт-книга, 2021. - 224 с. : іл., фото.

Видання репрезентує найкращі зразки архітектурного мистецтва столиці України, починаючи від ХІ ст. і до сьогодення. Їхніми творцями були відомі українські й зарубіжні архітектори. У виданні представлено еволюцію архітектурного образу міста, зумовлену соціально-економічними перетвореннями, урбанізаційними процесами, політичними, релігійними, культурними та іншими чинниками. Структурований за архітектурними стилями видання містять як загальні види споруд різноманітного функціонального призначення, так і світлини окремих фрагментів архітектурно-мистецького опорядження фасадів, а також анотації до них.

 

 

Файзулін Я. Київські адреси Української революції 1917-1921 : путівник / Ярослав Файзулін, Максим Майоров, Олександр Кучерук. – Київ : Гнозіс, 2021. – 168 с.

Видання містить інформацію про 165 локацій столиці, де були розташовані органи влади, політичні, громадські та культурні організації. Путівник також розповідає про будинки, у яких народилися, мешкали або працювали видатні діячі Української революції, місця боїв, зборів і демонстрацій та інші важливі події того періоду. До кожної з адрес подано історичну довідку, фотографії, а також цитати з документів, мемуарів, газет, що містять додаткову інформацію та передають атмосферу того часу.

 

 

Повстанська боротьба у розповідях учасників та очевидців. Яворівщина. Т. 2. / упоряд. Є. Луньо. – Яворів ; передрук. Львів ; Дрогобич : Коло, 2021. – 1080 с.

Видання є збірником автентичних розповідей учасників та очевидців національно-визвольної боротьби українців у ХХ столітті. Ці народні оповідання у фольклорній традиції називають «зразками історичної пам’яті народу». Читачу не пропонують жодної «історичної» інтерпретації подій; лише той, хто прочитав бодай одну життєву історію із запропонованих, здатен самостійно зробити висновки про усю драматичність та героїзм людських доль того складного періоду. До другого тому увійшли розповіді мешканців міста Яворова. 

 


Українська писемність та мова в манускриптах і друкарстві / Департамент культури Київ. міськ. держ. адмін., Музей книги і друкарства України; упоряд.: С. Кагамлик, Д. Палій. – Київ, 2021. – 192 с. 

У збірці вміщені книгознавчі дослідження на різноманітні теми, зокрема: знахідки реставраторів в оправах і на форзацах стародруків; рідкісні віленські видання ХVI ст. одного з першодрукарів Петра Мстиславця; полімовність українських стародруків; самобутність народної української мови на початку ХІХ; українські видання у Чехословаччині 1919-1930 років; рідна мова і книга у збереженні самобутності українців у Канаді; унікальність колекції та діяльність Українського національного музею в Чикаго і погляди на двомовність в Україні відомого еміграційного письменника; видавця Ігоря Костецького; діяльність Української видавничої спілки у Вінніпезі тощо.

 

Фонд НІБУ в грудні 2021 року поповнився на 240 примірників дарунків

Сердечно вітаємо всіх дарувальників з Новорічними святами!

Нехай Новий Рік буде щедрим на цікаві плани, нові досягнення та професійні перемоги. Високо цінуємо Ваш внесок у формування документної бази Національної історичної бібліотеки України і сподіваємося на подальшу співпрацю.

Величезна подяка п. Ганні директорці видавництва "Горобець" за постійну допомогу в поповненні фонду бібліотеки цінними виданнями в рамках проєкту "Повертаємо в Україну культурну спадщину":

Молитовник князя Володимира (Служебник Теодоровича) XIV століття, Молитовник Гертруди (Псалтир Егберта) X-XI століть, та міжнародна колективна монографія Віденський Октоїх XII-XIII ст. дослідження.

Середньовічні рукописи, що були створені на теренах України, розпорошені по світу і залишаються маловідомими українським дослідникам. На сьогодні повернення оригіналів рукописних пам’яток до України практично не можливе, у зв’язку з цим, постало питання щодо пошуку інших шляхів, які б забезпечили можливість широкого доступу до цих видань як для українських науковців, так і для ширшого читацького загалу. Створюючи видання факсимільного типу, задіяні у програмі професіонали повертають середньовічні рукописні пам’ятки, що знаходяться за межами України.

Видавництво "Коло" подарувало для читачів бібліотеки унікальне автентичне видання – "Ковчег. Українське народне мистецтво" : альбом-каталог. – Львів : Коло, 2021. – 432 с.

Видання вміщує найкращі зразки української традиційної спадщини – усе те, що заслуговує на статус "Бренду України". Проект здійснено культурною платформою Ковчег "Українам" та Інститутом колекціонерства за підтримки Українського культурного фонду. Альбом має стати книжковою візитівкою України, офіційним державним подарунком-символом.

 

Болюк О. Художнє дерево у церквах : за матеріалами західних областей України / О. Болюк. – Львів : ІН НАНУ . – 520 с.

У монографії визначено художні особливості дерев’яних виробів упродовж процесів еволюції і транспозиції декору у системі обладнання інтер’єру церков, розглянуто технологічні прийоми народного й професійного різьбярства, важливі в орнаментально-площинному оздобленні та фігуративній пластиці; розроблено власну типологію профільованих, різьблених, інкрустованих, поліхромних стаціонарних конструкцій і меблів західноукраїнських церков.

Василів-Базюк Л. Стежками емігрантів з України : історична повість / Л. Василів-Базюк. – Чернівці : Букрек, 2021. – 504 с.

У творі, йдеться про становлення і розвиток української громади в Канаді, починаючи від "піонерської доби" до сьогодення. Автор зосереджує увагу читачів на маловідомих фактах з життя українських першопоселенців у Канаді, на тих перешкодах і труднощах, які їм довелося здолати у пошуках землі, волі та кращої долі.

Книга поєднує в собі багато ретельно опрацьованих авторкою тем, які близькі кожному українцю. Її грунтовне прочитання сприятиме переосмисленню українських життєвихи цінностей, соціально-історичного простору і творенню нових сеансів.

Дімаров А. Біль і гнів : роман /А. Дімаров. – Харків : Фоліо, 2021. –796 с.

Автор веде розповідь-епопею про щоденні клопоти жителів полтавського села Тарасівка. Їм здавалося, що минулося найстрашніше – примусова колективізація, Голодомор, масові репресії. Та невдовзі наспіла чорна година – воєнне лихоліття, а на зміну одним нелюдським порядкам прийшли не менш жорстокі. Як вестиметься тарасівцям, на чий бік стануть?

Автор, як і зазвичай, не береться виписувати якусь громадянську позицію, свідомо уникає прямих характеристик героїв. За них говорять їхні вчинки, думки, прагнення. "Я писав про життя. І все", наголошував Анатолій Дімаров. А висновки має робити сам читач. "Біль і гнів" не уникнув цензорської руки, безжальних скорочень.

Заяць Ю. Великий Раковець : історико-краєзнавчий нарис / Ю. Заяць. – Новоград-Волинський : "НОВОград", 2021. – 460 с.

Фундаментальна краєзнавча праця вивершена  у розділах цієї книги і подає місткі, вичерпні матеріали з історії рідноїго автору села Великий Раковець, що на Тернопіллі. Краєзнавець і журналіст детально, з належними посиланнями на першоджерела веде читача в екскурс давнини й сьогодення.

Гокінґ С. Найкоротша історія часу / Стівен Гокінґ і Леонард Млодінов. – Харків : ЮНІФОСТ. – 160 с.

Стівен Гокінґ – людина-легенда, науковець, відомий своїми дослідженнями в астрофізиці. Хвороба прикувала його до інвалідного візка, але незломила дослідницького духу. Він читає лекції, популяризує наукові знання, знімається в наукових фільмах.

Твір написаний живою мовою і розрахований на широке коло читачів без академічних знань з фізики. Це скорочене й доповнене новими відкриттями в науці перевидання бестселера Стівена Гокінґа "Коротка історія часу", який розійшовся по світу накладом понад 10 млн примірників!

Золоте перевесло : Мистецька династія Саєнків у музеях України / Н. Саєнко, О. Майданець-Баргилевич. – Київ : Адеф-Україна, 2021. – 312 с.

У книзі представлено матеріали Всеукраїнського проєкту "Золоте перевесло мистецької династії Саєнків", який було здійснено у 2019 році до 120-річчя Олександра Саєнка у музеях Києва, Харкова, Борзни (Чернігівська область), Канева та Чернігова.

Матеріали, представлені в книзі, – це вагомий пласт української історії кінця ХІХ – початку ХХІ століть на прикладі роду Саєнків: з несподіваними та невідворотними викликами долі, трагічними подіями, борінням за волю і радістю перемог. Зрештою, це зріз звитяжного переможного шляху становлення й утвердження незалежної Української держави.

Кропив’янський П. А. Спогади ветерана / П. А. Кропив’янський. – Ніжин : Лисенко М.М., 2021. – 296 с.

У книзі описані реальні події часів Другої світової війни та спогади автора про його особисте життя. Автор розкриває унікальне явище партизанського опору – створення патронату, розповідає про визволення України та роль партизанів у боях на Лютіжському плацдармі.

Культура і мистецтво Чернігово-Сіверщини : міста, події, постаті / ред-упоряд. Кузик В. В. , Кавунник О. А. – Ніжин : Лисенко М. М., 2021. – 256 с.

Дослідження вчених-музикознавців, культурологів, теологів, бібліотекознавців, краєзнавців присвячені культурі і мистецтву Чернігово-Сіверського краю ХХ – початку ХХІ століть. Вивчено та поціновано кульоуротворення  митців, колективів регіону, як носіїв традицій та інновацій Чернігово-Сіверщини в контексті національної культури України минулого й сьогодення.

Слухати, чути, розуміти : усна історія України ХХ – XXI століть : зб. наук. праць / за наук. ред. докторки історії наук Г. Грінченко. – Київ : АРТ Книга, 2021. – 352 с.

У збірнику наукових статей представлено роботи українських та зарубіжних фахівчинь, які працюють у напрямку усної історії чи з використанням її методів. Статті присвячено різним аспектам історії України ХХ–ХХІ століть, зокрема нещодавнім та поточним подіям: революції Гідності та російсько-української війни. Розвідки стосуються багатьох актуальних питань сучасної методології та практики усноісторичного дослідження, а також проблем політизації тематичного спектра усноісторичних досліджень, співвідношення політичної заангажованості, наукової етики та академічної відповідальності, питань конфліктів та взаємодій між усною історією і пам’яттю, колективними уявленнями і академічними дискурсами.

Окрему увагу приділено рефлексіям щодо застосування методології усної історії для аналізу кризових та переломних періодів історії, їхніх поточних наслідків тощо.

Лущик П. Галицька сага : роман / П. Лущик. – Харків : Фоліо, 2021. – 315 с.

Пропонована книга "Галицької саги" охоплює події 1934-1939 років.

Виросло нове покоління жителів Перетина, і вже вони, молоді люди, стали визначати його життя: хтось бачив своє покликання у роботі на землі; хтось не міг змиритися з тим, що його батьківщину знову поділили між собою сильні держави; керівники Організації Українських Націоналістів усіляко намагалися владнати конфлікт, який назрів між "стариками" і молоддю.

Малі міста Закарпатської області : сучасний стан та  перспективи розвитку : монографія / В. В. Гоблик, Е. В. Маркова : РВВ МДУ, 2021. – 136 с.

Монографія присвячена дослідженню сучасного стану та перспективи розвитку малих міських поселень Закарпатської області в умовах децентралізації та адміністративно-територіальної реформи.

З цією метою значна увага приділена дослідженню еволюції поглядів детермінуючих розвиток малих міських поселень як специфічних локалізованих соціально-господарчих підсистем регіону, їх типології, що має важливе значення для формування стратегії розвиткуи як центрів об’ єднання територіальних громад.

Риндюк В. І. Упорядкування законодавства України: теоретико-методологічний та техніко-юридичний аспекти : монографія / В. І. Риндюк. – Київ: КНЕУ, 2021. – 407 с.

Монографія присвячена системному дослідженню з позиції теорії діалектичного право розуміння феномена упорядкування законодавства як специфічної юридичної діяльності, пов’язаної з удосконаленням чинного законодавства. У роботі вперше у юридичній науці сформульовано визначення загального поняття упорядкування законодавства та його видів, розглянуто його методологічні і техніко-юридичні аспекти. Розраховано на науковців і викладачів права, аспірантів, народних депутатів України, державних службовців і службовців органів місцевого самоврядування, практичних працівників, а також усіх, хто цікавиться питаннями розвитку національної правової системи і законодавства України.

Українка Л. Лісова пісня / Леся Українка. – худ.-оформлювач Б. П. Бублик. – Харків : Фоліо, 2021. – 287 с.

У виданні представлено  вибрані поезії та драматичні твори Лесі Українки (Лариси Петрівни Косвч. 1871-1913) - геніальної поетеси і драматурга, чий творчий доробок увійшов до скарбниці української та світової літератури.

Видання багатоілюстровано роботами видатних українських художників – І. Труша, О. Кульчицької, О. Новаківського та ін., що жили і працювали в той самий період, що і Леся Українка. Поряд з цим у книжці використано ілюстрації відомих сучасних майстрів живопису і книжкової графіки: В. Чебаника, Н. Лопухової, В. Патика, Є. Безніска, І. Крислача, і Б. Пікулицького.

 

 

Більше чотирьох сотень примірників дарунків поповнили фонд НІБУ в листопаді - жовтні 2021 року

З великим задоволенням приймаємо дарунки зі словами щирої подяки всім, хто долучився до збагачення культурного фонду Бібліотеки та підвищення рівня інформаційної культури користувачів. Сподіваємось, що всі любителі книги знайдуть для себе цікаві матеріали.

 Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Володимира за сприянням Митрополита Переяславського і Вишневського Олександра Драбинка передав НІБУ добірку історико-релігійних видань про церковне життя України .

Метою фонду є збереження пам’яті про Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира (Сабодана), а також справи соціального служіння, духовного просвітництва, християнського милосердя. Справи, що сприятимуть розвитку та підтримці українського Православ’я; здійсненню духовного заповіту Блаженнішого Митрополита Володимира.

Подарункові книжкові видання вишуканого дизайнерського оформлення, в яких висвітлено знакові події у становленні української державності, передав до фонду НІБУ

Єгор Карпенко.

Пропоновані видання надають змогу кожному доторкнутися до історії, побачити минуле очима сучасників, спонукають до переосмислення доленосних для нашого народу історичних подій, до самостійних пошуків та вивчення історії України, рідного краю, своєї родини.

Даруноки авторів та друзів бібліотеки :

Архів Української Народної Республіки. Міністерство закордонних справ. Посольство в Німеччині. Частина 1. Кореспонденція Федора Штайнгеля, Миколи Порша, Романа Стоцького та звіти Дипломатичного відділу (липень 1918 – березень 1923) / упоряд. В. Кавунник; ред. текстів: укр. та рос. Л. Білик; нім. Ю. Горбач; франц. та англ. Г. Потульницький. – Київ : Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського, 2021. – 844 с.

 

У збірнику публікуються листи, доповіді послів Федора Штейнгеля, Миколи Порша, радника Романа Смаль-Стоцького та звіти українською мовою Дипломатичного відділу посольства УНР у Німеччині. Ці документи надсилалися до Міністерства закордонних справ, Канцелярії Директорії, Канцелярії Голови Ради Міністрів та дипломатичних представництв за кордоном. У доповідях послів та радника з’ясовується ставлення європейських дипломатів, німецького уряду до УНР протягом липня 1918 – лютого 1923. У звітах Дипломатичного відділу на підставі зібраних українським посольством політичних, військових та господарчих інформацій детально розглядаються, головним чином, повстання в Україні та Росії, якісний, кількісний склад Червоної армії та російських антибольшевицьких армій, діяльність російських партійних організацій (большевицького, монархічного та есерівського напрямку) в Європі за 1920–1922 роки.

Архів Одеського художнього музею : анотований покажчик фондів / уклад. автор вступ. ст. Г. Сімченко; ред. О. Дмитренко. – Одеса : ТЕС, 2021. – 96 с.

Анотований опис фондів Одеського художнього музею – це докладний опис архіву музею, його структури, складу та змісту, який дає можливість отримати інформацію про архів музею більшій кількості дослідників і ввести маловідомі документи музею у науковий обіг.

Асєєв С. В ізоляції. Есеї про Донбас / С. Асєєв. – Харків: Чорна гора. – 211 с.

Після початку війни Станіслав Асєєв залишився на окупованій території Донбасу та писав статті до українських медіа, де намагався емоційно осягнути та раціонально зрозуміти, що відбувається у свідомості його сусідів та друзів під тиском пропаганди та злиднів. У його текстах мало політики – більше рефлексій добре освіченої людини щодо мороку війни та змін людської психіки, які неодмінно відбуваються за таких обставин. Важко визнавати, але на велику кількість поставлених у 2015-2017 рр. питань відповідей немає і досі.

Горковчук Л. В. Власники Горошківського маєтку з кінця XVIII до початку XX століття / Л. В. Горковчук. – Житомир : НОВОград, 2021. – 108 с.

У книзі вміщено статті та документи, що стосуються історії містечка Горошки (нині Хорошів Житомирської області) з кінця XVIII до початку XX століття. Основою дослідження стали матеріали Державного архіву Житомирської області та Державного архіву Київської області. Представлені документи показують перехід права власності на маєтки, діяльність власників та методи управління, економічний стан поселень Горошківської волості у XIX столітті.

Васильчук С. Із славетного роду Руданських / С. Васильчук. – Житомир : НОВОград, 2021. – 168 с.

У книзі розповідається про людину унікального походження й такої ж життєвої долі подолянина Олексія Васильовича Боржковського зі старовинного містечка брацлава на Вінничині, правнучатого племінника класика української літератури поета Степана Руданського. Військового лікаря з-понад 60-тирічним практичним стажем. Він, як кажуть, об’їхав у своїй медичній практиці пів-світу, але завжди вважав себе українцем, скрізь пропагував українське слово, українську літературу, українську пісню, тобто, духовні українські цінності.

История Херсона : ХVIII – XIX вв. Иллюстрированная энциклопедия в 2-х частях / сост. П. Е. Осьминин. – Херсон, 2014. – 848 с.

Видання буде цікаво всім, хто захоплений історією заселення та освоєння земель Північного Причорномор'я, заснування міста Херсона, розвитку суднобудування і становлення Чорноморського флоту.

Дейденко Є. Мої нові Герої / Є. Дейдей, М. Статівко, О. Гулагова. – Харків : Фоліо, 2021. – 126 с.

Ця книга про правоохоронців, що працюють поблизу лінії розмежування, або чия робота пов’язана з подіями на українському Донбасі. Саме люди, їхнє бачення світу, долі та історії – справжнє обличчя поліції. Стражі порядку повинні виконувати свою роботу незалежно від того, чи летять міни та чи звучать постріли. Ті, хто її виконує, і є істинними сучасними героями.

Матвієнко М. Книга мого роду. Родинне дерево Матвієнків / М. Матвієнко. – Новоград-Волинський : НОВОград, 2021. – 132 с.

Автор книги, відомий на Житомирщині музично-громадський діяч, ветеран музично-педагогічної праці, заслужений працівник культури України Микола Матвієнко, який за архівними матеріалами, документами, фотографіями, спогадами родичів та односельчан знайомить читачів із представниками давнього роду Матвієнків із села Неділище на Ємільчинщині. Це історія про те, як потрібно берегти свою родинну пам’ять, небайдужість до долі рідної землі, її майбуття.

 Коляда І. Останній народний поет : біогр. нарис про Василя Симоненка / І. Коляда – Ніжин : Лисенко М. М., 2021. – 159 с.

"Вітязем молодої української поезії" називав Василя Симоненка патріарх української літнратури О. Гончар. Його життя склало неповних 28 років. Його життєвий шлях і творчий злет обірвався трагічно. Проте Поет В. Симоненко полишив найсвятіші слова: "Ти знаєш, що що ти – людина". В. Симоненко став можливо "останнім народним поетом".

Мальовничі села України. Історії, легенди, ремесла / Юлія Савостіна. – Київ : МІУ Продакшин, 2020. – 120 с.

Це видання – перша спроба показати гарні українські села, познайомитися з їхніми жителями та традиційними промислами, розповісти легенди й невигадані історії. А головне, довести, що найцікавіше можна побачити на маловідомих стежинах – і тут вам у нагоді стане пропонована книжка.

 Калашник М. Музыкальный тезарус : могография  / М. Калашник. – Харьков : СПДФЛ Мосякин В. Н. , 2013. – 7432 с.

У монографії уперше в українському музикознавстві висувається і формулюється поняття "Музичний тезаурус", здійснюється класификация музичних знань і їх структуризація, виявляються форми їх зберігання і способи існування, зіставляються тезарус і культура, тезарус і школа, пропонується особливий - тезарусный - підхід до композиторської творчості, даються визначення поняттям "композиторський тезарус", "професійно-творчий тезарус", "музичний твір".

Ляшев О. Роїще, рік 1767. Джерела до історії / С. Роїще. – Чернігів, Десна, 2021. – 188 с.

В книзі поданий стан с. Роїща Чернігівського району у 1767 р. за Генеральним описом Лівобережної України та сам опис села в цьому документі.

Ноздріна Л. Ф. Репресоване покоління. Зберігігаємо пам’ять / Л. Ф. Ноздріна. – Мелітополь : ВД Мелітопольської міської друкарні, 2021. – 224 с.

Автор книги докладно розповіла про історію та реалізацію проєкту, зміст видання, підкреслила, що "Репресоване покоління. Зберігаємо пам'ять" − це далеко не перша книга, видана музеєм. Різноманітна друкована музейна продукція користується значним попитом у відвідувачів. Л.Ф. Ноздріна зробила аналіз чотирьох розділів видання, приділила особливу увагу подіям репресій 1917-1930 рр., які замовчувалися за радянських часів. Розповіла про трагічні долі німецьких родин Феттер і Гох, долі братів Залкінд та першого декана фізико-математичного факультету Бердянського педагогічного інституту Ю. І. Кара-Куркчі.

Постать Марка Грушевського на зламі епох: історико-культурологічні візії / І. Б. Гирич, М. О. Кучеренко, Я. М. Левчук та ін. – Київ : Інститут культурології НАМ України, 2016. – 272 с.

Видання присвячене українському культурному та громадському діячеві, етнографові-новатору, краєзнавцю, священику, одному з засновників та єпископу Української автокефальної православної церкви Маркові Федоровичу Грушевському. Його громадська, релігійна та дослідницька діяльність постає на тлі перших спроб становлення України як незалежної держави. Завдяки таким непересічним особистостям стався сплеск українського духовного та культурного розвитку на зламі ХІХ-ХХ століть. Праці Марка Грушевського мають і сьогодні вплив на українську культуру.

Самойленко Г. В. Микола Гоголь і Україна : енциклопедія / Г. В. Самойленко. – Ніжин : НДУ ім. Гоголя. – 2020 с.

У книзі вперше на широкому фактичному матеріалі розкрито життєві та творчі зв’язки М. Гоголя з Україною, а також охарактеризовано діяльність численних представників українької культури, які своєю творчістю причетні до спадщини письменника.

Соціокультурні та політичні пріоритети української нації в умовах глобалізації : монографія / Т. В. Гончарук-Чолач; О. М. Рудакевич. – Тернопіль : ВПЦ "Університетська думка", 2021. – 338 с.

У монографії розкрито соціокультурні та політичні пріоритети української нації в умовах глобалізації. З’ясовано концептуальні засади розвитку України в глобалізованому світі, проаналізовано духовні пріоритети української нації в процесі її інтеграції в соціокультурний простір Європейського Союзу, розглянуто трансформацію політичної системи України під впливом глобалізаційних процесів. Для політичних діячів, науковців, аспірантів, студентів, усіх, хто цікавиться процесами утвердження української нації в сучасному світі.

Храпак П. Д. Михайло Оскарович Патон: державник, господар, меценат / Д. П. Храпак. – Хмельницький : Мельник А. А., 2021. – 212 с.

Історія Хребтієва, як і інших сіл Поділля, переважно драматична. Її світлі сторінки на злвмі двох епох пов’язані з геніальною людиною свого часу Михайлом Оскаровичем Патоном, який понад сто років тому господарював на Поділлі, зокрема в Ушицькому повіті, вирішував питання будівництва, сільського господарства, освіти, культури, був прикладом ведення натурального господарства.

Дане дослідження тим цікавіше та цінніше, що грунтується на широкій джерельній базі, а перекази жителів Хребтієва та навколишніх сіл колишнього Ушицького повіту підтверджуються все новими архівними документами.

Хомчук О. Аляска після Росії / О. Хомчук, Т. Хомчук. – Київ : КВІЦ, 2016. – 896 с.

У книзі, розрахованій на істориків-фахівців та широке коло читачів, подано детальну реконструкцію історичних подій, побуту і стану населення на Алясці в перші кілька років після її продажу Сполученим Штатам, в загальноісторичному контексті розвитку православної церкви в Америці до і після 1867 року.

Чудновець О. М. Дніпровські річкові монітори типу "Желєзняков" замовлення СБ-37, бойовий шлях та подальша доля 1936-2020рр. / О. М. Чудновець. – Київ : Фенікс, 2020. – 326 с.

Книга являє собою науково-історичне дослідження історії створення, будівництва, конструкції, служби та долі дніпровських (київських) річкових моніторів типу "Желєзняков" замовлення СБ-37. Їх було шість, побудованих в Києві на заводі "Ленінська кузня". Монітори "Перлинм, "Ростовцев", "Мартинов", а також монітори "Лєвачов" і "Флягін" зі складу Пінської військової флотилії героїчно загинули під час оборонних боїв за Україну в 1941 році. Залишився один монітор "Желєзняков" - легендарний корабель, "невловимий монітор". В роки Другої світової війни його екіпаж мужньо боровся з нацизмом, пройшов гіркій і складний шлях відступу від плесів Дунаю до Миколаєва, Херсона, Очакова, Керчі, гирла Дону, Тамані і Поті та переможно закінчив війну на Дунаї 8 травня 1945 року. Визнаючи їх вагомий внесок у загальну боротьбу за перемогу над нацизмом, на вічній стоянці в місті Києві, як і личить легендарним кораблям, встановлено на постаменті монітор "Желєзняков" - взірець доблесті і честі військових моряків.

Яковенко Л. Запрошую на українське весілля / Л. Яковенко. – Київ : Друкарський двір Олега Федорова, 2021. – 358 с.

Книга знайомить з дивовижними звичаями притаманними Лохвиччині і Україні. Читач побуває на вечорницях, на сватанні, на обряді "комори", дізнається, як у сиву давнину вінчали закоханих, для чого мати, благословляючи доньку на шлюб, просилювала їй через пазуху яйце, чому нареченій не можна одягати перлинове намисто та ін. Це розповіді про традиційні забави та любощі, секрети краси прабабусь, рецепти весільних страв і оригінальні весільні традиції інших народів та багато ін.

Близько чотирьох сотень примірників дарунків поповнили фонд НІБУ в серпні -  вересні 2021 року

Щира подяка авторам, видавцям та друзям бібліотеки за вагомий внесок у справу збагачення бібліотечного фонду. Збереження та примноження культурної спадщини України – життєвоважлива мета, досягти якої можна лише об’єднавши зусилля держави та громадськості.

 Нещодавно до Національної історичної бібліотеки завітав підполковник Збройних сил України, військовий журналіст Сергій Камінський та подарував власне військово-історичне видання "Народні Панцерники в гібридній війні на Донбасі", над яким працював чотири роки.

Ця книга – щира і вдячна розповідь про звичайних безкорисливих людей, наполегливу й невтомну роботу справжніх українських "Кулібіних", про їхні унікальні технічні витвори. Далеко не повна ретроспектива бойового парку народних панцерників, які були створені для захисту України від ворога.

Автор складає низький уклін усім, хто поза своєю основною роботою натхненно, не покладаючи рук, творив ці фантастичні машини. І тим, хто на межі своїх фізичних і моральних сил, сміливо й мужньо, дуже часто з ризиком для життя, застосовував цю аматорську бойову техніку в екстремальних умовах гібридної війни на Донбасі.

Акцентуємо Вашу увагу на дарунок читачки Олени Політової - серію книг "Джерела" (із 3-х книг) упорядкованих Тетяною Таїровою-Яковлєвою.

Велика частина безцінних джерельних матеріалів опинилася поза доступністю, зокрема, документи періоду козацької доби, Гетьманщини, дотичні до постаті Івана Мазепи, які зберігаються в російських архівах (в основному в Москві й Санкт-Петербурзі).

Кілька років тому за ініціативи директорки Центру з вивчення історії України Санкт-Петербурзького державного університету Тетяни Таїрової-Яковлевої, знаної об'єктивної дослідниці історії України зазначених періодів, розпочалася робота з дослідження та опису фондів Російського державного архіву давніх актів. Результатом цієї фундаментальної роботи стала  серія книг "Джерела".

1. Малоросійський приказ. Описи фонду № 229 Російського державного архіву давніх актів / упоряд. Т. Г. Таїрова-Яковлева. – Київ : Кліо, 2021. – 496 с.

2. Малоросійські справи. Описи фонду № 124 Російського державного архіву давніх актів / упоряд. Т. Г. Таїрова-Яковлева. – Київ : Кліо, 2021. –652 с.

3. Батуринський архів та інші документи з історії Українського гетьманства 1690–1709 рр. / упоряд. Т. Г. Таїрова-Яковлева. – Київ : Кліо, 2021. – 320 с.

Постійні читачі бібліотеки, автори наукових видань доктор психологічних наук, професор Рибалка Валентин Васильович та академік Міжнародної академії оригінальних ідей Арістов Валерій Іванович подарували 16 примірників профільних видань.

Аристов В. И. Способности ума : вопросы, размышления, афоризмы, юмор, советы В. И. Аристов. – Киев, 2019. – 353 с.

Арістов В. І. Здібності розуму. Концептуальні засади теорії та практики синергетичного розвитку інтелектуальних здібностей особистості / В. І. Арістов . – Київ : Педагогічна думка, 2015 – 104 с.

Аристов В. И. Способности ума. Концептуальные основы теории и практики синергетического развития интеллектуальных способностей личности / В. И. Аристов. – Київ : Педагогічна думка, 2015. – 104 с.

Рибалка В. В. Вернадський В. І. : ноосферний вимір освіти, життя особистості, суспільства і цивілізації : до 157-річчя від дня народження і 75-річчя від дня смерті академіка В. І. Вернадського / за наук. ред А. П. Самодрин. – Кременчук : Щербатих О. В., 2020. – 116 с.

Рибалка В. В. Психопедагогічні експедиції шляхами демократизації життя особистості, освіти та громадянського суспільства : методичний посібник / В. В. Рибалка, Самодрин А. П., Моргун В. Ф. – Київ ; Кременчук. : Талком, 2019. – 280 с.

Рибалка В. В. Школа – духовний осередок розвитку особистості, місцевої громади та держави : посібник / В. В. Рибалка, Самодрин А. П., Моргун В. Ф. та ін. – Київ ; Кременчук : Талком, 2018. – 452 с.

Рибалка В. В. Самонавчання демократії юної та дорослої особистості : методичний посібник / В. В. Рибалка. – Київ : Талком, 2019. – 208 с.

Рибалка В. В. Методологічні проблеми наукової психології : посібник / В. В. Рибалка. – Київ : Талком, 2017. – 245 с.

Рибалка В. В. Словник із психології та педагогіки обдарованості і таланту особистості : термінологічний словник / Рибалка В. В. – Київ ; Житомир : ЖДУ ім. Франка, 2016. – 424 с.

Рибалка В. В. Психології честі та гідності особистості : культурологічні та аксіологічні  аспекти : науково-методичний посібник / В. В. Рибалка. – Київ : Інформаційні системи, 2011. – 428 с.

Рыбалка В. В. Психология развития творчески одаренной личности : научно-методическое пособие / В. В. Рыбалка. – Киев : Информационные системы, 2011 .– 392 с.

Рибалка В. В. Честь і гідність особистості як предмет діяльності практичного психолога / В. В. Рибалка. – Київ : Шк. Світ, 2010. – 128 с.

Рибалка В. В. Психологія розвитку творчо обдарованої особистості : науково-методичний посібник / В. В. Рибалка. – Київ : Ін-т педагогічної освіти дорослих; Інститут обдарованої дитини, 2010. – 442 с.

Помиткін Е. Геронтопсихологія навчання особистості похилого віку : посібник / Помиткін Е. О., Рибалка В. В. – Київ : Талком, 2020 – 184 с.

Психологічні засади розвитку духовної культури педагогічного персоналу : посібник / за ред. Е. О. Помикіна, З. Л. Становських. – Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2013. – 174 с.

Дарунки читачів та друзів бібліотеки:

Білоус Н. За крок до Вічності. Мешканці міст Волині у світлі тестаментів кінця XVI – XVII століть / Н. Білоус. – Київ : Інститут історії України НАНУ, Простір, 2021. – 536 с.

У фокусі дослідження – міський соціум Волинського воєводства останньої третини XVI-XVII ст. Авторка пропонує поглянути на різні сторони життя своїх героїв, пов’язаних співіснуванням у волинському місті, через призму одного виду джерел – тестаменту. У книзі окреслюються правові засади укладання заповітів та повсякденні практики, пов’язані з цим актом, аналізується структура (формуляр) тестаменту. Окремий розділ присвячений особам тестаторів та їхнім стосункам зі шлюбними партнерами, дітьми та дальшими спадкоємцями. Висвітлюється ставлення волинських городян до смерті, поховальні і поминальні практики, записи на релігійні та побожні цілі. Розглядається також матеріальний світ тестаторів: нерухоме та рухоме майно, боргові зобов’язання.

Дрозд Р. Вигнали і забрали : позбавлення українців їхньої малої батьківщини в комуністичній Польщі / Р. Дрозд ; за ред. Я. Довган ; В. Комар. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2020. – 207 с.

У книжці розкрито складні й маловідомі сторінки історії українського народу, частина якого, опинившись після Другої світової війни в комуністичній Польщі, була позбавлена своєї малої батьківщини. Депортації українців розпочалися в 1944 – 1946 рр. примусовими переселеннями в Радянську Україну, а продовжилися 1947 р. операцією "Вісла", яка передбачала виселення українців зі своїх рідних земель та розпорошення по західних і північних воєводствах Польщі. Політика Польщі була спрямована на створення мононаціональної Польської держави, створювала всілякі перешкоди щодо повернень українців.

Гаврилишин П. Станиславів : віднайдені історії / П. Гаврилишин, Р. Чорненький. – Брустурів : Дискурс, 2020. – 256 с.

Пропоноване видання – результат трирічної праці авторів з історії Івано-Франківська (Станиславова). Весь інформаційний матеріал, почерпнутий із українських, польських, австрійських та частково радянських джерел, подано у вигляді окремих науково-популярних тематичних статей. Хронологічно доробок охоплює період від сер. XVIIІ до кін. XX ст. Висвітлення постатей, аналіз подій та коментарі до них відображають наукову позицію авторів.

 

Козицький П. Повне зібрання духових творів. Духовна музика Розстріляного Відродження. Кн. 1 / О. Засадна, І. Коломієць – Київ : Наукова Столиця, 2020. – 136 с.

Серія "Духовна музика Розстріляного Відродження" була започаткована у 2020 р. Ольгою Засадною та Ігорем Коломійцем до 100-річчя Україенського Відродження. Видання  є першою публікацією повного зібрання духовних творів видатного українського композитора, регента, музикознавця та викладача Пилипа Омеляновича Козицького (1893-1960).

Кушніренко І. Вітри моєї долі / І. Кушніренко. – Запоріжжя : Дніпровський металург, 2020. – 217 с.

В книжці зібрані автобіографічна повість, оповідання, бувальщини, вірші, написані в різні роки. В них відчувається непідробна любов автора до рідних його серцю людей, краю, в якому він живе і яким гордиться.

Кравченко Я. О. Школа Михайла Бойчука. Охрім Кравченко художник і час / Я. О. Кравченко. – Київ : Майстер Книг, 2019. – 384 с.

В книзі зроблено спробу цілісно відтворити постать і творчість одного з уцілілих учнів школи Михайла Бойчука – Охріма Кравченко (1903–1985), розказати про його життя в мистецтві на тлі значних історичних подій та колізій суперечливого ХХ століття в колі відомих діячів українського національного руху. Автор книги – син художника, Ярослав Охрімович Кравченко.

Клочко Л. С. Сережки у костюмах мешканців Скіфії (з колекції Музею історичних коштовносте України) / Л. Клочко, Ю. Білан, С. Березова, Є. Величко. – Київ : Музей історичних коштовностей України, 2021. – 172 с.

Сережки – ювелірні витвори, якими прикрашали вуха та скроні, були найбільш чисельною категорією особистих прикрас населення Скіфії. Вони складали єдину композицію з головними уборами та іншими елементами вбрання. Праця присвячена науковому аналізу сережок, знайдених у лісостеповій і степовій зонах на території України. У каталозі представлений детальний опис усіх груп та їх аналогії. Вивчення оздоб показало, що вони відзначаються розмаїттям форм та модифікацій. Деякі моделі сережок були осоюливо популярні в середовищі тієї чи іншої соціальної або етнолокальної групи. Найчастіше прикраси виготовляли за індивідуальними замовленнями, застосовуючи різні ювелірні техніки та пртйоми.

Кравчук Г. У чужій далекій стороні… / Г. Кравчук. – Вишгород : Сергійчук М. І., 2021. – 200 с.

Пропоноване історико-документальне видання базоване на історичних фактах, архівних матеріалах, спогадах перших поселенців, відтворює історію переселення українців до провінції Манітоба. У цій дослідницькій праці автор наводить численні факти жертовності українських першопрохідців в період освоєння диких прерій, як і їхніх титанічних зусиль у перетворенні величезних регіонів Канади у процвітаючий край.

Лазуренко В. Богдан Хмельницький і навпротистояння церков Суботова / В. М. Лазуренко. – Харків : Новий курс, 2021. – 232 с.

Нове видання присвячене дослідженню питання можливої локалізації поховань гетьмана Богдана Хмельницького та його сина Тимоша у дерев’яній Михайлівській церкві в тому ж таки Суботові. Автор розглядає версії щодо двох суботівських церков – Михайлівської та Іллінської – у вигляді своєрідного протистояння – "навпротистояння".

Проблеми мотивації особистості в сучасному освітньому просторі : колективна монографія / наук. ред. Л. В. Герасименко, В. Ф. Моргун. – Кременчук : Щербатих О. В., 2020. – 260 с.

Монографію присвячено теоретичним і практичним аспектам психолого-педагогічної діагностики та формування мотивації особистості на різних рівнях освітньої практики. У науковому виданні викладені результати практичного досвіду використання інноваційних форм та методів мотивації діяльності у педагогічній, профілактичній, консультативній та психокорекційній роботі вихователів, учителів, викладачів вищої школи, практичних психологів.

Собкув М. Коропець над Дністром / М. Собкув. – Брустурів Дискурсус, 2021. – 224 с.

Це книжка спогадів Міхала Собкува, який народився у 1927 р. в с. Коропець Бучацького повіту в сім’ї поляка та українки. Виїхав до Польщі у 1945 р., де здобув фах лікаря.

Мемуари містять цінний інформаційний матеріал з повсякдення, етнографії, міжнаціональних відносин, культурного, економічного та політичного життя Коропця з 1930-х рр. до 1945 р.

Книга показує вплив подій світової історії на локальне життя західного Поділля та є цінним історичним джерелом.

Сергійчук В. Українські державники : Володимир-Юрий Данилів / В. Сергійчук. – Вишгород : Сергійчук М. І., 2021. – 232 с.

У книзі розповідається про життя і діяльність відомого правника і громадсько-політичного діяча української еміграції Володимира-Юрія Данилова, уродженця Львівщини, який був ініціатором створення Міжнародної комісії юристів, що визнала в 1988 році Голодомор 1933-1933 років злочином проти українського народу.

Видання приурочене до 100-річчя від дня народження Володимира-Юрія Даниліва.

Пилипчук Д. Словники української мови: 1596-2018 : бібліогр. покажчик / Д. Пилипчук. – Київ : Просвіта, 2020. – 1069 с.

Це перший бібліографічний покажчик про паперові публікації словників української мови, укладений за принципом максимальної повноти. Він уперше подає інформацію про всі паперові словники української мови, опубліковані в Україні та в тридцяти інших країнах світу. Охоплено видання за період з 1596 до 2018 року включно. Загалом у покажчику 9244 бібліографічні нотатки.

Подпрятова О. Чорнобиль… Атом… Пам’ять… До 35 – річчя Чорнобильської катастрофи / О. Подпрятов. – Більмак : Розівський краєзнавчий музей, 2021. – 51 с.

Збірка спогадів жителів Розівського району Запорізької області – учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та військових навчань на Тоцькому полігоні з застосуванням ядерної зброї в вересні 1954 року. 35 років тому – військовозобов’язані, співробітники міліції, водіїв та кухарі…ціною свого життя та здоров’я зупинили поширення радіації та врятували планету від радіаційного забруднення світового масштабу.

 

Чернецька Л. Амулет / Л. Чернецька. – Київ : Друкарський двір, Ольга Федорова, 2021. – 144 с.

Тільки вірність, людяність, гідність нагороджують український народ промінням добра та перемог.

Адже ворог зіштовхнувся з невідомими йому факторами нашого народу, відчувши поразку, яку наніс йому козацький дух нашого воїнства, дух, який розбудив народ, і дав сил, ще неозброєним, піти назахист своєї української землі в бій з ворогом, який насичений злом, заздрістю та несвідомістю. Нація жива і міцна тільки тоді, коли жива мова, звичаї та віра.

Шевчук С. Грос Вердер – Маринівка : краєзнавчий нарис / С. Шевчук, О. Подпрятова. – Дніпро : Середняк Т. К., 2021. – 92 с.

У краєзнавчому нарисі автор розписав історію Грос Вердера – Маринівки від часу заснування до депортації місцевих жителів восени грізного 1941 року. Сергій Шевчук розповів також про українців-переселенців із Запорізької та Донецької областей, котрі мешкали тут до 1970 року і працювали на радгоспній вівцефермі. Нині урочище Маринівка – безлюдне. Лише лісок та кладовище нагадують шевченківським землеробами, що там колись жили люди.

Користувачами, партнерами і шанувальниками Бібліотеки у липні - червні 2021 року подаровано 320 примірників документів.

Щиро дякуємо всім дарувальникам за добру справу і запрошуємо читачів ознайомитися з новинками!

Видавництво "Майстер книг" передало до фонду бібліотеки низку книжок про історико-культурну спадщину кримських татар. Серія "Кримськотатарська проза українською" ініціатором якої є директор видавництва Павло Сачек має на меті представити українському читачеві широку палітру кримськотатарської літератури: від класики до сучасних письменників.

Для читачів ці книжки цікаві тим, що крізь призму художніх творів можна побачити історичні події і постаті початку ХХ століття.

Дарунок полковника юстиції у відставці Амонса Андрія Івановича:

Місця / місце пам’яті в польсько-українському діалозі порозуміння (до 80-х роковин латинського злочину) / Посольство Республіки Польща в Києві, Федерація польських організацій в Україні, Інститут історії України НАН України. – Київ-Варшава : ПРІНТЕКО, 2020. – 237 с.

Книга вийшла друком за сприяння Посольства Республіки Польща в Україні, Федерації польських організацій в Україні (ФОПвУ), Інституту історії України НАН України.

Биківня і Катинь, належить до найбільших злочинів комуністичного тоталітарного режиму вчинених у нахабний і брутальний спосіб із порушенням як радянського законодавства, так і норм міжнародного права. На сторінках книги обговорюються масові поховання жертв радянських репресій в Україні; проблеми виявлення та дослідження; людський вимір Катинського злочину; українське відлуння Катині; меморіалізація історії періоду Другої світової війни; суспільно-культурний та політичний резонанс; україно-польські взаємини крізь призму місць національної пам’яті та ін.

Варніцкі В. Сибір : повчальна документальна розповідь очевидців про ненависть і злочинне ставлення Росіян до інших Націй на прикладі польських родин / В. Варніцкі. – Київ : Фенікс, 2019. – 156 с.

Для гноблення і вбивства людей зовсім не потрібні табори на зразок Освєньціма. Не потрібні наглядачі, крематорії і в’язниці. Є місця на землі, де, як мовиться, – "жити можна, а кохатися не захочеш". На підставі записів у щоденниках та розповідей очевидців, вдалося відтворити трагічну історію життя на нелюдський землі, у наскрізь просякнутому брехнею і страхом совєцько-російському комуністичному "раю".

Водотика Т. Почесні громадяни Києва 1872 - 1917 / Т. Водотика. – Сучасний письменник, 2019. – 224 с.

Книга стала лавреатом конкурсу Книжка року 2019 у номінації Візитівка, підномінації Краєзнавча і туристична література, етнографія, історія повсякдення, дорожні нотатки.

"Почесний громадянин міста Києва"… Що це за звання, хто міг його отримати у Старому Києві та за які заслуги. Пошукам відповідей на ці та інші питання присвячене наше видання. Під однією обкладинкою зібрані розповіді про два десятки відомих людей, які жили, або певний час працювали в столиці Південно-Західного краю з другої половини XIX до початку XX століття. Серед них є бізнесмени й громадські діячі, вчені й лікарі, губернатори і генерал-губернатори, міські голови та навіть два прем’єр-міністри. Внесок більшості з них у розвиток Києва був відмічений міською думою – вони удостоїлися звання почесного громадянина. А є й ті, хто жертвував величезні кошти на благодійність, багато часу приділяв міським справам і беззаперечно мав би отримати визнання у вигляді почесного громадянства, але чомусь цього не сталося.

Жерар де Кортанз Фріда Кало. Безжальна врода / пер. з франц. І. Рябчій ; передм. І. Карпи. – Київ : Нора –Друк, 2020. – 192 с.

У біографії видатної мексиканської художниці Фріди Кало відомий французький письменник і журналіст Жерар де Кортанз відкриває перед читачами світ шалених почуттів, непримиренних пристрастей, безкомпромісної богеми та політичних інтриг. На сторінках цієї книжки постає вся суть Мексики – через образи її найвідоміших митців, її символи: Фріду Кало і Дієго Ріверу.

Кондель-Пермінова Н. М. Хрещатик комунікатор між часами / Н. М. Кондель-Пермінова. – Київ : Сидоренко В. Б., 2021. – 424 с.

Книга присвячена Головній вулиці і площі не тільки столиці, але і всієї України. Розглядаються примусові трансформації Хрещатика у 1930-х роках; перипетії конкурсних змагань 1940-х років стосовно пошуку кращих концептуальних рішень повоєнного розпланування і стилістичних орієнтирів, досвід відбудовчих робіт.

Окремим розділом представлено десять архітектурних есеїв повоєнного Хрещатика, в Фяких розкривається зашифрований авторами зміст створених архітектурних форм.

Викладено наслідки публічного усвідомлення подій Революції Гідності у вигляді результатів двох Міжнародних архітектурних конкурсів 2015 – 2018 років.

Кобалів Д. Стежками Новицького : історичний путівник по Хортиці / Запоріжжя : Дике Поле, 2018. – 180 с.

Першорядну увагу приділено пам’яткам Хортиці, починаючи від перших, знайдених Новицьким, й закінчуючи нещодавніми, відкритими лише кілька років тому.

Круглик Л. Форпост на кордоні : історія села Секретарка в архівних документах і спогадах старожилів / Л. Круглик. – Врадіївка : А. Г. Коваленко, 2020. – 168 с.

У книзі зібрані архівні документи, спогади старожилів, матеріали музею історії села Секретарка Кривоозерського району Миколаївської області від давніх давен до нашого часу. Окремий розділ присвячений місцевій усній народній творчості – приказкам, прислів’ям, легендам і пісням. Показано сучасний соціально-економічний портрет села. Книга ілюстрована документальними фотосвітлинами.

Марголіна І. Дзеркало вічності : Київська Кирилівська церква та Свято-Троїцький монастир / І. Марголіна, В. Ульяновський. – Київ : Либідь, 2019. – 384 с.

Автори книги подають історію Кирилівської обителі впродовж XII – XVIII ст., спираючись на унікальні архівні матеріали, нововиявлені артефакти. Пропонуються нові гіпотези щодо часу та обставин заснування храму, його посвяти Св. Кирилу Александрійському, архітектурних особливостей та системи фрескового розпису. Детально змальовано духовне та побутове життя монастиря – його ігуменів, братії, прочан, зв’язки обителі з козацтвом і Січчю. Розлого відтворена історія відкриття давніх кирилівських фресок на початку 80-х років XIX ст. А. Праховим та М. Врубелем. Глибоко аналізується "світ Врубеля", його стінопис та ікони.

Пагіря О. Карпатська Україна в документах Другої Чехо-словацької республіки : у 2 кн. / перекл. із чеської Ірина Забіяка, картограф Д. Вортман. – Львів : Україна Модерна ; Український Католицький Університет, 2020.

Події в Карпатській Україні в середині березня 1939 р. стали найкривавішим епізодом у ході ліквідації Чехо-Словаччини і єдиним засвідченим на теренах республіки збройним опором проти зовнішньої агресії.

Запропонований до уваги збірник вводить у науковий обіг 469 невідомих досі урядових, політичних, військових і дипломатичних документів Другої Чехо-Словацької республіки, у рамках якої відбувалося творення Карпатської України. Він є першою масштабною публікацією архівних джерел чеського походження на цю тему, які дають можливість поставити події на Закарпатті у 1938 – 1939 рр. у загальний чехословацький контекст і відповісти на ряд нових запитань.

Сіреджук П. Галицька Гуцульщина доби Західно-Української Народної Республіки / П. Сіреджук. – Львів : Распр-7, 2019. – 544 с.

Пропонована праця досліджує питання державного і військового будівництва на теренах Галицької Гуцульщини доби ЗУНР та участь гуцулів у польсько-українській війні 1918 – 1919 рр. Велика увага акцентована на участь краян у визвольних змаганнях за соборність України в 1918 – 1920 рр., а також боротьбі гуцулів за соціальне і національне визволення, котра свого апогею сягнула у виразі Гуцульського повстання 1920 р. та розгортанні на Верховинщині і Надвірнянщині партизанського руху. Одночасно висвітлено процес інкорпорації краю до складу польської держави.

Свята України в національному музеї народної архітектури та побуту України / Київ : Горобець, 2020. – 104с.

У книзі подані статті про народні календарні свята й обряди річного циклу, етнографічні ярмарки, дні народних ремесел та пам’ятні дати в історії України, які проводилися в Музеї, починаючи з 1980-х років, розповідається про історію впровадження цих традицій, які поширилися згодом по всій Україні. Статті написані науковими співробітниками, які досліджували ці свята і проводили їх у Музеї. Кожна стаття науково інформативна, багато ілюстрована кольоровими фотографіями. Учасниками свят були фольклорні колективи з усіх регіонів України, які ще володіли високим рівнем автентичного виконання пісенного фольклору і обрядодій, представляли традиційний одяг. Особливий інтерес у відвідувачів викликали свята колективної праці – жнива, сінокіс, які наприкінці минулого століття ще не забулися у селах і в Музеї виконувалися по-справжньому, а відвідувачі могли спробувати і косити, й жати, і зібрати обжинкову квітку з колосків. Фотоілюстрації познайомлять молоде покоління читачів з казковим світом етнічної культури українців, а старших наведуть на спогади про минуще, незабутнє.

Осьмир Сучасність. Мудрости Г. Сковороди : Світоглядний нарис. – Львів : Література та мистецтво, 2020. – 136 с.

За визнанням ЮНЕСКО, Г. С. Сковорода входить у п'ятірку найвизначніших мудреців всіх часів і народів. Тож заглиблюючись у мудрість Сковороди, ми проникаємо в духовну спадщину людства. Витікаючи із джерела української звичаєвої культури та українського світогляду, мудрість Сковороди є вселюдською, це планетарне мислення високої людини, високого Духу і Свідомости. У філософській спадщині українського мандрівника гармонійно поєднані первинні засади людського буття: світогляду, релігії, моралі, устрою, економіки. Мудрість є ґрунтом при творенні України і врешті щастям кожного і всіх водночас.

Тимошенко Л. Руська релігійна культура Вільна. Контекст доби. Осередки. Література та книжність (XVI – перша третина XVIІ ст.) : монографія. / Л. Тимошенко. – Дрогобич : Коло, 2020. – 796 с.

Монографія присвячена дослідженню руської релігійної культури ранньомодерного Вільна – своєрідного руського "Вавилона". У роботі, опертій на багату джерельну базу, сучасний інструментарій і міждисциплінарний підхід, особливу увагу звернено на історію руських осередків релігійного відродження: православних монастиря і братства Св. Трійці (XVI ст.); унійного монастиря Св. Трійці і православного монастиря та братства Св. Духа (перша третина XVIІ ст.). У центрі дослідження аналіз руського книговидання як дзеркала руської релігійної культури і тд.

Іван Чабан : етнограф, художник, композитор. 1868 – 1957 / упоряд. Кузишин О. – Львів : Растр-7, 2020. – 208 с.

Органічно переплітаючи своє життя з соціяльними проблемами тогочасного суспільства. Він детально описує процес навчання в тогочасних школах, знаряддя письма, спосіб виготовлення чорнила, записує ноти і тексти пісень, яких його навчили. Повідомляючи про гру на весіллях, описує ці весілля, наводить записи весільних мельодій. Характеризуючи народний інструмент тамборок, робить малюнки його варіянтів, описує деталі, спосіб гри на інструменті і навіть намагається передати звучання. Автор подає цікаві відомості про художників Т. Копистинського, та А. Грабовського, у яких він вчився малювати, описує процес навчання рисунку. В рукописі знаходимо опис народних ігор, їх зарисовки, тощо.

Франко про освіту та виховання / упоряд. та комент. Г. Сабіт. – Дрогобич : Коло, 2020. – 436 с.

У виданні системно й у хронологічному порядку представлено статті І. Франка про освіту і виховання. Усі тексти подано за першодруками або за останніми прижиттєвими публікаціями автора.

Федорів Т. Ф. Наш Бандера / Т. Ф. Федорів. – Івано-Франківськ : Нова Зоря, 2008. – 92 с.

Книжка, яка пропонується читачеві до 100-річчя Степана Бендери - неординарний погляд нашого сучасника на український феномен, власне тлумачення драматичного поєднання українського патріотизму і української демократії. Життєпису Степана Бандери, його рідних, близьких, побратимів, односельчан - патріотів своєї землі, присвячена ця книга. Тут ви знайдете короткий виклад біографічних даних Провідника ОУН, матеріали про діяльність С. Бандери на Калущині, спогади його односельців, розповіді про багатьох відомих особистостей, про пам'ятні місця Старого і Середнього Угриновів. Автор не боїться шквалу критики опонентів, висловлює сміливі ідеї, які, можливо, наше суспільство ще не готове сприйняти.

Цибуленко Л. О. Історія Криму : навч. метод. посібник / Л. О. Цибуленко, Г. В. Цибуленко. – Херсон : Вишемирський В. С., 2020. – 200 с.

Навчально-методичний посібник містить матеріали, що забезпечують глибоке опанування курсу "Історія Криму". В посібнику наведено історію населення півострову з часів античності до сьогодення, висвітлено ключові події політичного, соціально-економічного та соціокультурного розвитку, показано процеси етногенезу та розгортання на теренах Криму геополітичних конфліктів різних імперій в їх цивілізаційному протистоянні.

Ярема Б. Вчитель з Надсяння / Ярема Б. – Львів : Растр-7, 2020. – 192 с.

В книзі зібрано спогади про нелегке життя народного вчителя, вихователя не одного покоління свідомих громадян, патріотів-українців. Доторкаючись до цих спогадів, прочитуючи уважно і аналізуючи їх з погляду сучасності: не кожен із нас міг би витримати такі поневіряння і залишити у серцях близьких до нього людей оті його настанови до поваги та любові всього світлого, духовного і національно-свідомого.

Нещодавно фонд НІБУ поповнився на 270 примірників дарунків.

Високо цінуємо внесок всіх дарувальників – це відчутна підтримка і допомога у збереженні та збагаченні культурної спадщини України.
Пропонуємо ближче познайомитися з творчістю української письменниці іспанського походження Наталени Андріївни Королеви (1888 – 1966 рр.).
Українська письменниця, археологиня і театральна акторка є авторкою творів на біблійну, міфологічну та історичну тему.


 Наталена Королева – дивовижна постать української літератури ХХ ст., на жаль, як і притаманно українським літераторам, що працювали впродовж 20-60-х років ХХ ст., її творчість за життя не стала широко відомою й належно поцінованою. Лише віднедавна спостерігається зростання видавничого, читацького та наукового інтересу до її прози.

Дарунок доцента кафедри українознавства і філософії Івано-Франківського національного медичного університету Ігоря Любчика :
Любчик І. Лемківські долі : трагізм і пам’ять поколінь / Ігор Любчик. – Івано-Франківськ : Ярина, 2020. – 192 с.
Автор висвітлює складні сторінки історіі найзахіднішої етнографічної групи – лемків, яка внаслідок радянсько-польської змови стала жертвою трагічних післявоєнних депортаційних акцій з рідних етнічних теренів і назавжди їх втратила. У книзі використано матеріали українських архівних та бібліотечних фондів Києва, Львова, Івано-Франківська, польських джерел з Варшави, Кракова, Перемишля та словацьких - з Кошице, Пряшева, Свидника.

Битва за Україну / упоряд. О. Волосевич. – Львів : Апріорі, 2019. – 120 с.
У цій книжці розповідається про визначні битви українських вояків. Визначні не з погляду розміру армій та кількості зброї, а за глибиною народної пам'яті про них та впливу на історичну долю України. Ці битви й бої, перемоги й поразки наших предків зробили Україну Україною, а нас – українцями.

Голиш Г. М. Дмитро Лисун: від Гірників до Плешканів : документальна повість, спогади / авт.-упоряд. Г. М. Голиш; перед. сл. В. А. Ющенко. – Черкаси : Вертикаль, 2020. – 248 с.
На підставі архівних документів та спогадів подано життєпис відомого аграрія й громадсько-політичного діяча, заслуженого працівника сільського господарства України Дмитра Олександровича Лисуна. Окремим блоком уміщено добірку спогадів колег, друзів, рідних, близьких героя книги.

Лауер Венді. Фурії Гітлера. Німецькі жінки у нацистських полях смерті / Венді Лауер; пер. з англійської В. Іваненко. – Київ : Укр. центр вивч. історії Голокосту, 2020. – 280 с.
У книжці представлено історії декількох молодих німецьких жінок, які через різні життєві обставини, бажання професійних здобутків або особисту відданість нацистським ідеям опинились віч-на-віч із Голокостом і геноцидом. Деякий час вісім із тринадцяти жінок, про яких іде мова у виданні, були тісно пов’язані з окупованою Україною. Вони відвідували гетто у Львові, Рівному і Дрогобичі, були спостерігачками «акцій» у Тернополі, Бучачі та Житомирі, а деякі з них стали вбивцями у Львові та Гряді. Ці жінки були вчительками, медсестрами, секретарками або ж дружинами нацистів. Окрему увагу авторки присвячено подальшим долям жінок.

Базів В. Антихрист. Справжня історія Орди-Росії : Т. 2. Престол сатани (1917 р. – наші дні) / В. Базів; худож.-оформлювач М. С. Мендор. – Харків : Фоліо, 2020. –283 с.
Другий том "Престол сатани", що охоплює період від 1917 року і до проголошення на руїнах "Імперії зла" незалежної України, – це багатомільйонний мартиролог найкривавішої у вселюдській історії антихристиянської держави, яка пішла війною проти Бога.

Війна Клари: правдива історія дівчини про дивовижний порятунок від нацистів / співавт. Стівен Гланц; пер. з англ. В. Бобров. – Київ : Український центр вивчення історії Голокосту, 2020. – 348 с
Після того як нацисти захопили Жовкву, життя п’ятнадцятирічної єврейської дівчини Клари змінилося назавжди. Коли навколо почалися вбивства й депортації містян, родина Клари та ще дві сім’ї сховалися у саморобному бункері. Над ними жила родина Беків.
Пан Бек, п’яниця, бабій і самопроголошений антисеміт, – нетиповий для героїчних учинків персонаж, однак він упродовж усієї війни ризикував своїм життям, щоб уберегти підопічних. Життя під його заступництвом не було передбачуваним. Іноді здавалося, що загроза від Бека є не меншою за загрозу зовні.

Булатова М. М. Боротьба. Енциклопедія в запитаннях і відповідях / М. М. Булатова. – Київ : Олімпійська література, 2017. – 576 с.
У виданні представлено широкий довідковий матеріал про місце боротьби у системі виховання та у програмах Олімпійських ігор стародавньої Греції, інформацію про роль циркового мистецтва у розвитку  цього виду спорту, видатних борців, які стояли біля колиски зародження і становлення боротьби.
Відмітною особливістю книги є органічне поєднання тексту з творами різних видів мистецтв, що істотно доповнює викладене і дозволяє поринути у час описаних подій.

Балух В. О. Середньовічна Європейська культура : підруч. для студентів закл. вищ. освіти / В. О. Балух, В. П. Коцур ; Нац. акад. пед. наук України. – Чернівці : Друк Арт, 2020. – 590 с.
Підручник містить системний виклад культурного поступу європейських країн середньовічної епохи, починаючи від варварських завоювань континенту і завершуючи ранньоренесансним періом (ІV – XV ст.). У виданні подано численний ілюстративний матеріал і змістовні додатки (термінологічний словник, географічні назви, перелік видатних представників середньовічної європейської культури).

 Бура Д. Віталій Марків / Д. Бура; худож.-оформлювач Є. В. Вдовиченко. – Харків : Фоліо, 2020. – 153 с.
"Це судять не мене – це судять Україну! Але я не здамся, я повинен боротися…" – це слова українського патріота Віталія Марківа. Довгі три роки український військовослужбовець перебував за ґратами в Італії: після років слідства, у 2019 році суд міста Павія засудив нацгвардійця до 24 років позбавлення волі: його звинувачували у причетності до загибелі італійського фотокореспондента Андреа Роккеллі та його перекладача, росіянина Андрія Міронова у травні 2014 року на сході України. Захист Марківа вважав вирок несправедливим. 29 вересня суд в Мілані розпочав розгляд апеляції у справі Віталія Марківа. Після вивчення додаткових матеріалів, наданих захистом, суд присяжних повністю виправдав Віталія. 3 листопада Марків залишив в’язницю суворого режиму і повернувся в Україну.

Дерев’яні церкви Карпатського регіону України і Польщі . – Львів : Ґердан, 2011. – 36 с.
Міністерством культури, міністерством закордонних справ, Національною комісією України в справах ЮНЕСКО разом з Міністерством культури республіки Польща проведено роботу з підготовки спільної транскордонної номінації – "Дерев’яні церкви Карпатського регіону України і Польщі", з метою внесення найбільш цінних пам’яток  дерев’яної сакральної архітектури до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
З боку України до переліку пам’яток увійшли об’єкти Розташовані в Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській областях, які є зразками найдосконаліших досягнень в сакральній архітектурі України.

Завірюха Л. А. Презентація як самоствердження / Л. Завірюха. – Кам’янець-Подільський : Рута, 2021. – 528 с.
У книжку ввійшли інформаційні та інформативні тексти, як минулого так і сьогодення, які ілюструють історичні факти, події явища, як на світовому  колективному так і на індивідуальному рівнях. Книжка має 7 розділів. Кожен розділ автономний, презентує актуальні проблеми життя. У кожному із розділів розставлені акценти. Наприклад, чому турбулентність в країні давно і надовго? В окремому розділі представлені особистості, які ввійшли в історію. Мета – спонукати замислитись читача над тим, хто ми і навіщо живемо?

Кудряченко А. І. Федеративна Республіка Німеччина : засади демократичного сходження / А. І. Кудряченко. – Інститут всесвітньої історії НАН України, Київ : Фенікс, 2020. – 656 с.
У монографії на основі узагальнення багаторічних досліджень автора, викладених у кількох десятках опублікованих праць, проаналізовано особливості повоєнного розвитку Німеччини, суперечливого виникнення та розв’язання німецького питання в його політико-територіальних вимірах, витлумачено конституційно-правові засади демократичного поступу ФРН. З’ясовано сутнісні складові партійно-політичної системи, сходження представницької демократії, розкрито шляхи утвердження політичного лідерства за системи "канцлерської демократії". Досліджено взаємозв’язок заходів економічного піднесення з консолідацією суспільства задля демократичних перетворень повоєнного періоду, показано їх значення у наповненні змістом соціальної держави і громадянського суспільства в подальшому. Розкрито етапи спокутування тягаря вини та подолання нацистського і тоталітарного минулого, проаналізовано засади формування нової стратегії державної національної політики у контексті сучасних викликів та імперативів.

 Курок О. Олександр Довженко в рецепції сучасної наукової думки / О. Курок та ін. – Харків : ХІФТ, 2019. – 416 с.
У монографії з позицій сьогодення висвітлюється життєвий і творчий шлях видного українського кінорежисера, письменника й художника Олександра Довженка упродовж різних періодів. Акцентується  на затемнених сторінках життя митця, у тому числі його службі в армії УНР, перебуванні в застінках більшовицьких спецслужб, дипломатичній роботі в Польщі й Німеччині, роботі в якості художника-ілюстратора у Харкові, кінематографічній діяльності, взаєминах з Й. Сталіна, М. Хрущовим тощо.

Роман Корогодський : спогади друзів, листування / упоряд. К. Сінченко. – Київ : Дух і Літера, 2020. – 336 с.
До першої частини книжки увійшли спогади про літератора, кінознавця, видавця, активного учасника руху шістдесятників Романа Корогодського, а також автобіографія й літературний портрет дружини – Оксани Ящишин. До другої – листування з львівською художницею Іванкою Крип‘якевич-Димид, що охоплює останні п‘ять років їхнього спілкування. Книжку поділено на дві частини, як, за словами самого Романа, було поділено його життя, – до зустрічі з дружиною Оксаною та після.

Терський С. Археологія міста Володимира / С. Терський. – Володимир-Волинський, Новгород-Волинський : НОВОград 2019. – 244 с.
У монографії  на археологічних матеріалах розглянуто культурно-історичні процеси у Західному Побужжі від давньої до ранньомодерної доби. На цій територіі в Х-ХІ ст.. сформувалося місто Володимир – одне з найстаріших міст Східної Європи, засноване великим київським князем Св. Володимиром. Простежено зміни у топографії, матеріальній культурі міста Володимира протягом Х-ХІІІ ст. Аналіз археологічної  спадщини міста проведено через призму результатів робіт Волинської археологічної експедиції Львівського історичного музею під керівництвом С. Терського, яка у 1987-2001 рр. досліджувала археологічні пам’ятки Володимира – столиці древньої Волині.

Товариство яке змінило Політехніку : спогади, роздуми, документи, світлини / укл. Я. Величко; за ред. Х. Бурштинської. – Львів : Львівська політехніка, 2019. – 608 с.
Видання присвячено 150-річчю Товариства „Просвіта“ ім. Т. Шевченка і 30-річчю його діяльності у Львівській політехніці. Історію виникнення і становлення Товариства викладено у світлинах і спогадах політехніків, які були учасниками буремних подій 80–90-х років минулого століття, брали участь у відродженні „Просвіти“ й упродовж багатьох років активно працюють у Товаристві, виховуючи гідних громадян України. Видання зацікавить не тільки тих, хто пам’ятає боротьбу українців за рідну мову й державу, а й молоде покоління, для якого це вже далека історія.

Середа О. Османсько-українська дипломатія в документах XVII-XVIII ст. / О. Середа. – Київ; Стамбул : НАН України Інститут сходознавства ім. А. Ю. Кримського ; Стамбульський університет, 2019. – 176 с.
В історико-документальному дослідженні вперше запропоновано широке коло джерел з історії дипломатичних відносин Османської держави з Гетьманською Україною. Зокрема, представлено документи османсько-турецькою мовою, здійснено транслітерацію сучасною турецькою графікою та переклад на українську мову. Документи з османсько-українських взаємин охоплюють період гетьманування Богдана Хмельницького, Петра Дорошенка, Юрія Хмельницького, Івана Мазепи і Пилипа Орлика. Заключним меморандумом Пилипа Орлика (французькою мовою з перекладом на українську) щодо двостороннього договору узагальнюється гетьманський період українсько-османської дипломатії.

 Мулярчук Є. Філософія і педагогіка покликання / Є. Мулярчук. – Київ : Дух і Літера, 2019. – 344 с.
У монографії розкривається сенс феномену покликання людини у філософському та педагогічному аспектах. Показано ґенезу ідеї покликання людини в європейській культурі, релігійні та секулярні джерела її формування. Проведено феноменологічний аналіз покликання та розглянуто етичні проблеми його реалізації особистістю. Висвітлено результати власного емпіричного дослідження уявлень про покликання учнівської і студентської молоді та вчителів в Україні. Здійснено міжкультурне порівняння досвіду покликання студентів педагогічного фаху з України та США. Проаналізовано практичне значення чинника покликання в контексті завдань розвитку та реформування системи освіти в Україні.

Максюта М. Є. Григорій Сковорода : стійкість пошуку / М. Максюта ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. – Херсон : Олді-плюс, 2020. – 318 с.
Проаналізовані основні проблеми філософії Г. Сковороди, зокрема, висвітлені питання єдності життя і філософської творчості українського мислителя, філософії та філософування у педагогічному процесі, метафізика національного образу буття, морально-світоглядової спрямованості «розуму історії», свободи та ідеалів «істинної» людини.

Ушкалова О. Запах дощу… спогади про Леоніда Ушкалова. / О. Ушкалова, О. Ушкалов – Київ : ДУХ і ЛІТЕРА, 2020. – 264 с.
Книжка про нашого великого сучасника, справжню гордість української та світової гуманітарної науки. Леонід Володимирович Ушкалова (1956-2019) – доктор філологічних наук, професор Харківського національного педагогічного університету, автор сотень блискучих робіт з історії української літератури та філософії, найбільший дослідник життя і творчості Г. С. Сковороди. До книжки увійшли спогади дружини й сина вченого, фрагменти епістолярної спадщини, матеріали із родинного архіву, вибрані місця із переписки з друзями та колегами, різножанрові твори, присвячені цьому видатному представникові харківської філологічної школи.

 

 

 

У січні – лютому 2021 року фонд Бібліотеки поповнився на 270 примірників дарунків.

Дякуємо партнерам та друзям бібліотеки за подарунки і пропонуємо читачам ознайомитися з новинками:

 

Двотомник Олега Сенцова "Хроніка одного голодування" та "4 з половиною кроки" вийшов друком у "Видавництві "Старого Лева".

Перший том – "Хроніка одного голодування" – це тюремний щоденник, який кремлівський в’язень Олег Сенцов почав вести у травні 2018 року, на третій день після того, як оголосив безстрокове голодування з вимогою звільнити українських політв’язнів. День за днем, протягом 145-ти днів, незважаючи на моральний тиск і фізичне виснаження, дрібним нерозбірливим почерком у зошиті Олег відверто, різко і гранично точно фіксував свої тюремні будні в російській в’язниці, спостереження і думки.

У другому томі, який отримав назву "4 з половиною кроки", міститься збірка малої прози Олега Сенцова, написана в російській тюрмі. Що відчуває людина, вперше потрапивши до в'язниці? Як за товстими стінами й тьмяними вікнами з подвійними ґратами, у тісних і брудних камерах живуть арештанти? Яких правил і законів доводиться дотримуватися, опинившись там? Автор розповідає про життя в'язнів та про обставини, що привели їх у неволю, максимально об’єктивно й відсторонено – не виправдовує, не засуджує, лише засвідчує. Разючі, часом жахливі факти поруч із вивіреними точними деталями створюють переконливе тло, на якому й розгортаються події чиїхось життів.

 

Авраменко О. О. Білокур / О. О. Авраменко. – Національний музей українського народного декоративного мистецтва. – Київ. – 168 с.

Національний музей українського народного декоративного мистецтва презентує монографічне дослідження мистецтвознавці Олесі Авраменко, присвячене життєвому і творчому шляху народної художниці України Катерини Білокур (1900-1961), подане на тлі історичних, часом трагічних подій ХХ ст. Творчість Катерини Білокур розглядається у контексті світових мистецьких тенденцій означеного часу.

У книзі здійснено фаховий аналіз творчого доробку художниці, висвітлено її нелегку життєву долю. Видання присвячене 120-річчя від дня народження Катерини Білокур.

Балух В. О. Середньовічна європейська культура / В. О. Балух, В. П. Коцур. – Чернівці : Друк Арт, 2020. – 592 с.

Підручник містить системний виклад культурного поступу європейських країн середньовічної епохи, починаючи від варварських завоювань континенту і завершуючи ранньоренесансним періодом (IV- ХV ст). У виданні подано численний ілюстративний матеріал і змістовні додатки (термінологічний словник, географічні назви, перелік видатних представників середньовічної європейської культури, бібліографію предметний, географічний та іменний покажчик).

Тетяна Яблонська. Щоденники, спогади, роздуми / упоряд. Г. Атаян, І. Зайцева. – Київ : Родовід, 2020. – 584 с.

Це унікальна можливість з перших вуст дізнатись про долю художниці та епоху, в яку їй довелось жити. Більшість текстів публікуються вперше. Це приватні думки та спогади, спостереження, подорожні нотатки та історії створення картин, які за життя зафіксувала Тетяна Яблонська. Книжка дає можливість оцінити непересічний літературний талант мисткині, і пропонує багатий матеріал для мистецтвознавців. Приміром, у збірці є історії створення окремих творів та детальний опис павільйонів на Венеційській бієнале 1972 року, враження від шедеврів галереї Уффіці у Флоренції, базилік Равенни, Венеції, Флоренції, шарму Парижа та Лувру. А також спогади про дитинство, розповіді про колег і вчителів, хроніка митця в радянській системі.

Галанакі Р. Життя Ізмаїла Ферика-паші. Шип у серце / Р. Галанакі; пер. з грець. А. О. Савенко; худ. М. С. Мендор. – Харків : Фоліо, 2020. – 188 с.

Головним героєм твору став величний воїн Ізмаїл, що за свої досягнення в боротьбі з християнством у досить ранньому віці був удостоєний звання Ферика-паші (титул перших сановників у Туреччині, що відповідає нашому дивізійному генералу). Проте сам же від народження був християнином, а до мусульманського Єгипту потрапив у 9 років з Криту. Беручи участь у нападі на рідну землю та придушуючи Критську революцію, яка за іронією долі фінансувалася рідним братом Ізмаїла, головний герой опиняється у трагічній ситуації, адже його душа стала полігоном зіткнення потужних грецької та османської культур-опонентів.

Джонс А. Геноцид. Вступ до глобальної історії / пер. з англ. К. Диси. – Київ : Дух і Літера, 2019. – 696 с.

Це наймасштабніший за своїм охопленням посібник із проблем геноциду серед усіх, що видані дотепер. У цій унікальній книжці, яка відображає найновіші підходи в дисципліні genocide studies, геноцид розглядається водночас і як історичне явище, і як теоретичний та правовий концепт. Автор докладно розкриває витоки, глибину і людський вимір трагедій, що сталися на різних континентах, висвітлює роль війни, імперіалізму та соціальних революцій у розпалюванні геноцидного полум’я. Адам Джонс також приділяє увагу проблемам історичної пам’яті, ініціативам із відновлення правди і справедливості, стратегіям гуманітарних інтервенцій і запобігання новим злочинам. Книжка представляє феномен геноциду в перспективі соціальних наук: психології, соціології, антропології, гендерних студій, політології та теорії міжнародних відносин.

Інгліс М. Без ніг на Еверест / М. Інгліс; пер. з англ. Т. Багай; худож.-оформлювач М. Мендор. – Харків : Фоліо, 2020. – 251 с.

15 травня 2006 року новозеландець Марк Інгліс, чоловік без обох ніг, втілив мрію свого дитинства – підкорив вершину найвищої гори світу. Книга розповідає про підготовку Марка до спроби піднятися на Еверест, включно зі сходженням на Чо-Ойю в Гімалаях і накопиченням сил до штурму вершини. Але досягнути вершини Евересту – це лише половина шляху, адже треба ще й спуститися вниз живим. У книзі викладено повну історію Маркової експедиції на Еверест – історію рішучості, болю, суперечок і подолання здавалось би непоборних перешкод, як фізичних, так і психологічних. У ній безліч захопливих деталей, що дають уявлення про світ екстремального альпінізму.

 

Лісовий В. Україна : повернення часу. Політико-філософські роздуми / упоряд. Н. Вельбовець, В. Лісова . – Київ : Дух і Літера, 2019. – 712 с.

Перед вами збірка статей українського філософа-дисидента В. Лісового (1937–2012), який повною мірою відчув на собі ставлення радянської влади до незгодних з нею інтелектуалів. У книзі йдеться про такі засадничі поняття, як культура (в тому числі політична), ідеологія, мова, освіта, патріотизм і націоналізм, масова свідомість і цінності, а також про життя і діяльність деяких видатних українських інтелектуалів, імена яких широкому загалові здебільшого невідомі, зокрема Д. Чижевського, І. Лисяка-Рудницького і Д. Донцова. Автор наголошує на важливості таких категорій, як пам’ять, розмаїття культурних та індивідуальних світів, національна самобутність, свобода тощо.

Лисяк-Рудницький І. Щоденник / І. Лисяк-Рудницький. – Київ : Дух і Літера, 2019. – 696 с.

Щоденники Івана Лисяка-Рудницького належать до категорії знахідок, про які історики можуть лише мріяти. Вони містять першорядні деталі щодо широкого спектру подій: життя Львова 1930-х років, української громади Кракова у 1939-1940 рр., побуту у нацистському Берліні та окупованій Празі у 1940-1945 рр., побуту на еміграції у Західній Європі та США у 1945-1954 рр. і, нарешті, радянської Москви і радянського Києва у 1970 р. Ці деталі помережені коментарями та спостереженнями Івана Лисяка-Рудницького і кидають нове світло на центральні сюжети української історії ХХ століття, а також на його особисте формування як одного з найбільших українських істориків.

Польська солідарність з Майдану / за ред. І. Берлянд, Л. Фінберга, О. Андреєвої. – Київ : Дух і Літера, 2020. – 400 с.

У пропонованій книзі йдеться про ставлення Польщі й поляків до української Революції Гідності 2013–2014 років. Жодна країна не продемонструвала українській Революції Гідності такої підтримки на всіх рівнях: республіканської влади, територіальних громад воєводств і міст, громадських організацій, приватних осіб і компаній, як Польща. Про мотиви такого ставлення до Майдану, про характер допомоги – дипломатична підтримка, громадянська солідарність, гуманітарна допомога, лікування в Польщі поранених майданівців, підтримка сімей загиблих тощо – розповідають люди різних поколінь, політичних переконань і занять: дипломати, бізнесмени, журналісти, урядовці, представники українських громад у Польщі, волонтери, громадські діячі й активісти, священники, медики. Видання містить різноманітні матеріали: статті, уривки з книг, записи свідчень, тексти, спеціально написані для цієї книги.

Пивоваров С. Хрест приподобного Марка Печерника. Пам'яткознавче дослідження / С. Пивоваров, О. Крайня, В. Курлов. – Київ : НКПІКЗ; Фенікс, 2020. – 180 с.

Видання присвячене вивченню духовної святині, яка зберігається у фондах Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника – хресту преподобного Марка Печерника. На основі писемних та іконографічних джерел, вітчизняної та зарубіжної історіографії, результатів металографічної експертизи автори досліджують проблемні питання походження хреста-релікварію, ускладнення києво-печерської традиції вшанування святині, уточнюють хіміко-технологічні ознаки твору мистецтва металопластики.

Пивоваров С. В. Літописний Василів у Середньому Подністров’ї. Історико-краєзнавчі нариси / С. В. Пивоваров. – Київ : НКПІКЗ; Фенікс, 2020. – 184 с.

Книгу присвячено минулому одного із найбільших літописних поселень в Середньому Подністров’ї ХІІ – першої половини ХІІІ ст. – давньоукраїнському місту Василів на Буковині. В роботі проаналізовано археологічні старожитності на території поселення від доби палеоліту до раннього нового часу. Особливу увагу приділено топографії й планіграфії міського осередку, характеристиці культових й житлових будівель, історичних реконструкціях, а також гіпотезах і версіях із минулого Василева княжої доби.

Стріха М. Український переклад і перекладачі: між літературою і націєтворенням / Стріха М. – Київ : Дух і Літера, 2020. – 520 с.

У книзі дано розгорнуту панораму розвитку українського перекладу від Княжої доби й до нашого часу. Особливу увагу приділено перекладові й перекладачам ХІХ–ХХ ст., чия діяльність, окрім літературного, мала й виразне націєтворче спрямування, сприяючи проведенню чіткої межі між українцями і панівними націями імперій, до складу яких входили українські землі. Така роль українського перекладу не була унікальна: подібну функцію виконував німецький переклад другої половини XVIII ст., за часів домінування серед вищих верств розділеної Німеччини французької мови й культури, чи каталонський переклад ХХ ст., за часів здійснення урядом Франко примусової "кастилізації" Каталонії. Проте саме історія українського перекладу наповнена найбільшою кількістю драматичних сюжетів, і саме доля провідних українських перекладачів складалася значно трагічніше, аніж в їхніх колег з інших країн, які також зазнавали чужоземного політичного чи культурного панування. Врешті-решт, саме роль українського перекладу в процесах сучасного націєтворення виявилася в силу низки історичних обставин вищою, аніж націєтворча роль перекладу в Німеччині чи Каталонії.

Росовецький С. Шевченко. Сучасна біографія / С. Росовецький. – Київ : Дух і Літера, 2020. – 472 с.

Для шанувальників Тараса Шевченка ця книжка стане джерелом щирих співпереживань, несподіваних біографічних відкриттів, а також – естетичної насолоди від доторку до творів митця, від його своєрідного гумору. Для нешанувальників, у кого неприязнь до українського генія викували радянська й пізніша школи, буде приємно побачити іншого Шевченка: в ситуаціях, хоч і вельми сумнівних із погляду моралі, але таких, що виявляють його пронизливу житейську відвертість і руйнують численні стереотипи культу поета. І ще – уважний читач зможе переконатись – як не далека миколаївська Росія від нинішньої, усе те, що відбувалося з українцями в середині XIX століття, відлунює і в столітті XXI-му.

Народна мудрість: притчі /упоряд. М. Гулей. – Чернівці : Друк Арт, 2020. – 80 с.

До збірки увійшли перлини народної мудрості – притчі, зібрані упорядником у селі Банилові-Підгірному, що на Буковині.

Поштівки давнього Тернопіля. Том 9. / Т. Циклиняк. – Тернопіль : Зелена жаба; Кам’янець – Подільський : Рута, 2020. – 352 с.

Це дев'ята книга серії "Дитинство Тернополя". Перший наклад книги - 300 примірників. Її упорядник, тернопільський краєзнавець Тарас Циклиняк впродовж 10 років досліджує довоєнний Тернопіль.

У книзі використано поштові листівки та світлини із приватних колекцій Віктора Кіяшка, Юрія Довбуша, Тараса Циклиняка, а також графічні роботи Володимира Поворозника із серії "Зникаючий Тернопіль".

Сергійчук В. "Голодні, босі і роздіті" …Українські діти в 1932-1933 роках. / В. Сергійчук – Вишгород : Сергійчук М. І., 2020. – 98 с.

У книзі розповідається про трагедію українських дітей у 1932-1933 роках, коли мільйони наших співвітчизників загинули голодною смертю з волі кремлівського диктатора.

Чобіт Д. Загибель Гути Пеняцької 28 лютого 1944 року: Кн. 1 Трагедія / Д. Чобіт. – Київ : Українська культура, 2020. – 612 с.

Книга висвітлює питання передумов і причин трагедії галицького села Гута Пеняцька на Львівщині та перебігу подій пов’язаних із його знищенням німецькими окупантами 28 лютого 1944 року. Особливо докладно, майже погодинно, відтворено основні події, які відбувалися у Гуті Пеняцькій в останні два дні її існува.

Чорний Г. Хто ми є, Українці? / Г. Чорний. – Київ : Ярославів Вал, 2020. – 224 с.

У цій книзі історія українців подається нестандартно: про найдавніші часи розповідають їхні гени, про середні й недавні часи – їхня мова і мови тих, хто знав їхніх предків, а все розказане підтверджують матеріальні свідки їхнього минулого життя, знайдені археологами.

Останнім часом фонд НІБУ поповнився на 180 примірників дарунків

Шановні дарувальники, Ваша допомога – це неоціненний внесок у розвиток культури, адже саме у книгах сховані вікові культурні надбання людства, за допомогою яких народи духовно розвиваються, збагачуються, підноситься рівень їх світосприйняття.

Величезна подяка видавництву "Кліо" за подароване унікальне видання, яке стало новою цінністю для нашої Бібліотеки! "Літопис" Самійла Величка належить до трьох найвідоміших та найповніших "козацьких літописів" і є пам’яткою козацької історичної думки першої половини XVIII ст.

Самійло Величко був канцеляристом Війська Запорозького і мав великі можливості для збирання та використання різних історичних матеріалів. Попри унікальність і популярність твір Величка ніколи не видавали цілком з відповідним науковим апаратом. На те були причини й цензурні обмеження, тому Літопис досі не був належним чином вивчений.

Пропоноване видання, що ґрунтується на оригіналі рукопису і його київській копії кінця XVIII ст., дасть змогу повніше оцінити події козацького періоду історії України, переосмислити багато історіографічних міфів та уточнити конкретні події. Видання вміщує повний текст праці Величка, реконструйований згідно з його задумом, біографію автора пам’ятки, кодикологічний аналіз оригіналу рукопису та Київського списку, історію створення рукопису, його зберігання і публікацій, історіографію, археографічні коментарі, таблицю використаних Величком документів, літературних й історичних праць, географічний та іменний покажчики.

Дарунки друзів та партнерів Бібліотеки :

Антропологічний код української культури і цивілізації: у двох книгах / кер. авт. кол О. О. Рафальський, Я. С. Калакура, В. П. Коцур, наук. ред.М. Ф. Юрій. – Київ : ІПіЕНД ім. І.Ф. Кураса НАН України, 2020.

У пропонованому виданні з’ясовуються історичні, теоретичні та методологічні засади наукового пізнання антропологічного коду української культури і цивілізації, їх самобутності і загадковості, в епіцентрі яких перебуває Людина як Унікальна і найвища цінність. Розкривається його сутність як сукупність образів, засобів біологічного і соціокультурного характеру, пов’язаних з певним комплексом стереотипів свідомості окремої людини або групи людей, які виражаються в архетипах, менталітеті, інтелектуальному, моральному і матеріальному житті, в політичній і соціальній організації суспільства, його культурі та цивілізації, транзитному характері і здатності успадковуватися. Аналізується зміст і функції антропологічного коду культури та цивілізації на різних етапах історії України – від найдавніших часів до сучасності як системи значень і типів мислення людини, її психології і менталітету, способів сприйняття нею цінностей, інтелектуального і емоційного розуміння світу, певної культури та цивілізації. Стрижнем антропологічного коду культури виступає людина, а антропологічного коду цивілізації – суспільство.

Боецій Северин Розрада від Філософії / Северин Боецій; пер. з лат. Андрія Содомори; передм. В. Кондзьолки. – Львів : Апріорі, 2020. – 208 с.

"Розрада від Філософії", поетично-філософська містерія пізньоримського мислителя Северина Боеція (бл. 480-524), у вишуканій художній формі ставить – і намагається розв’язати – низку питань, які в різні епохи спонукали до інтелектуального пошуку: про природу щастя і найвище благо; про Боже провидіння і присутність зла у світі; про свободу волі і передвизначеність. Твір справив величезний вплив на культуру європейського Середньовіччя та Відродження і назавжди лишився дорогоцінним духовним надбанням людства.

Браун  Л. Відлуння з Мізоча: зниклий штейтл / пер. з англ. Д. Аладька. – Рівне : Формат-А, 2020. – 74 с.

Книга розповідає про історію родини Лоуренса Брауна. Листи між родичами стали основою для розповіді, в якій тісно переплелись трагічні суспільно-політичні події ХХ ст. Видання акцентує на двох аспектах – особистісному (сімейному) та більш ширшому, пов’язаному з пам’яттю про загиблих жертв Голокосту. На прикладі подій геноциду євреїв Мізоча в 1942 р. автор намагається донести важливість боротьби з ксенофобією, антисемітизмом та формування толерантності в сучасному суспільстві.

Войтович Л. Миколаїв над Дністром: Місто і люди / Л. Войтович, Н. Ощипок. – Львів : Левада, 2020. – 596 с.

Праця присвячена історії міста Миколаєва над Дністром на Львівщині від його локалізації 20 лютого 1570 р. до середини 80-х рр. ХХ століття та яскравим особистостям чиє життя та діяльність пов’язані з цим містом, зокрема письменникам і поетам Миколі Устимовичу, Якову Головацькому, Валерію Лозинському, Олександру Козловському, Уляні Кравченко,Миколі Гнатіву, художникам, скульпторам, вченим, політикам, учасникам визвольних 1918-1954 рр., і багатьом іншим митцям і творчим людям миколаївської землі. Окрема увага приділена історії миколаївської землі від початків слов’янського заселення до заснування міста.

Вайнер Е. Географія геніальності: найцікавіші місця світу від Давньої Греції до Кремнієвої долини / Е. Вайнер; пер. О. Гульоватої. – Харків : Віват, 2021. – 448 с.

У цій захопливій книжці Ерік Вайнер вирушає в подорож слідами геніїв, у місця, де все сприяло появі новацій і творчому розвитку. Автор досліджує минуле і сьогодення, стародавні Афіни і Кремнієву долину, Китай за династії Сун і Флоренцію доби Ренесансу, Відень часів Моцарта і Фройда, Единбург за Просвітництва і Колкату на межі століть. Майстерно поєднуючи історичні факти і власні висновки, добуті з опитувань експертів, інтерв’ю з екскурсоводами, розмов із місцевими, Ерік Вайнер пропонує нам поміркувати ось про що: чи є можливим нині, саме тут і тепер, вловити той самий дух геніальності, сприятливий для появи сучасних геніїв?

 

Вакулишин С. Три роки з історії Києва 1913; 1969 – 41 : Енциклопедичний довідник / С. Вакулишин. – Київ, 2020. – 240 с.

Оригінально співставлено дві унікальні точки в історії міста XX ст. життєдіяльність Києва різнобічно висвітлюють понад 620 коротких довідок.

Вакулишин С. Статті з проблем національно-патріотичного виховання / С. Вакулишин. – Київ, 2020. 72 с.

У збірці подано статті 1997 - 2019 рр., а також додатки: "Енциклопедію ігрового києвознавства" та методичну розробку змагань з міського орієнтування для старшокласників. Всі тексти базовано на практичному педагогічному досвіді.

Бабич О. Православні храми Васильківщини: екскурс в минуле (Х – початок ХХ ст.) : довідник / О. Бабич, О. Шекера. – Київ : Друге дихання, 2020. – 76 с.

У пропонованому довіднику подається історія православних церков Васильківського району Київщини. При підготовці довідника використано інформацію, взяту зі спогадів та описів мандрівників, з літописів, статистичних відомостей різних століть вітчизняної історії, клірових книг православних храмів Васильківщини, фондів Державного архіву Київської області, Центрального державного історичного архіву України в місті Києві та Центрального кінофотофоноархіву України імені Г. С. Пшеничного.

Бабич О. Магдебурзьке право у місті Василькові / О. Бабич, О. Шекера. – Біла Церква : В. О. Пшонківський, 2020. – 76 с.

Праця присвячена історії надання та функціонування в місті Василькові магдебурзького права, права на місцеве самоврядування, його спільних та відмінним рисам у порівнянні з іншими українськими містами.

Гарин И. И. Двойное убивство Сталина: Секреты психики и реконструкции смерти тирана / И. Гарин. – Харьков : Фолио, 2020. – 316 с.

У світовій історії важко знайти діяча, в якому руйнівні тенденції і таланти були б представлені з такою жахливою повнотою, як у Сталіна. "До феномену Сталіна" не можна підходити з позиції однобокості. Безперечно, він був талановитою людиною, але навіть його "іскра Божа" служила чортівщині. Державний діяч і - інтелектуально обмежена людина, піднесений до вершини необмеженої влади; найбільший воєначальник, генералісимус і - фанатик, який допустив грандіозні втрати на початку війни; творець нової національної політики і - вбивця цілих народів. Вбивство Сталіна - закономірний фінал життя найстрашнішого серійного вбивці в історії людства. Автор показує самогубця, який покінчив із собою задовго до фактичної смерті.

Говера І. Літургійне життя священників та вірних в Українській Греко-Католицькій Церкві: Українська Греко-Католицька Церква в період підпілля (1946-4989) / І. Говера. – Львів : Свічадо, 2019. – 400 с.

Основою цієї книжки стала докторська дисертація, яку автор захистив у Римі в 2017 р. у Папському Східному Інституті. Науковим керівником роботи був о. Джермано Марані ТІ, а науковим консультантом – о. Петро Галадза. У цій праці досліджено діяльність катакомбної Церкви, що діяла на нелегальних засадах в умовах атеїстичної системи СРСР, зокрема – літургійне життя цієї Церкви, його специфіку, особливості та трансформації, обумовлені переслідуванням та утисками.

Дешко Л. Родина в світлинах / Л. Дешко. – Київ : Україна, 2018. – 112 с.

В книзі представлена історія семи поколінь подільського роду Панасюків на тлі історії України. Вона містить родинні перекази, приказки, замовлення, рецепти, а також понад 100 старовинних і сучасних світлин з архівів родини. Книга прикрашена фотографіями родинних авторських рушників.

Марк Туллій Ціцерон. Про закони. Про державу. Про природу богів / пер. з лат. Андрія Содомори; передм. Володимира  Кондзьолки. – Львів : Апріорі, 2020. – 208 с.

До видання увійшли три найпопулярніші трактати видатного римського філософа, оратора, письменника, державного діяча Марка Туллія Ціцерона (106–43 рр. до н.е.) – "Про закони", "Про державу", "Про природу богів". Розмисли їх автора про державу, націєтворчу роль мови, громадянську відповідальність, природу людини й сьогодні є актуальними, особливо для нас, українців. Вклад Ціцерона в теорію і практику красномовства, філософію неоцінений. Розквіт Ціцероніанізму припадає на епоху Відродження. Просвітництво теж багато чим завдячує риському філософу, оратору: стиль його листів Ціцерона наслідували мадам де Севіньє, Монтеск’є, Лакло та ін. До творчості Ціцерона зверталися Юм, Локк, Вольтер, Дідро та інші філософи.

 

Мужчини, чиї гени ти успадкував. – Київ : ArtHuss, 2020. – 192 с.

Історія України писалася та переписувалась під впливом великих держав-сусідів та міждержавних угрупувань, і постійно використовувалась як засіб пропаганди, політичного впливу чи влади. Робота по збиранню і збереженню правдивого історичного досвіду окремої родини є захистом від таких історичних маніпуляцій. Родинні історії предків молодого українця накладено на історичний контекст нашої країни. Вони яскраво зображують вир історичних подій, в яких жилося і творилося нашим пращурам. Глибина розвідки становить чотири століття, починаючи з середини 17 століття і по сьогоднішній час.

Оліцький, В. О. Калнишева слава не вмре, не згасне : монографія / В. О. Оліцький. – Харків : Савчук О. О., 2020. – 244 с.

Монографія присвячена життю та діяльності останнього кошового отамана Запорозької Січі Петра Калнишевського. Значну увагу приділено генеалогії роду Калнишевського. Проаналізовано військову, політичну, економічно-господарську діяльність кошового. Особливу увагу приділено благодійній та меценатській діяльності. Проаналізовано церковну політику кошового. Важливе місце відводиться проблемі зруйнування Запорозької Січі та останньому етапу життя кошового – Соловецькому ув’язненню. Докладно висвітлено долю могили та останків Петра Калнишевського, вшанування його пам’яті та канонізації.

 

Оліцький В. О. Блаженні гнані за правду (репресії проти Православної церкви на Сумщині у 1920-1930-ті роки) : монографія / В. О. Оліцький. – Суми : Триторія, 2018. – 242 с.

У монографії на основі ґрунтовного аналізу широкого кола архівних та опублікованих джерел, а також історіографічної бази комплексно розглянуто репресії проти Православної церкви на Сумщині у 1920-1930-ті роки. Охарактеризовано комплекс антицерковної політики на теренах краю. Визначено роль місцевої влада та партійної номенклатури в її запроважденні. Проаналізовано механізми репресій проти Православної церкви, шляхи їх реалізації, форми утисків та переслідувань православного духовенства Сумщини. Встановлено регіональну специфіку, масштаби та наслідки репресій. Висвітлено спротив православного населення регіону антицерковній політиці більшовиків. Показано методи використання та фальсифікації тоталітарним режимом елементів демократичного суспільства для легітимізації та нав’язування незаконних рішень.

Працею звеличені. Герої праці – випускники Подільського державного аграрно-технологічного університету: науково документальне видання / А. В. Рудь, М. І. Алєщенко, В. І. Печенюк; за ред. В. В. Іваншина. – Кам’янець-Подільський : Рута, 2018. – 256 с.

У книзі висвітлено історію, події, факти, спогади та інформацію про випускників Подільського державного аграрно-технічного університету (колишнього Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту). Досягнення та справи цих людей завжди нагадуватимуть нащадкам про їх життя, невтомну працю, справжній трудовий подвиг.

Реєнт О., Сердюк О. Чорносотенний рух у Російській імперії на початку XX ст. та у часи Першої світової війни і Україна / О. Реєнт, О. Сердюк. – Kиїв : Інститут історії України, 2020. 114 с.

Робота присвячена вивченню питання функціонування чорносотенного руху Російської імперії на території України на початку XX ст. Автори наукової роботи Реєнт Олександр Петрович та Сердюк Олександр Васильович – українські історики, які протягом останніх 20 років опублікували спільні монографії: "Перша світова війна і Україна" (Київ, 2004), "Сільське господарство України і світовий продовольчий ринок (1861-1914 pp.)" (Київ, 2011), "Торговельний баланс України на початку XX ст." (Київ, 2018) та спільні розділи з соціально-економічного становища українського соціуму у книзі "Велика війна 1914-1918 pp. і Україна", (Київ, 2014. Кн. 1. Історичні нариси).

Сорока Ю. 100 важливих подій  історії України : справжня історія / Ю. Сорока .– Харків: Фоліо, 2019. – 205 с.

Історія України схожа на мапу, яка містить безліч білих плям. І це не простий збіг обставин, а результат цілеспрямованої державної політики. Протягом століть над тими плямами дбайливо працювали сотні різних людей, найнятих владою метрополій. Ці творці міфів і фейків зробили все для того, щоб наша історія, як і сама Україна, постала перед нащадками у світлі, вигідному для тих, хто намагався асимілювати спадок Київської Русі.

Ткаченко В. Володимир Івасюк. Життя. Творчість. Кохання. Таємниці загибелі / В. Ткаченко, І. Коляда. – Київ; Івано-Франківськ : Фоліант, 2020. – 95 с.

Пропонована книга є авторською спробою осмислення феномену українського геніального композитора В. Івасюка, висвітлення основних віх його такого короткого, але яскравого життя, спробою створити історико-психологічний портрет митця, розкрити деякі сторінки його особистого життя та привідкрити таємницю його трагічної загибелі, спростувати стереотипи, міфологеми, що склалися навколо неї.

Фісун В. Радомисль 1919 – 1923 життя на межі смерті / В. Фісун, Р. Майстренко. – Житомир : О. Євонюк, 2019. – 286 с.

На значному обсязі архівних матеріалів висвітлено життя Радомишля та його околиць у 1920-х роках. Це був час захоплення більшовиками влади в Україні, а відтак установлення в місті своїх правил та порядків. Це також були останні роки, коли Радомишль перебував ще в статусі повітового центру. У книзі подається характеристика побутового й соціального життя громади часів установлення радянської влади, простежується трансформація та спотворення тих устоїв і традицій, які закладалися в Україні століттями. Історія краю, висвітлена в монографічному дослідженні, базується на інформації з газет 1919-1923 років, а отже, автори послуговуються винятково фактологічним матеріалом.

Цимбалюк В. І. Світочі української медицини : нариси / В. І. Цимбалюк, П. Червяк ; Нац. акад. мед. наук України. – Київ : Просвіта, 2019. – 320 с.

Надзвичайно інформативною та цікавою є книга нарисів Цимбалюк В. І., Червяк П. І. Світочі української медицини, нарисів про життя та внесок у медицину українських науковців-медиків і лікарів. Через життєписи висвітлено визначальну роль українців у творенні медицини країн, у складі яких перебувала Україна та повернення історичної справедливості про належність багатьох видатних учених-медиків до України. Також подано біографічні довідки про видатних учених і лікарів, яким довелося працювати не тільки в Україні, а й поза її межами.

Яневський Д. Грушевський. Скоропадський. Петлюра / Д. Яневський. – Харьков : Фолио, 2020. – 316 с.

На сторінках цієї книги, що адресована не тільки політикам, журналістам, політологам, а й тим читачам, які мають бажання дізнатися більше про історію своєї країни, автор намагається сформувати цілісне, несуперечливе уявлення про феномен національних протидержавних утворень на території сучасної України в 1917-1920 рр. Дослідник сформулював свої варіанти відповідей на питання: що таке "українські національно-визвольні змагання"?, що приховує термін "Українська революція"?, яку історію написав Михайло Грушевський?, якою бачив Україну засновник Української Держави Павло Скоропадський?, хто, як і коли насправді створив Директорію та хто стояв за спиною Симона Петлюри? Ви дізнаєтесь, що приховують сучасні міфотворці про буремні події 1917–1920 рр., сформуєте несуперечливе уявлення, що насправді відбувалося на теренах сучасної України у ті часи.

Челядіна С. Шляхами Дочки Прометея / С. Челядіна. – Новоград-Волинський : НОВОград, 2020. – 168 с.

Учительський доробок  "Шляхами Дочки Прометея" зродився на основі художніх творів поетеси, наукових літературних досліджень лесезнавців та вміщених у них документальних джерел: епістолярної спадщини, мемуарів, а також книги "Новоград-Волинський. Історія міста"

Фонд НІБУ у вересні 2020 року поповнився на 262 примірники дарунків

Величезна вдячність авторам, видавцям та друзям бібліотеки за вагомий внесок у справу збагачення бібліотечного фонду.

Булавін О. Не підлягає забуттю / О. Булавін. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. – 136 с.

У книзі подаються короткі біографічні відомості стосовно 139 офіцерів Червоної армії, які у роки Великої Вітчизняної війни обіймали посади від командира корпусу і вище, а також двічі Героїв Радянського Союзу, полеглих у битвах, зниклих безвісті, померлих від ран і хвороб, репресованих органами НКВС, та загиблих у нацистських концтаборах.

Булавин А. Невидимый фронт Беларуси / А. Булавин. – Луцьк : Вежа-Друк, 2020. – 340 с.

У книзі вміщено короткі біографічні відомості про радянських розвідників - білорусів за національностю, уродженця Білорусі та інших осіб, чиє життя в тій чи іншій мірі було пов'язане з цим краєм.

 

Горак Р. Ольга Дучимінська, або Воскреслі дзвони… / Р. Горак. – Львів : Каменяр, 2020. – 83 с.

Героїня нового художньо-документального есею знаного сучасного письменника, лауреата Шевченківської премії - Ольга Дучимінська, відома в Галичині в першій половині XX століття письменниця, громадська діячка, журналістка. Пройшовши через страшні випробування в сталінських концтаборах, вона зберегла силу духу, не втратила людської гідності, не зневірилася в своїх переконаннях і, доживши до поважного віку - до 106 літ, залишила нам потужну творчу спадщину.

Десол Р. Пиво: історія і наука / пер. з англ. Ганна Руль. – Київ : Наш формат, 2020. – 256 с.

Пити пивo людcтвo пoчaлo щe з нeзaпaм’ятниx чaciв. Тa xтo cтaв пepшoвiдкpивaчeм цьoгo xмiльнoгo нaпoю? Чoму cклaд пивa i xлiбa cxoжий, a peзультaт cпoживaння – piзний? I як пoєднaння вoди, ячмeню, дpiжджiв тa xмeлю cтaлo культoм мacoвoї cпoживaцькoї культуpи?

У цiй книжцi бioлoги Poб Дecoл тa Ieн Тaттepcoл пoкaзують, нacкiльки cклaдним явищeм є пивo в icтopичнoму, культуpнoму й пpиpoдничoму кoнтeкcтax. Ця книжкa – зaxoпливa пoдopoж icтopiєю, eвoлюцiєю й нeйpoбioлoгiєю з куxлeм пивa в pуцi.

Дзюба І. Із плину літ: публіцистика / І. Дзюба; упоряд. Є. Пшеничний. – Дрогобич : Коло, 2019. – 564 с.

У книжці подано вибрані публіцистичні статті І. Дзюби, друковані у пресі, починаючи з 60 - х років минулого століття. Вони призначені проблемам розвитку української культури й захисту мови, національного самоусвідомлення українців, різних етапів державного і культурного будівництва.

Кузнецов С. Киевские легенды, застывшие в камне и бронзе / С. Кузнецов. – Каменец-Подольский : Рута, 2020 – 160 с.

Це видання – поєднання перших чотирьох книжок досліджень автора «Хто ж його посадить?». Це ж пам’ятник…» з додатковими матеріалами та з кольоровими ілюстраціями. Багато київських пам’яток овіяні різноманітними легендами. Погляньте на Київ з іншого ракурсу.

Ошека В. Стежками долі : роман / В. Ошека. – Біла Церква : Час Змін Інформ, 2019. – 368 с.

Історія не пишеться пером… Що історик може написати про життя людей, які жили сто, тисячу років тому? Він може довго перераховувати події, кимось описані; народи і їх правителів, що боролися за свою владу; землі, що одними заселені, іншими сплюндровані; міста, одними збудовані, а іншими спалені… Та все це дужче схоже на історичну хронологію і статистику. Історія ж складається з прожитих життів тисяч і мільйонів людей. У книзі описані історичні події на прикладі людських доль земляків автора, жителів села Попівка, що на Миргородщині. Книга доповнена історичними фото та документами.

«Нам Підсінне тепер тільки сниться…» Село у спогадах та документах / М. К. Михняк, С. М. Зубер та ін.; за заг. ред. І. І. Добросок, О. В. Колибенко. – Київ : Український пріоритет, 2019. – 448 с.

У книзі зібрано і представлено до уваги читачів спогади та документи про село Підсінне на Переяславщині та його мешканців від першої згадки про поселення до 1970-их років, коли відбулося повне переселення жителів цього села в інші населені пункти України. Дане дослідження базується переважно на опрацьованих першоджерелах -як архівних матеріалах, так і польових записах.

Проць Л. Чотири відмінки сльози…: спогади про Івана Гнатюка / Л. Проць. – Дрогобич : Коло, 2019. – 404 с.

Іван Гнатюк (1929 – 2005) – Поет народжений «із вогню Тарасового Слова». Його найвищі «університети» - сталінські тюрми і табори. Не дивно, що свою життєву дорогу митець означив як «хресну», бо шлях цей був устелений колючими тернами: муками, стражданнями, болем… І все ж – «Кожний стукіт серця – Україна»! У цьому одному-єдиному рядку – весь Гнатюк: самовідданий і саможертовний, незламний і непохитний. Патріот. Бунтар. Шевченківський лауреат. Лицар Слова і Духу.

 

 

Роки боротьби 1917-1922 рр. на Єлисаветчині. Український погляд. Рік 1919. У вирі революції: Кн. друга / Авт.-упоряд. Ю. С. Митрофаненко. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2019. – 184 с.

У пропонованій книзі авторським колективом аналізуються процеси зміни влад на теренах нашого краю у 1919 р. та їхній вплив на життя його мешканців, а також на перебіг подій революційних процесів в Україні та поза її межами.

До уваги авторів потрапило протиборство між різними моделями устрою державного та суспільного ладу. Протягом 1919 р. точилася боротьба між прихильниками УНР, більшовизму, повстанцями Григор’єва,  махновцями, білогвардійцями, повстанцями які були прихильниками української державності. Як проходила ця боротьба? Хто з відомих  політичних, військових, культурних діячів був учасником тих подій? Яку пам’ять 1919 рік лишив у джерелах, періодиці, спогадах, художній літературі, світлинах, плакатах – ви можете дізнатися на сторінках цієї книги.

 

Савлук М. І. Лозниця: від Валів до Чорнобиля. Історія. Древлянського села / М. Савлук, В. Савлук, І. Заєць, В. Приходько. – Новгород-Волинський, 2019. – 520 с.

Потреба в розповіді про Лозницю особливо загострилася після її відселення внаслідок аварії на ЧАЕС у 1986 році. Майже всі жителі її роз’їхались по Україні і за її межі. Почав зникати колективний носій знань про історію і сьогодення села. Щоб не дати остаточно згаснути цій пам’яті, щоб вона постійно турбувала майбутніх нащадків лозничан і закликала відродити своє історичне «гніздо» авторами й було створено цю книгу.

Сопилюк М. Становлення міста Заліщики в середині ХVIII ст. / М. В. Сопилюк. – Тернопіль : Терно-Граф, 2020. – 328 с.

У виданні на основі дослідження документів Головного Архіву Актів Давніх у Варшаві та використання опублікованих джерел і наукової літератури описано діяльність із розбудови та становлення міста Заліщики в 1750 – 1769-х рр. у контексті суспільно-політичних явищ цього періоду. Зроблено спробу розкрити провідну роль українського населення міста, села Старі Заліщики та навколишніх населених пунктів у соціально-економічному розвитку краю і висвітлити особливості суспільних процесів та господарської діяльності в середині ХVІІІ сторіччя.

Стефан Бохонюк Автобіографія / С. Бохонюк – Луцьк : Волинська обласна друкарня, 2020. – 56 с.

У книзі подаються автобіографічні відомості християнина Степана Яковича Бохонюка (1873 – 1943).

Стрілько-Тютюн В. Храм Українства. Історія Бориспільської Української гімназії імені Павла Чубинського / В. Стрілько-Тютюн. – Кам'янець-Подільський : Рута; Київ : Міжнар. фонд ім. Ярослава Мудрого, 2019. – 408 с.

Ця книга відкриває невідому сторінку історії становлення, діяльності та закриття московсько-більшовицькою владою Бориспольської Української гімназії імені Павла Чубинського. Читач дізнається про дату й причину її відкриття та закриття, про трагічні долі педагогів і випускників гімназіі, переконається, що окупаційна московсько-більшовицька влада в 1921-1940 роках планомірно і жорстоко знищувала кращих представників української інтелігенції.

Третьяков А. Старий Хрещатик і його домовласники / А. Третьяков. – Київ : Сучасний письменник, 2019. – 328 с.

Ця книга про центральну вулицю Києва - Хрещатик, яка є своєрідним символом нашого міста. Вулиця з'єднує Старе місто, Печерськ та Поділ і перетинає три площі - Європейську, Незалежності і Бессарабську. Розповідь про кожен будинок на старому Хрещатику, про архітектуру, архітекторів, жителів, домовласників, суспільне життя і торгівлі може бути цікавою киянам, гостям Києва, дослідникам.

Чередниченко Д. Княжий краєвид із лисої гори : повість / Д. Чередниченко . – Київ : Фенікс, 2016. – 240 с.

В автобіографічнфй повісті відомого українського письменника йдеться про дух і красу рідної землі, яку автор босими ногами сходив у дитинстві, куди він досі повертається з почуттям любові та вдячності. Герої його споминів – добрі, незабутні люди, що вміють орати і сіяти, доглядати сад і дбати про інших, навчати дітей і загалом творять дивовижні цінності.

 

 

Фонд НІБУ в серпні 2020 року поповнився на 107 примірників дарунків

Щира подяка авторам, видавництвам, меценатам за безцінні дарунки та запрошуємо читачів ознайомитися з новинками!

Грабовець : спогади про рідні сторони / упоряд. : М. Турко, Р. Дідух. – Львів : Растр.-7, 2020. – 160 с.

У книжці вміщено спогади жителів про депортацію із етнічних українських земель внаслідок переділу кордонів після ІІ світової війни, про своє рідне с. Грабовець, а також про с. Ніновичі, які тепер знаходяться на території Польщі. Грабівчани зазнали три великих переселення: перше з яких відбулося у 1939 р. при перенесенні російського кордону по руслу р. Сян, все село було переселено у с. Ніновичі, де змушене було будувати заново свої домівки; друге – в 1941 році при приході німців повернення у Грабовець, де заново відбудовувало свої зруйновані росіянами господарства; третє – депортація навесні 1946 р. з своїх земель на територію Радянської України. Більшість депортованих у 1946 р. сімей с. Грабовець поселились у с. Виннички і м. Винники біля Львова. В книжці подано перелік жителів села до депортації, поміщено деякі сучасні світлини села Грабовець, а також родоводи деяких сімей, вихідців із с. Грабовець, які, як і всі інші жителі села, пов’язані між собою родинними узами.

Гужій Т. О. Трудова міграція в Україні : монографія / Т. О. Гуржій, В. Г. Кравченко, Л. В. Ніколаєва. – Київ : Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2019. – 255 с.

Монографія присвячена дослідженню теоретичних та практичних проблем адміністративно-правового регулювання трудової міграції в Україні, її змісту та сучасних тенденцій. З’ясовано правову природу та особливості трудової міграції, охарактеризовано правовідносини й законодавство, що її регулює, розкрито адміністративно-правовий статус трудових мігрантів в Україні, запропоновано шляхи вдосконалення законодавчого та державного регулювання трудової міграції, визначено адміністративно-правові заходи протидії нелегальній трудовій міграції й розроблено комплекс заходів для розв’язання актуальних проблем запобігання порушенням законодавства й адміністративної відповідальності у сфері трудової міграції.

Зінов’єва Є. У пам’яті в боргу : документально-публіцистичне ілюстроване видання / Є. Зінов’єва. – Миколаїв : Шамрай В. П., 2019. – 728 с.

Свою нову книгу автор присвятила всім воїнам-інтернаціоналістам, ветеранам Афганістану, Югославії, Куби, Чехословаччини, Угорщини та інших локальних воєн, захисникам територіальної цілісності на сході України і волонтерам – вихідцям із Голованівського району, загиблим і тим, хто вижив у війні, всім, хто чесно і до кінця виконав свій військовий і громадянський обов’язок.

З історіі освіти Носівщини. Навчальні заклади району / упоряд., літ. ред. В. М. Фурса. – Ніжин : Лисенко М. М., 2019. – 312 с.

Матеріали книги присвячені сільським закладам освіти Носівського району, як сучасним так і вже неіснуючим нині – школам, дитячим дошкільним закладам, ПТУ. Значна частина публікацій присвячена вчителям та учням різних поколінь.

 

Історія роду Кочубей : конволют. Т. 4 / Г. Крикливий. – Київ : Самовидавництво, 2020 .

Конволют (Історія роду Кочубей) є спробою консолідації розрізненої інформації, генеалогічного, біографічного, соціально-економічного та історичного характеру стосовно відомого шляхетного дворянського, графського та князівського роду Кочубей. До складу ввійшли фрагменти книг, музейні брошури, статті, історичні повісті, розповіді різних авторів та авторських колективів. Книга охоплює інформацію XVI – поч. XXI ст., містить текстовий матеріал, світлини представників роду Кочубей та їхніх маєтків. У збірці зустрічається також інформація щодо інших дворянських родів України (Малоросії) та Російської імперії, з якими Кочубеї мали родинні зв’язки.

Даний конвалют є четвертою книгою із запланованого N-томника.

 

Особливості застосування рішень Європейського суду з прав людини при розгляді цивільних справ : навч. посібник / У. Б. Андрусів та ін. – Львів : ЛьвДУВС, 2019. – 404 с.

Навчальний посібник підготовлено на основі чинного законодавства України та практики застосування Європейським судом з прав людини Європейської конвенції з прав людини. Нормативний матеріал подано станом на 11 червня 2019 року. Це видання буде корисним для студентів під час вивчення навчальної дисципліни «Застосування практики Європейського суду з прав людини при здійсненні правосуддя у цивільних справах», аспірантів, викладачів, а також суддів, адвокатів, нотаріусів, юрисконсультів, усіх, хто цікавиться питаннями застосування практики Європейського суду з прав людини.

Офіцинський Р. Карпатська Україна : історичні есе / Р. Офіцинський. – Ужгород : TIMPANI, 2020. – 288 с.

У пропонованій книжці зібрані докупи наукові, науково-популярні, публіцистичні статті та інтерв’ю відомого вченого – доктора історичних наук, професора Романа Офіцинського, котрий майже три десятиліття активно й об’єктивно вивчає та популяризує карпатоукраїнську проблематику серед співвітчизників і поза межами рідної країни. Це не сподобалось, доречі адептам "русскаго міра", як випливає з обструкційного нарису в московському пропагандистському виданні. Примітно, що Р. Офіцинський виростив одного доктора і сімох кандидатів історичних наук. Троє його дисертантів безпосередньо торкалися актуальних питань минулого Карпатської України.

 

 

Пархомчук О. Євреї. Сефарди та ашкеназі в світовій історії / О. Пархомчук. – Київ : Друкарський двір, 2020. – 96 с.

В книзі здійснено спробу проаналізувати та систематизувати існуючі точки зору щодо походження євреїв, сефардів та ашкеназі, їх роль в світовій історії. Події викладаються таким чином, щоб логіка історичного шляху євреїв була зрозумілою кожному зацікавленому читачеві.

Савченко О. А. Онопріївка. Павлівка. Друга. Кобиляки (колгосп ім. Мічуріна) : історичне видання / О. А. Савченко. – Тальне : Поліграфіст Тальнівщини, 2020. – 300 с.

Книга – розповідь про історію трьох сіл : Онопріївки, Павлфвки ІІ і Кобиляк, яких доля звела в один колгосп імені Мічуріна. Це роздуми про історичне минуле цього краю, шкільні справи, культурне дозвілля, спогади про односельчан.

 

 

 

Серпень О. Розповідають галицькі німці : історичні документи, спогади свідків, наукові статі. 20 історій / О. Серпень. – Львів : Вид. Львівської політехніки, 2019. – 196 с.

Подано 20 розповідей про те, як етнічні німці вплинули на історію Галичини. У холодні зимові місяці 1939–1940 років 60 тисяч галицьких німців зі Львова, Івано-Франківська, Дрогобича, Стрия, Сколе та інших міст і селищ Західної України залишили свої рідні домівки та вирушили у незнане. Прочитавши цю книгу, ви дізнаєтесь, хто такі галицькі німці, як вони жили та чому мусили покинути свої оселі.

 

Тригуб І. Звягельщина в терорі 1930-х років : історичне дослідження / І. Тригуб. – Новоград-Волинський : НОВОград, 2019. – 596 с.

У книзі розкривається злочинна, антилюдська суть ленінсько-сталінського режиму, яка привела до трагедії 1930-х. Показаний механізм нищення людей і його масштаби в межах Звягельської округи.

 

Федака С. Історія України : Серія 1. Долітописна історія. Том 1 : Кам’яний вік / Федяка С. – Ужгород : TIMPANI, 2020. – 232 с.

У книзі проаналізовано процес розвитку людського суспільства на території сучасної України від появи тут перших стоянок (1 млн. р. тому) до завершення неоліту. Автор окреслює хід освоєння людьми різних українських теренів, пише про розширення і ускладнення їхнього кам’яного інструментарію, прийомів житлобудування, полювання, збиральництва і рибальства. Показує еволюцію ментального стану первісних людей. На основі різночасних археологічних пам’яток, етнологічних, лінгвістичних, фольклорних, генетичних джерел науковець зробив спробу створити цілісну і комплексну картину суспільного розвитку людства в межах сучасної України упродовж усього кам’яного віку.

 

Ферґюсон Н. Імперія. Як Британія вплинула на сучасний світ / пер. з англ. К. Диса. – Київ : Наш Формат, 2020. – 424 с.

У цій книжці історик Ніл Ферґюсон переосмислює вплив Британії на сучасний світ і дає відповіді на провокативні питання: яким був би нинішній світ без Британської імперії та хто тепер посідає місце найпотужнішої держави. Автор захопливо розповідає про чотири століття історії Сполученого Королівства й показує, що дала Британія сучасному світові та які наслідки імперіалізму відгукуються англійцям і досі.

 

 

 

 

Останнім часом фонд НІБУ поповнився майже на 400 примірників дарунків Щиро дякуємо всім дарувальникам за поповнення фонду Бібліотеки у цей непростий час, та пропонуємо читачам ознайомитися з новими надходженнями:

Абакумов А. В. Слобожанщина и Курщина – колыбель индоевропейцев / А. В. Абакумов. – Киев, Поэзия, 2020. – 84 с.

Книга уточнює і конкретизує найбільш поширену в сучасному мовознавстві «Східноєвропейську концепцію походження індоєвропейських мов».

Аджеоґлу Д. Вузький коридор. Держави, суспільства і доля свободи / пер. з англ. Г. Шпак. –Київ : Наш формат, 2020. – 520 с. У цiй книжцi дocлiдники дaють вiдпoвiдь нa питaння, чим є cвoбoдa i чoму oдним cуcпiльcтвaм вдaєтьcя її дocягнути, a iншим – нi. Aвтopи cвiтoвoгo бecтceлepa «Чoму нaцiї зaнeпaдaють», oпиcуючи icтopичнi пoдiї вiд згaдoк нa глиняниx тaбличкax i дo cучacнocтi, пoкaзують нa пpиклaдax, як piзнi cуcпiльcтвa пpoxoдять кpiзь вузький кopидop з piзними нacлiдкaми для ceбe.

Авіаторське : під крилом Дніпра / О. Д. Давидов. – Дніпро : Журфонд, 2019. – 60 с.

У книзі розповідається про історію виникнення на околиці Дніпра колишнього військового містечка № 45, нині Авіаторського, про його сучасний стан та про видатних людей, заради яких збудовано містечко, про їхніх нащадків – сучасників.

Болград. Очаків. Рахів / за ред. Томілович Л. В.; відп. за вип. Звіряка А. І. – Кам’янець-Подільський : Рута, 2020. – 276 с.

: розсекречені документи, спогади, коментарі / автор-упорядник С. І. Бурлака. – Біла Церква : Білоцерківдрук, 2018. – 288 с.

Бурлика С. І. Український визвольний рух на Білоцерківщині (1941-1952 рр.)

Наукова монографія присвячена дослідженню культурної спадщини трьох історичних міст – Болград, Очаків, Рахів, яка включає вивчення їх історичної минувшини, об’єктів культурної спадщини усіх видів, а також таких складових традиційного середовища, як природна підоснова розвитку міста, розпланувальна структура, архітектурно-просторова композиція, архітектурно-художні особливості досліджуваних міст.

До збірника увійшли документи з галузевого державного архіву СБУ, спогади учасників ОУНівського підпілля в період нацистської окупації та відновлення радянської влади на території Білої Церкви та прилеглих районів, а також сучасників тих подій. Більшість з них опубліковані вперше, що дає можливість краще зрозуміти мотиви учасників українського руху опору, форми їхньої діяльності та обставини боротьби з ними каральних органів обох тоталітарних держав.

Бородій Б. Село вдів або вишневі Просівці / Б. Бородій. – Рівне : Формат-А, 2019. – 96 с.

У своєрідній формі подорожі вулицями та садибами села автор пригадує його колишніх і теперішніх жителів. Спогади перегукуються з гірким минулим і сьогоденням, втратами односельчан за останні десятиліття. З любов’ю і повагою автор описує навколишню природу, своїх трудолюбивих односельчан. Він поставив собі за мету довести до сучасного читача, що рідна земля завжди дорога кожній людині, а родичів і близьких, як і кожного сущого, слід поважати, берегти пам’ять батьківських могил.

Водотика С. Українці в арміях світу / С. Водотика, Т. Водотика. – Харків : Віват, 2019. – 256 с.

У книжці наведено біографії видатних, але малознаних українців, які через бездержавний статус України опинилися “по різні сторони баррикад” у війнах буремного XX століття і значно вплинули на розвиток науки, мистецтва, культури, політики та військової справи провідних західних демократій.

Гайдук І. В. Басівкутські Макаревичі (1735 - 2018) / І. Гайдук. – Рівне : Зень О., 2019. – 202 с.

Видання вміщує довідкові матеріали та генетичні схеми членів Родини Івана Гайдука – Макаревичів, котрі походять від прапрадіда Макаревича Григорія Григоровича до наших днів. Доповнюють книгу історичні матеріали про Україну, міста і села, де проживали та проживають басівкутські Макаревичі, родинні світлини, іменний покажчик.

Гнида П. Станиця ОУН села Великий Полюхів 1939 - 1949 / П. Гнида. – Львів : Растр - 7, 2020. – 72 с.

Пропонована книга є п’ятою із серії “ОУН та УПА на Глинянщині”. У ній на підставі архівних документів (досліджених у Державному архіві Львівської області, Архівах УСБУ та ГУНП у Львівській області), зібраних розповідей колишніх учасників національно-визвольної боротьби та очевидців, а також відкритих джерел, висвітлюється діяльність Збройного Підпілля ОУН у селі Великий Полюхів Золочівського району Львівської області.

Жадько В. Болять Україні могили її поколінь / В. Жадько. – Житомир : Рута, 2020. – 360 с.

Вперше під однією обкладинкою зібрано багатоілюстровані світлини та унікальні відомості про видатних представників українських родів – од солдатів і козаків, що загинули на будівництві Петрової столиці, до поважних імперських сановників та полководців, духівників, економістів, учених, артистів, космонавтів, які творили історію та політику заснованої імперії.

Уперше розповідається не лише про талановиту особистість – де і коли народилася в Україні та похована в іншій державі, а що конкретно українського зробила для становлення і розквіту Російської імперії, бо до якої – одних забирали примусово, інші – спокушалися кращою перспективою; чи зберіг українець традицію, духовний світ рідної вітчизни? Де їхні могили, в якому стані, чи знаємо і пам’ятаємо ми, нинішнє покоління, про Великих українців, які, волею долі, опинилися у далекому, від батькового порогу, краї?

З історії бібліотек Житомирського району (нариси про історію створення бібліотек у Житомирському районі) / упоряд. Ковальчук Л. А., відпов. за вип. Підпокровна Т. І. – Новгород-Волинський : НОВОград, 2019. – 80 с.

У книзі розповідається про історію створення та роботу бібліотек Житомирського району. Матеріали книги підготовлені бібліотечними працівниками району.

Загривий В. І. Звягель Новоград-Волинський. Життя як на долоні : нариси з історії краю / В. І. Загривий. – Рівне : О. Зень, 2019. – 254 с.

Пропоноване видання – це чергова книжка з історії древнього Звягельсько-Новоград-Волинського краю, яка стосується процесу творення місцевого самоврядування як складової і невід’ємної частини тодішнього і нинішнього державного управління. Велика увага присвячена новітньому періоду, зокрема, VI скликанню міської ради.

Імперські ідентичності в українській історії XVIII – першої половини XIX ст. / В. Ададурова, В. Склокіна. – Львів : УКУ, 2020. – 304 с.

Автори колективної монографії прагнуть переглянути усталені історіографічні стереотипи, пов’язані з впливом уніфікації XVIII – першої половини ХІХ ст. на соціальні ідентичності українців в імперіях Романових і Габсбурґів. У розділах праці розглянуто співвідношення між загальноімперськими, (прото)національними, регіональними та соціальними рівнями самоідентифікації різних історичних акторів. Спеціальну увагу приділено висвітленню українофільства й імперського ультрапатріотизму українських еліт, а також впливу просвітництва на трансформацію соціальних ідентичностей у перехідний період кінця XVIII – початку ХІХ ст.

Концтабір Аушвіц - український вимір: дослідження, документи, свідчення / Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс, Ін-т історії України НАН України; Л. Легасова. – Київ, 2019. – 324 с.

Історія зловісного табору та його бранців подана крізь призму оригінальних его-джерел із музейних фондів, а також актуального наукового дискурсу. Це об’єктивний, різнобічний і комплексний погляд на український вимір табірного буття. У ньому вперше здійснено спробу охопити увагою всіх українців та вихідців із території сучасної України, чиє перебування в концтаборі Аушвіц-Біркенау так чи інакше підтверджене документально. Феномен Аушвіцу розглянуто в кількох різних історичних контекстах: Голокосту, доль військовополонених червоноармійців та учасників радянського руху Опору, репресій Третього райху проти українських націоналістів, системи покарань для остарбайтерів.

Копил О. Г. Записки з повітового містечка / О. Копил. – Київ : Друкарський двір Олега Федорова, 2019. – 244 с.

Ця книга є продовженням “Хроніки самотньої фортеці”, своєрідною літописі Бахмутської фортеці від її виникнення в самому початку XVIII століття до її закриття в 1783 році. Але містечко і його мешканці продовжували жити. Народжувався Донбас, “Нова Америка”, як образно називали його дореволюційні журналісти, – стрімко розвивався нещодавно майже безлюдний Бахмутський край.

Михед О. Я змішаю твою кров із вугіллям. Зрозуміти український Схід / Михед О. – Наш Формат : 2020. – 368 с.

Який насправді український Схід? Що ховається за териконами та безкраїми полями? Що буде, якщо подивитися крізь вугільний пил та посічений снарядами фасад на справжнє серце Сходу? Олександр Михед протягом року досліджував український Схід - його культуру, ідентичність, особливості шести міст Донеччини й Луганщини. Він не лише описує побачене, почуте і відчуте, а й робить відчайдушну і щиру спробу зрозуміти Схід з усіма його протиріччями та конфліктами - зовнішніми і внутрішніми. Шахтарі, бельгійські й британські інвестори, які засновували міста, видобуток безцінного вугілля, кривава радянська історія, активісти, які розбудовують країну тепер і світлі спогади про втрачений рай.

Мороз В. У серці Мараморошу : історія греко-католицької спільноти Дубового й околиць / В. Мороз. – Львів : УКУ 2019. – 324 с.

Ця книга присвячена релігійній та національній історії центральної частини Мараморощини – селища Дубового і його околиць – від часів пізнього Середньовіччя й аж до наших днів. Автор детально розглядає процес становлення церковної унії на Мараморощині на тлі релігійних, політичних та національних процесів XVII-XVIII ст., характеризує епоху мадяризації в кінці ХІХ – на початку ХХ ст., періоди чехословацької влади, Карпатської України, угорської окупації і радянського тоталітаризму.

Національна безпека : моніторинг реалізації законодавства України. – Київ : Інститут законодавства Верховної Ради України, 2018. – 375 с.

Збірка містить матеріали доповідей і тези виступів учасників міжнародних науково-практичних конференцій “Законодавче забезпечення парламентського контролю в оборонно-промисловому комплексі України” (14.03.2018 р.), “Правове регулювання децентралізації в Україні: безпекові аспекти” (26.06.2018 р.), “Моніторинг реалізації законодавства України про національну безпеку: сучасні виклики та реалії” (27.09.2018 р.), що проходили в Інституті законодавства Верховної Ради України.

Ричков П. А. Архітектор Ян Якуб Бургіньйон. Творча спадщина : монографія / П. А. Ричков. – Рівне : У фарватері істин, 2019. – 190 с.

Монографія присвячена дослідженню мистецької спадщини архітектора, художника, садівника Яна Якуба Бургіньйона (1769 - ?). Більша частина його творчого життя була пов’язана з містом Рівне, де він багато років працював при дворі князів Любомирських. Ян Бургіньйон був автором унікального картографічного і мистецького документу “План замку, садів, парку та частини міста Ровно”, який включає відтворення більшої частини міста, а також 19 унікальних акварельних малюнків, що зображають різноманітні сюжети архітектурно-ландшафтного благоустрою резиденційного середовища. Також він є автором декількох живописних та графічних творів, пов’язаних з Вишневцем, Острогом, Почаєвом та Гуменниками.

Рудий І. Чаровщина / І. Рудий – Тернопіль : Терно-граф, 2019. – 504 с.

У романі змальовано галицьке село, яке щойно пережило війну, котра перемолола у своїх пекельних жорнах багато рідних людей. Немало сільчан опинилося в тюрмах. У мирне село прийшли нові методи господарювання, а з ними – розруха, голод, розгул безбожної влади. Проте боротьба з окупантом триває. Несчислені загони УПА завдають болючих ударів у відповідь на свавілля комуністичного режиму.

Сковорода Г. Вибрані афоризми / Г. Сковорода; упоряд. А. Рудзицький; худож. О. Ройтбурда – Харків : Фоліо, 2020. – 256 с.

Книга вибраних афоризмів видатного українського філософа, поета та педагога Григорія Сковороди (1722–1794). Кожен афоризм проілюстровано твором Олександра Ройтбурда.

Слободян В. Українські дерев’яні церкви в рисунках Антона Вариводи / В. Слободян. – Львів : УКУ, 2020 – 312 с.

Публікація презентує читачеві рисунки й обмірні креслення церков і сільських хат архітектора Антона Вариводи, виконані впродовж майже 30 років його праці. Це здебільшого копії, на жаль, не публіковані, з досліджень інших авторів. Видання доповнене біографічною довідкою про архітектора, невеликим нарисом про українське дерев’яне сакральне будівництво та короткими інформаціями про кожен нарисований об’єкт. Видання стане в пригоді архітекторам, реставраторам, історикам мистецтва і всім, хто цікавиться українською спадщиною.

Тірі М. Проїздом у Києві / М. Тірі; пер. з франц. Д. Чистяка. – Київ : Самміт-Книга, 2016. – 208 с.

Це автобіографічна розповідь бельгійського солдата про трагічні зимові події 1917–1918 рр., коли Київ був захоплений більшовиками під командуванням Михайла Муравйова. У центрі сюжету відносини молодого Тірі та його українських товаришів. Це розповідь про життя пересічних киян, де персонажі втілюють різноманітні погляди на революцію та боротьбу УНР проти Радянської Росії. Твір сповнений співчуття та пронизаний тонкою іронією. У той же час автор неупереджено описує війну та жорстокість.

Українець А. Традиційний одяг Рівненщини. У двох книгах. Кн. 1 / А. Українець. – Рівне : У фарватері істин, 2019. – 218 с.

У книзі вперше проведено дослідження особливостей народного одягу мешканців Рівненщини в різні історичні епохи, починаючи з періоду палеоліту і завершуючи 1940 - ми роками. Здійснено загальну характеристику комплексів вбрання та його окремих елементів, приділена значна увага локальному розмаїттю, регіональним особливостям, способам декорування.

Яворівський В. Автопортрет з уяви / В. Яворівський. – Брайт Стар Паблішинг, 2018. – 296 с.

Роман видатного письменника сучасності Володимира Яворівського присвячено життю і творчості геніальної української народної художниці Катерини Білокур у контексті світового мистецтва.

Ферґюсон Н. Імперія. Як Британія вплинула на сучасний світ / пер. з англ. К. Диса. – Київ : Наш Формат, 2020. – 424 с.

Держава, що правила чвертю населення планети й домінувала майже на всіх океанах, безповоротно змінила світ. Саме британський імперіалізм подарував підкореним країнам телеграфний кабель, маршрути пароплавів, залізничне сполучення і, хоч як парадоксально, ідеї свободи та рівності. Проте з другого боку, завойовники поширили рабовласництво, расизм, експлуатували та пригноблювали інші народи й культури.

Хшанщевський А. Пам’ятки офіціаліста Потоцьких з Тульчина / А. Хшанщевський; пер. з польськ. Л. Хмельковський. – Львів : Свічадо, 2019. – 176 с.

“Пам’ятки” описують досить тривалий період – 1770-1840 роки – життя родини Потоцьких. Насамперед вони пов’язані з постаттю Станіслава Щенсного Потоцького і його садибою в Україні, в Тульчині. Рукопис не є цілісним твором, а складається з кільканадцяти біографічних нарисів дуже різного обсягу. Найбільшим з них, і водночас найвдалішим з погляду порушеної проблематики, є біографія власника Тульчина.

Близько сотні примірників дарунків поповнили фонд НІБУ в січні 2020 року

Дякуємо партнерам та друзям бібліотеки за дарунки і пропонуємо читачам ознайомитися з новинками:

Герої Сіверського краю. Книга пам’яті Чернігівської області Т. 1 2014 - 2015 роки : зб. матер. обл. пошук.-дослідн. експед. діт. та учн. молоді / упоряд. Л. В. Житнікова, М. М. Шанський. – Харків : Панов А. М., 2019. – 528 с.

У книзі зібрано матеріали про учасників бойових дій - уродженців Чернігівщини, які пішли з життя у 2014 - 2015 роках, даючи відсіч російській агресії на сході України. Подано відомості про воїнів, полеглих безпосередньо внаслідок бойових дій, загиблих з інших причин під час військової служби, а також учасників бойових дій, які пішли з життя після демобілізації.

Характери і долі оборонців України розкриваються як через офіційні біографічні довідки, так і через спогади їхніх рідних, близьких та побратимів, зібрані учасниками Чернігівської обласної пошуково-дослідницької експедиції дітей і учнівської молоді.

Горбуров Е. Г. Истории без ретуши: из блокнота краеведа / Е.Г. Горбуров. – Николаев : Илион, 2019. – 256 с.

У книзі представлені нариси про історичні події, що відбувалися в ІХХ-ХХІ ст. особистостях, які брали в них участь, унікальних артефактах того часу. Книга ілюстрована фотодокументами.

Заповідник «Кам’яні Могили» – природна та духовна святиня України : науково-інформаційний довідник (з нагоди 90-річчя заповідника «Кам’яні Могили»). – Краматорськ, Запоріжжя : Дике Поле, 2017. – 216 с.

Багато ілюстрована книга «Заповідник Кам’яні Могили – природна та духовна святиня України» розкриває унікальність «гірської країни» – заповідної території, що знаходиться на межі Донецької і Запорізької областей у Нікольському та Більмацькому районах. Це видання є міні енциклопедією, де в науково-популярній формі представлена геологія, археологія, флора, фауна та найважливіші історичні події, пов’язані із заповідником.

Кулинская Е. Роберт и Берта: ист. драма / Кулинская Е. – Иерусалим : Скопус, 2018 – 281 с.

«Роберт и Берта» – історична драма присвячена історії Європи в період 1000 року. Книга заснована на конкретному історичному матеріалі. Події які записані в ній мали місце у дійсності. Головна сюжетна лінія оповідання – історія кохання франкського короля Роберта Капетинга до графині Берти Бургундської.

Книга забезпечена вивіреними історичними довідками і аутентичним історичним матеріалом, який відноситься до даного періоду

Левченко Л. Наш земляк Ребе Менахем-Мендл Шнеерсон. История семи Лавут- Яновських-Шнеерсон в Николаеве / Левченко Л., Щукин В. – Николаев : Ирины Гудым, 2019. – 156 с.

У книзі викладені біографії представників трьох поколінь відомої єврейської сім’ї Лавут-Яновских-Шнеєрсона, долі яких були тісно пов’язані з Миколаєвом. Подано короткий нарис життя і діяльності Сельма Любачіского Ребе.

Литвин Н. Лаврське садівництво першої половини ХІХ ст. : Іван Мартос. Садівництво чорноризця Святої Києво-Печеської лаври  Іларіона. 1826 / Н. Литвин. – Київ : Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, Фенікс, 2019. – 192 с.

У книзі викладено історію рукопису «Садоводство, производимое чорноризцем Святой Киево-Печерской лавры Илларионом», створенного 1826 р. юристом та релігійним письменником Іваном Мартосом. На підставі архівних документів та історичних джерел обґрунтовано безпосередню причетність до появи цього твору завідувача лаврських садів ієромонаха Іларіона.

На прикладі діяльності лаврських садівників ієромонаха Єфрема та отця Іларіона відображено загальний стан монастирського садівництва кінця ХVIIІ – першої половини ХІХ ст.

Колянчук О. За нашу і вашу свободу. Учасники українських визвольних змагань 1917 - 1921 рр. Місця пам’яті в Польщі : довідник / О. Колянчук ; за ред. С. Золотаря. – Дрогобич : Коло, 2018. – 287 с.

У поданому довіднику викладена інформація щодо персоналій, життєдіяльності та місць спочинку учасників українських визвольних змагань 1917 - 1921 рр. на території сучасної Польщі. Інформація розподілена  територіально – за воєводствами, повітами, містами, селищами та місцевостями. Покажчик населених пунктів вміщає в себе більше 270 наіменувань. Книга наповнена сегментами графічних праць, фотографіями, картами та ін. ілюстративним матеріалом.

Літвін Г. З народу руського. Шляхта Київщини, Волині та Брацлавщини (1569 - 1648) / пер. з польськ. Л. Лисенко; наук. ред. Н. Старченко. ‒ Київ : ДУХ І ЛІТЕРА, 2016. ‒ 616 с.

Книжка є результатом двадцятилітніх зацікавлень автора ранньомодерною українською історією. В центрі його досліджень – шляхта Київщини, Волині та Брацлавщини. Автор пов’язує в густе мереживо роди, родини, клани, фокусує увагу не лише на представниках еліти, а й вихоплює у минулого цілком пересічних осіб. Він ретельно аналізує, як бідніли та збагачувалися окремі роди, а водночас – як земля конвертувалася в нематеріальне багатство – престиж у спільноті. Автор також торкається низки контроверсійних питань перебування українських теренів у складі Речі Посполитої. Це передусім – політична та культурна «полонізація» української шляхти: її покатоличення, експансія польської шляхти на Схід тощо. За допомогою цих мозаїчних фрагментів минулого автор демонструє, як зі своєрідної автономії руських земель у Речі Посполитій Двох Народів постає та утверджується «руський народ» як Третій суб’єкт федерації.

Національний природний парк «Синевир» : історія та сьогодення / за ред. О. Б. Колесникова, О. Г. Радченка. – Ужгород : Патент, 2019. – 440 с.

У виданні деталізовано відомості про історію створення і розвиток НПП «Синевир», основні напрямки його діяльності, загальні відомості про сучасну структуру, природні умови, біоту та вплив людини. Містяться списки відомих на сьогодні рослин, грибів, тварин. Окрему увагу приділено рідкісним та таким, що під загрозою зникнення, видам флори і фауни. Наведено характеристику пралісових та цінних ділянок НПП «Синевир».

Підлісний В. Штепівка та навколишні хутори і села. Долі людей та поселень / В. Підлісний. – Суми : Триторія, 2019. – 592 с.

Книга присвячена історії населених пунктів колишнього Штепівського району Сумської області (1923 - 1957). Приділено значну увагу процесам життєдіяльності людських громад і комунікативним зв’язкам у територіальній площині, у межах історично сформованого регіону – північно-західної Слобожанщини; аналізується взаємодія географічних, економічних, демографічних, екологічних, соціокультурних та ін. процесів у регіональному вимірі.

Смарагдова мережа Донецької області / О. В. Василюк, Ю. О. Спінова, С. С. Садогурська та ін. – Харків : Глобус, 2018. – 104 с.

Книга є першим в своєму роді регіональним виданням, присвяченим формуванню Смарагдової мережі. Передусім, вона містить базову інформацію про саму мережу, процедури її створення та функціонування. Також, у виданні зібрана інформація про всі існуючі території Смарагдової мережі, території, що знаходяться на етапі проектування, та ті, що лише розглядаються як перспективні, але до цього часу робота щодо них ще не почалась. Ця інформація в узагальненому вигляді публікується вперше.

Сьомік Б. Українці п’яти континентів : наук.-іст. есе / Б. Сьомік, О. Сьомик – Кременчук : Щербатих О. В., 2019. – 52 с.

У цьому унікальному науково-історичному виданні висвітлено історичні факти впливу української нації, українського народу, українського суспільства на позитивні зміни у світі, вперше висвітлюється визначна роль української діаспори на формування суспільно-політичних подій на п’яти континентах планети Земля.

Федака С. Українські землі у середні віки (860 – 1569): монографія / С. Федака. – Ужгород : TIMPANI, 2019 – 384 c.

У виданні розглянуто особливості розвитку різних територій сучасної України у літописну добу середніх віків, проаналізовані етапи історичного процесу на Наддніпрянщині, у Галичині і Волині, у Причорномор’ї і Криму, на Закарпатті і Буковині упродовж семи століть. Виклад ведеться на основі найширшого кола першоджерел (літописних, актових, мемуарних, археологічних, лінгвістичних), так і з урахуванням досягнень вітчизняної та зарубіжної історіографії.