ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Національний художній музей Республіки Білорусь

Пропонуємо оглянути колекції та віртуальні тури Національного художнього музею Республіки Білорусь

Національний художній музей Республіки Білорусь (біл. Нацыянальны мастацкі музэй Рэспублікі Беларусь) — найбільший музей мистецького профілю в Білорусі (НХМ РБ).

Державна художня галерея БРСР була створена наказом Ради Народних комісарів Білорусі від 24 січня 1939 року. Первісну колекцію творів мистецтва розмістили в 15 залах Вищої комуністичної сільськогосподарської школи. Переважали релігійний живопис, відібраний із костелів і церков. В переліку набраних творів були також графіка, скульптура, декоративно-ужиткове мистецтво. Декілька творів мистецтва в художню галерею були передані з інших периферійних музеїв Гомеля, Могильова, Вітебська і самого Мінська, невелику кількість передали з інших музеїв тодішнього СРСР.

До початку Другої світової війни галерея утримувала 2711 творів мистецтва, але в експозиції було лише 400. З початком війни галерею покинули напризволяще і колекції в хаосі відступу — не вивезли. Галерея була пограбована. Практично в повоєнний період музей створювали наново. Адже вдалося повернути лише мізерну кількість довоєнних експонатів. Для художньої галереї відвели чотири зали Будинку радянських Професійних спілок. Кількість експонатів на 1946 рік становила всього триста сімнадцять.

10 липня 1957 року художню галерею перейменували в Державний художній музей БРСР. Проект будівлі нового музею створив архітектор Бакланов Михайло Іванович. Це двоповерхова споруда в стилі сталінського ампіру з відкритою колонадою та нішами зі скульптурами на головному фасаді. Музейна споруда має всього десять залів на двох поверхах та відкриту внутрішню галерею, призначену для тимчасових виставок. На листопад 1957 року кількість експонатів збільшили до 3 000.

У 1989 році музею передали ще одну споруду на вулиці Кірова, буд. № 25, де размістили лекторій та служби музею. 1993 року почато будівництво нового крила музею — це прибудова до головної споруди, проект створив архітектор В. С. Белянкін. З того ж 1993 року музей знову перейменовано — на Національний художній музей Республіки Білорусь. 1989 року музею дозволено мати власні реставраційні майстерні, 1994 року музей створив власний архів. 1999 року в підпорядкування НХМ РБ передали також 5-поверхову споруду по вул. Леніна, б. № 22. 2000 року в місті Мінськ відкрито ще одну філію — «Будинок Ваньковичів», яка висвітлюватиме культуру та мистецтво першої половини 19 ст., хоча експозиція їх небагата.

На офіційному сайті музею можна ознайомитись з історією і наповненням колекцій музею, а також здійснити віртуальну екскурсію їхніми залами:

Древнєбілоруське мистецтво

Білоруське мистецтво XIX ст.

Білоруське мистецтво XX століття

Російське мистецтво XVIII - поч. XX ст.

Європейське мистецтво XVI - XX ст.

Мистецтво країн Сходу XIV - XX ст.

 

Окрім того співробітники музею створили проект такі цікаві проекти, як:

«50 шедеврів», де розповідають про п’ятдесят експонатів, які вважаються дорогоцінностями колекцій.

 

«Арт-історії»в рамках цього проекту пропонується ознайомитися з  цікавими розповідями про образотворче мистецтво і перлини музею з вуст його наукових співробітників.

 

Тематичні аудіогіди на майданчику Izi. Travel можуть доповнити відвідування експозиції з музичної та чуттєвої сторін, а також урізноманітнити дистанційне знайомство з предметами. За посиланням доступні проекти «Послухай» і «Почуття. Емоції. Стану ».

 

Додаткову літературу з історії образотворчого мистецтва та культури країн світу Ви можете знайти в електронному каталозі та тематичних БД НІБУ.